Όμιλος Δ: Στους “16” η Αυστραλία

2014-09-03T16:15:34+00:00 2014-09-03T23:53:21+00:00.

03/Sep/14 16:15

Μετά από ένα κλειστό πρώτο ημίχρονο, η Αυστραλία βρήκε τον τρόπο να επικρατήσει του Μεξικού, πήρε τη νίκη με 70-62 και το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο. H Σλοβενία έπαιξε με τη φωτιά, αλλά νίκησε την πολύ μαχητική Αγκόλα. Η Λιθουανία συνέτριψε την Κορέα με 49-79

Μετά από ένα πολύ κλειστό πρώτο ημίχρονο, η Αυστραλία βρήκε τον τρόπο να επικρατήσει του Μεξικού, πήρε τη νίκη με 70-62 και το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο. Οι “Μπούμερς” έχουν ρεκόρ 3-1 και το Μεξικό παρότι βρίσκεται στην ακριβώς αντίθετη θέση (1-3), έχει ακόμα πιθανότητες πρόκρισης. Ο Άρον Μπέινς και πάλι ήταν βασική επιθετική αιχμή της Αυστραλίας και τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους, έστω με 6/15 σουτ, και 5 ριμπάουντ. Αντίθετα ο Γκουστάβο Αγιόν φορτώθηκε με φάουλ από νωρίς και σε ένα πολύ κρίσιμο ματς έμεινε στους 11 πόντους με 9 ριμπάουντ.

H Αγκόλα σχεδόν σόκαρε τη Σλοβενία. Το σκορ ήταν ισόπαλο 74-74 με επτά λεπτά να απομένουν, αλλά ένα 7-0 σερί από τους Μούριτς, Κλόμπουτσαρ και Σλόκαρ (81-74)  έδωσε πολύτιμο προβάδισμα στους πρώην Γιουγκοσλάβους. Παρά την προσπάθεια των Αφρικανών που μείωσαν στο καλάθι (89-87) με 21 δεύτερα να απομένουν, η Σλοβενία έμεινε αήττητη και η Αγκόλα χωρίς νίκη. Το τελικό σκορ ήταν 93-87 και ο Nτόμεν Λόρμπεκ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 17 πόντους.

Η Λιθουανία (3-1) είχε πολύ εύκολο βράδυ (79-49) με αντίπαλο την Κορέα (0-4) στο τελευταίο παιχνίδι της βραδιάς στον όμιλο. Μετά από ένα νωθρό ξεκίνημα στην πρώτη περίοδο, οι νικητές πήραν τον πλήρη έλεγχο με προσηλωμένη άμυνα και πολλές καλές επιλογές στην επίθεση. Στο ημίχρονο η διαφορά ήταν στους 10 (39-29) και τα πάντα κρίθηκαν οριστικά στην διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου. Με ένα επί μέρους σκορ 18-14, η Λιθουανία πήγε στο 57-33, με πολλούς παίκτες της να συμμετέχουν στην επιθετική λειτουργεία της ομάδας του Καζλάουσκας. Ο Γιουσκεβίτσιους ήταν ο πρώτος σκόρερ με 20 πόντους και τον ακολούθησε ο Μοτιεγιούνας με 18 πόντους.