Όμιλος Δ: Η Αυστραλία νίκησε τη Λιθουανία

Όλοι περίμεναν μια μεγάλη μάχη ανάμεσα στη Λιθουανία και την Αυστραλία και αυτό ακριβώς συνέβη. Παρότι οι “Μπούμερς” είχαν προβάδισμα με 47-28 στο ημίχρονο, οι παίκτες του κόουτς Καζλάουσκας αντέδρασαν και μείωσαν στους τέσσερς (65-61) με οκτώ λεπτά να απομένουν. Τελικά η Αυστραλία πήρε μεγάλη νίκη με 82-75 και τους Τζο Ινγκλές (18 π., 4 ασ.) και Άρον Μπέινς (14 π., 6 ρ.) να είναι οι κορυφαίοι. Ο Ρενάλντας Σεϊμπούτις προσπάθησε με 21 πόντους για τη Λιθουανία που εκτέθηκε για πρώτη φορά στο τουρνουά λόγω της απουσίας του τραυματία Μάντας Καλνιέτις.

Το Μεξικό πέτυχε την πρώτη του νίκη μετά από τρία ματς στο παγκόσμιο κύπελλο της FIBA με την Αγκόλα να είναι το θύμα. Οι Αφρικανοί δεν είχαν απάντηση απέναντι στον σέντερ Γκουστάβο Αγιόν και με ένα επιμέρους σκορ 37-13 στα πρώτα δεκαέξι λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, το παιχνίδι κρίθηκε. To τελικό σκορ ήταν 79-55. Η Αγκόλα προσπάθησε όσο μπορούσε στο πρώτο ημίχρονο, που ολοκληρώθηκε με το Μεξικό να έχει προβάδισμα ενός πόντους, αλλά εντέλει δεν είχε τρόπο να ακολουθήσει τον ρυθμό του Αγιόν (17 π., 12 ρ.). O Έκτορ Ερνάντεζ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 24 πόντους.

Στο τελευταίο ματς της ημέρας η Σλοβενία παρότι είχε μόλις προβάδισμα ενός πόντους στο ημίχρονο, πήρε τη νίκη με 89-72 επί της Κορέας. Με τον Γκόραν Ντράγκιτς να έχει 22 πόντους, οι Σλοβένοι είναι πλέον πρώτοι στον όμιλο με 3-0, Αυστραλία και Λιθουανία ακολουθούν με 2-1, το Μεξικό και η Αγκόλα στο 1-2 και η Κορέα έχει μείνει χωρίς νίκη.