Όμιλος Γ: Στο 3-0 οι Αμερικανοί

Η Εθνική ομάδα των ΗΠΑ, μετά από ένα χαλαρό πρώτο δεκάλεπτο (27-20) πήρε τη νίκη επί της Νέας Ζηλανδίας, όπως δείχνει το τελικό σκορ (98-71). Δεν υπάρχουν πολλά πράγματα να γράψεις για αυτό το ματς, αφού η άμυνα των Αμερικανών για μία ακόμα φορά ήταν εξαιρετική. Ο Άντονι Ντέιβις με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών και ο Μπ.Τζ.Άντονι με 11 πόντους ήταν ο μόνος διψήφιος σκόρερ των “Τολ Μπλακς”.

Σε ένα σκληρό ευρωπαϊκό ντέρμπι, η Ουκρανία κατάφερε να κερδίσει την Τουρκία. Ο Ιχόρ Ζάιτσεφ με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και ένα μεγάλο σουτ που διαμόρφωσε το τελικό σκορ (64-58) ήταν ο ήρωας των νικητών, ενώ ο πλέι μέικερ Ολεξάντρ Μισούλα ήταν ο πρώτος σκόρερ (19 π.) και επίσης σημείωσε τρίποντα-κλειδιά στο τέλος του αγώνα. Ο Ομέρ Ασίκ έκανε μεγάλο ματς (16 π., 20 ρ.), αλλά δεν μπόρεσε να οδηγήσει στη νίκη την ομάδα του. Ο Εμίρ Πρέλντζιτς προσπάθησε στο τέλος να κάνει την ανατροπή, αλλά παρότι είχε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, αστόχησε σε κάποια κρίσιμες ελεύθερες βολές.

Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, η Δομινικανή Δημοκρατία πήρε μια πολύ μεγάλη (74-68) νίκη επί της Φινλανδίας! Στο πρώτο ημίχρονο οι νικητές βγήκαν στο παρκέ πολύ επιθετικά και με μεγαλύτερη προσήλωση. Για μια ακόμα φορά ο Γκαρσία επέδειξε τις αρετές του στην επίθεση, ο Βάργκας ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του σε σχέση με τα προηγούμενα ματς (έκανε νταμπλ – νταμπλ) και ο Φελντεϊνέ έκανε πολύ καλή δουλειά σε πολλούς τομείς του παιχνιδιού. Με ένα επί μέρους σκορ 25-17 στην 2η περίοδο, η Δομινικανή Δημοκρατία βρέθηκε μπροστά με 41-32.

Η Φινλανδία προσπάθησε να αντιδράσει, τις περισσότερες φορές με τον Κόπονεν και τον Λι, αλλά οι αντίπαλοί της κυριαρχούσαν στο καλάθι και είχαν συνάμα υψηλά ποσοστά στα σουτ τριών πόντων. Στο τέλος της 3ης περιόδου το σκορ ήταν 60-50.

Τρία λεπτά πριν το τέλος, η Φινλανδία κατάφερε να μειώσει σε 66-62. Ο Κόπονεν όπως συνήθως ηγήθηκε της ομάδας και ένα τρίποντο μείωσε στους τρεις πόντους (68-65). Στο τέλος όταν ήταν ανοιχτά. Η Φινλανδία έχασε δύο πολύ καθοριστικά αμυντικά ριμπάουντ, ο Σαλίν έχασε μια ευκαιρία από το τρίποντο και έτσι η παρέα του Γκαρσία, που υπέστη ελαφρυ διάστρεμμα, πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη.

Μετά από 3 αγωνιστικές μέρες, οι Ηνωμένες Πολιτείες έχουν ρεκόρ 3-0, ενώ η Ουκρανία με την Δομινικανή Δημοκρατία είναι στο 2-1. Τουρκία και Φινλανδία έχουν ρεκόρ 1-2 και τελευταία χωρίς νίκη η Νέα Ζηλανδία.