Όμιλος Γ: Οι Νεοζηλανδοί προκρίθηκαν

Με δύο νίκες στα τελευταία δύο ματς της φάσης των ομίλων, η Νέα Ζηλανδία πήρε το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο, έχοντας κερδίσει με 67-65 την Φινλανδία. Ο ηγέτης των ηττημένων, Πέτερι Κόπονεν, είχε  την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση με τέσσερα δεύτερα να απομένουν, αλλά δεν μπόρεσε να ευστοχήσει στο τελευταίο σουτ. Ήταν αυτός, όμως, που έφερε την διαφορά στους τρεις πόντους (66-63) με λιγότερο από δύο λεπτά να απομένουν και στη συνέχεια με βολές ο Σάσου Σάλιν μείωσε στον πόντο. Ο Ισαάκ Φοτού με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των “Τολ Μπλακς” που έμειναν ζωντανοί στην εκπνοή, αφού φλέρταραν με την καταστροφή και μόνο ο Μίκι Βούκονα σημείωσε μόλις έναν πόντο στο τελευταία 113 δεύτερα.

Αυτό το αποτέλεσμα κράτησε και την Ουκρανία έξω από το δεύτερο γύρο. Η ομάδα του κόουτς Φρατέλο έπρεπε μετά την νίκη της Νέας Ζηλανδίας, να κερδίσει τις ΗΠΑ για να προχωρήσει, το σκορ ήταν ισόπαλο μετά από 15 λεπτά (27-27) αλλά στο τέλος το ταμπλό έγραψε 95-71. Ο Τζέιμς Χάρντεν με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Αμερικανών, η φροντ λάιν τους είχε κάποια ζητήματα κόντρα στα μεγάλα κορμιά των Ουκρανών, αλλά η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στους δύο αντιπάλους ήταν πολύ μεγάλη.

Στο τελευταίο ματς της βραδιάς, η Τουρκία πήρε τη δεύτερη θέση του ομίλου κερδίζοντας την Δομινικανή Δημοκρατία (77-64). Παρά το αποτέλεσμα, οι ηττημένοι ολοκλήρωσαν τη φάση των ομίλων στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Ο Ογκούς Σαβάς σκόραρε 15 πόντους για τους νικητές σε ένα ματς μετά το οποίο και οι δύο πανηγύριζαν.