Όμιλος Β: Κέρδισε η Ελλάδα, κοιτάει πρωτιά

2014-09-03T16:30:49+00:00 2014-09-03T23:48:39+00:00.

03/Sep/14 16:30

Εκπληκτική νίκη για την Ελλάδα κόντρα στην Κροατία (76-65)! Οι δύο τελευταίες ομάδες του δεύτερου ομίλου συναντήθηκαν και στο τέλος το Πουέρτο Ρίκο έμεινε ζωντανό παίρνοντας τη νίκη με 77-73 επί των Φιλιππίνων. Νίκη για την Αργεντινή επί της Σενεγάλης

Tης  Eurohoops team/ info@eurohoops.net

Εκπληκτική νίκη για την Ελλάδα κόντρα στην Κροατία (76-65)! Οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη έπαιξαν πολύ καλά και χάρη στην ομαδική δουλειά σε άμυνα και επίθεση έλεγξαν το παιχνίδι από το πρώτο λεπτό. Οι Μπουρούσης (13π., 10 ριμπ.), Καϊμακόγλου (14π.), Παπανικολάου (14π.) και Ζήσης (10 ασίστ) οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη. Η Ελλάδα θα τερματίσει οριστικά πρώτη αν κερδίσει την Αργεντινή στο ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής.

Οι δύο τελευταίες ομάδες του δεύτερου ομίλου συναντήθηκαν και στο τέλος το Πουέρτο Ρίκο έμεινε ζωντανό παίρνοντας τη νίκη με 77-73 επί των Φιλιππίνων. Παρά ένα ξεκίνημα με 25-12 από τους “Τζίλας”, το Πουέρτο Ρίκο βρήκε τον τρόπο να ξαναμπεί στο ματς και το τελείωσε με οκτώ σερί πόντους του Μπαρέα (75-70) που συνολικά είχε 30, παίζοντας και για τον τραυματία Αρόγιο. Ο Αντρέ Μπλατς έκανε ένα ακόμα μεγάλο ματς (25 π., 13 ρ.), αλλά δεν είχε πραγματική στήριξη από μια ομάδα με περιορισμένο ταλέντο, που αγωνιζόταν περισσότερο με το ένστικτο των παικτών παρά οτιδήποτε άλλο. Με ρεκόρ 1-3 το Πουέρτο Ρίκο ελπίζει, ενώ οι Φιλιππίνες με 0-4 αποκλείστηκαν.

Στο δεύτερο ματς της ημέρας, η Αργεντινή πήρε την εύκολη νίκη επί της Σενεγάλης με 81-46 με επιμέρους σκορ 28-8 στην τελευταία περίοδο. Ο Λουίς Σκόλα ήταν ξανά ο ηγέτης της ομάδας του (22 π., 14 ρ.) σε ένα ματς που κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο (41-25) με τις δύο ομάδες να έχουν ήδη προκριθεί στην επόμενη φάση, η μεν Αργεντινή με ρεκόρ 3-1 και η Σενεγάλη με 2-2.