Όμιλος A: Ισπανία και Βραζιλία επικράτησαν

2014-09-03T18:26:38+00:00 2014-09-04T13:20:00+00:00.

03/Sep/14 18:26

Η Βραζιλία είχε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο (48-32), η Σερβία αντέδρασε στην τρίτη περίοδο, αλλά οι Νοτιοαμερικάνοι πήραν στο τέλος τη μεγάλη νίκη (81-73). Το Ιράν διέλυσε την Αίγυπτο. Άνετη νίκη των Ισπανών επί των Γάλλων

Το Ιράν απέδειξε ότι να είσαι πρωταθλητής Ασίας δεν είναι μικρό πράγμα και διέλυσε την Αίγυπτο, παίρνοντας την πρώτη της νίκη, παρηγοριάς, στο τουρνουά. Το τελικό σκορ ήταν 88-73 με τον Χαμέντ Χανταντί να κυριαρχεί με 23 πόντους και 15 ριμπάουντ. Ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ωστόσο, ήταν ο Νίκα Μπαχραμί με 24 πόντους. Το Ιράν με 1-3 ρεκόρ πρακτικά δεν έχει πιθανότητες πρόκρισης και το ίδιο ισχύει για την Αίγυπτο (0-4).

Η Βραζιλία είχε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο (48-32), η Σερβία αντέδρασε στην τρίτη περίοδο και πήρε το προβάδισμα (64-60), αλλά οι Νοτιοαμερικάνοι στο τέλος πήραν τη νίκη (81-73) χάρη σε ένα επιμέρους 14-4 στα πρώτα οκτώ λεπτά της τελευταίας περιόδου. Ήταν ένα τρελό παιχνίδι και η έκπληξη ήρθε από τον Μαρκίνιος Βιέιρα που σημείωσε 21 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών. Ο Νέναντ Κρστιτς έπαιξε για πρώτη φορά στο τουρνουά και ο Μίλος Τεόντοσιτς είχε 14 πόντους και 5 ασίστ. Η ουσία είναι ότι η Βραζιλία έχει ρεκόρ 3-1 πλέον και η Σερβία έμεινε στο 2-2.

Η Ισπανία τελείωσε τη μέρα με μια πειστική νίκη επί της Γαλλίας (88-64). Οι οικοδεσπότες έχουν πλήρες ρόστερ, οι πρωταθλητές Ευρώπης με πιο σημαντικές απουσίες, με τον Τόνι Πάρκερ να είναι η σημαντικότερη, και το παιχνίδι μετά το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν πραγματικά ανταγωνιστικό. Ο Μαρκ Γκασόλ με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών.