Όμιλος Γ: Απίστευτη ανατροπή από Τουρκία

Παρότι ξεκίνησε το τουρνουά με τρεις ήττες, η Νέα Ζηλανδία μπορεί τελικά την ύστατη στιγμή να περάσει στην δεύτερη φάση. Το πρώτο βήμα έγινε μετά το 73-61 επί της Ουκρανίας (2-2) που έχασε την ευκαιρία να εξασφαλίσει τη δική της θέση στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης. Ο Κερκ Πένι με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών που πήραν το προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο και το κράτησαν μέχρι το τέλος. Για την ακρίβεια η Νέα Ζηλανδία είχε τον έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε με 16 (66-50) πέντε λεπτά πριν το τέλος.

Σε ένα ματς ζωής και θανάτου, η Φινλανδία έκανε ένα μεγάλο πρώτο ημίχρονο και πήρε προβάδισμα με 41-27 επί της Τουρκίας, αλλά στο τέλος το παιχνίδι κρίθηκε μετά από παράταση. Οι γείτονες πραγματοποίησαν μια επική επιστροφή και ισοφάρισαν σε 68-68 χάρη σε τρίποντο του Τσενκ Ακιόλ, αφού η Φινλανδία αποφάσισε να μην κάνει φάουλ για να αποφύγει την παράταση. Ο Πέτερι Κοπόνεν έχασε το σουτ που θα μπορούσε να έχει κερδίσει το ματς στην εκπνοή και στα τελευταία λεπτά της παράτασης το σκορ ήταν 4-0 υπέρ των Τούρκων (77-73) που πλέον έχουν ρεκόρ 2-0, έναντι 1-3 των Φινλανδών.

Στο τελευταίο ματς της βραδιάς, οι Αμερικανοί διάλευσαν την Δομινικανή Δημοκρατία (106-71) που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Φρανσίσκο Γκαρσία. Οι παίκτες του “κόουτς Κ” μετά από ένα μέτριο ξεκίνημα (25-22 στην πρώτη περίοδο) επιβλήθηκε σε έναν αδύναμο αντίπαλο. Και πάλι ο Κένεθ Φαρίντ με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών.