Τα σφηνάκια (5η μέρα)

Του Πάνου Κατσιρούμπα info@eurohoops.net

Τα σφηνάκια του Μουντομπάσκετ θα είναι η καθημερινή στήλη του Eurohoops στην οποία θα υπάρχουν αναφορές σε ότι μας κάνει εντύπωση στα παιχνίδια της διοργάνωσης. Προτελευταία μέρα λοιπόν και πάμε να δούμε τα σφηνάκια και την… γεύση τους, με την ματιά του Eurohoops.

Μηδέν νίκες- 100% σεβασμός.

Η ομάδα των Φιλιππίνων δεν κατάφερε να κερδίσει ένα ακόμα θρίλερ στο οποίο συμμετείχαν, χάνοντας στο τέλος και από το Πουέρτο Ρίκο. Μπορεί να μην έχουν κερδίσει κανένα παιχνίδι, αλλά έπαιξαν 3 αγώνες στο πόντο, που θα μπορούσαν να τους έχουν κερδίσει. Δεν τα παρατήσανε ποτέ, ήταν μαχητικότατοι και αντιπαραθέσανε άλλα στοιχεία για να καλύψουν την έλλειψη ταλέντου αλλά και μεγέθους που έχουν.

Τρέλα!

Αυτό που συμβαίνει στον 3ο όμιλο, στο Μπιλμπάο, δεν έχει προηγούμενο. Όλα τα παιχνίδια στα οποία δεν συμμετέχουν οι Αμερικανοί είναι ντέρμπι ολκής και πλέον φτάνουμε στην τελευταία αγωνιστική ημέρα στη οποία δεν υπάρχει αδιάφορη ομάδα και όλες έχουν τις πιθανότητες τους για πρόκριση, ενώ όλες κρατάνε και την τύχη στα χέρια τους! Η νίκη της Νέας Ζηλανδίας έδωσε αυτή την άγρια ομορφιά στο γκρουπ, το οποίο είναι με διαφορά το πιο ενδιαφέρον από τα 4 του Παγκοσμίου Κυπέλλου μπάσκετ.

Η ομάδα των comeback!

Αυτό που κάνει η Τουρκία σε αυτή τη διοργάνωση, δεν υπάρχει. Από τα 4 παιχνίδια τα οποία έχει παίξει στα 2 που κέρδισε, πέτυχε τεράστιες ανατροπές. Πρώτα ήταν η Νέα Ζηλανδία που είχε προβάδισμα 10 πόντων στην τελευταία περίοδο και το 2ο θύμα ήταν η Φινλανδία, που λίγο πριν το ημίχρονο είχε προηγηθεί μέχρι και με 17 πόντους.

Με τον Ασικ μπροστάρη, τον Γκιουλέρ να βραχυκυκλώνει τον Κοπόνεν και τον Ακιόλ να βάζει το τρίποντο της ισοφάρισης στην κανονική διάρκεια του αγώνα, γύρισαν ένα παιχνίδι στο οποίο για 20 λεπτά ήταν κάκιστοι. Είναι όμως ομάδα με όλη τη σημασία της λέξεως και όπως είχαμε γράψει και στη στήλη, δεν είναι καθόλου εύκολο να τους βάλεις κάτω.

Αυτοκτονία!

Αυτό που έκαναν οι Φινλανδοί μπορεί να χαρακτηριστεί μόνο ως “αυτοκτονία” η αυτοχειρία. Πέραν του ότι έχασαν διαφορά 17 πόντων, στα τελευταία 90 δευτερόλεπτα έκαναν εγκλήματα. Με τη διαφορά υπέρ τους κερδίζουν επιθετικό ριμπάουντ 1.30” πριν το τέλος, με την Τουρκία να έχει μόλις ένα ομαδικό φάουλ. Αντί να ροκανίσουν το χρόνο, σούταραν αμέσως άστοχο 3ποντο με τον Σάλιν. Στα τελευταία δευτερόλεπτα και ενώ είχαν +3, ο Κοπόνεν αστόχησε σε 2 βολές και στην τελευταία επίθεση των Τούρκων αντί να κάνουν φάουλ ρισκάρανε την άμυνα και δέχτηκαν 3ποντο από τον Ακυόλ. Στην παράταση με την ψυχολογία να έχει γυρίσει οι Τούρκοι ήταν το φαβορί και δικαίως κέρδισαν.

Μαθήματα άμυνας!

Τέτοια παρέδωσε η Ελλάδα στην Κροατία για τουλάχιστον 25 λεπτά. Τρομακτική προσήλωση στην ατομική άμυνα, βοήθειες όπου χρειαζόταν, καλές τοποθετήσεις στις πάσες που γινόντουσαν στην αδύνατη πλευρά, τρομερό πάθος και ενέργεια, προστασία της ρακέτας και ασφυκτική πίεση στη μπάλα. Όλα αυτά μαζί έκανε η Ελλάδα, η οποία σε 25 λεπτά είχε δεχτεί 25 πόντους. ΣτηΝ επίθεση κυκλοφορούσε τέλεια τη μπάλα με 23 ασσίστ (10 o Ζήσης) και πολλά ελεύθερα σουτ, παρόλο που τα περισσότερα δεν ήταν εύστοχα. Η ομάδα παίζει καλά και βρίσκεται στον σωστό δρόμο. Αυτό είναι σημαντικότερο και από τις νίκες.

Μαρκίνιος Βιεϊρα!

Αν μπορούσαμε να δώσουμε σε κάποιον το βραβείο του MVP της 5ης ημέρας αυτός δεν θα ήταν άλλος από τον Βραζιλιάνο φόργουορντ. Τη στιγμή που η ομάδα του βρισκόταν στα σχοινιά και η κατάσταση έμοιαζε μη αναστρέψιμη, αφού οι Σέρβοι από το -16 είχαν βρεθεί στο +7, αυτός πήρε το όπλο του και ευστόχησε σε μεγάλα σουτ, οδηγώντας την Βραζιλιάνικη ομάδα στη νίκη. Τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6/9 τρίποντα.

Σερβία…

Οι Σέρβοι μέχρι τώρα παρουσιάζουν μια ομάδα ασταθέστατη, η οποία έχει τρομερά προβλήματα στην, άμυνα κυρίως στο χαμηλό ποστ και γενικά μια ομάδα που δεν εμπνέει καθόλου εμπιστοσύνη. Έχασαν ένα δικό τους παιχνίδι απέναντι στους Γάλλους, ενώ και με την Βραζιλία στο πρώτο ημίχρονο ήταν πραγματικά σε άλλο γήπεδο. Ξεκινώντας το 2ο ημίχρονο, ήταν σαν να μπήκε άλλη ομάδα στο παρκέ.

Με καλή άμυνα και πίεση στη μπάλα αλλά και σωστές επιλογές στην επίθεση, έτρεξαν ένα σερί 35-12 στα πρώτα 13 λεπτά του 2ου ημιχρόνου. Ξανφικά, μπλακ άουτ πάλι, 5-21 σερί για τους Βραζιλιάνους και 2η ήττα σε 4 αγώνες. Αλγεινή εντύπωση προκάλεσε και το μπάχαλο που δημιουργήθηκε σε τάϊμ άουτ, στο 1ο ημίχρονο με τον Τεόντοσιτς να τα βάζει με όλους και τον Τζόρτζεβιτς απλό θεατή.