2014-09-09T14:41:49+00:00 2014-09-09T17:00:36+00:00.

09/Sep/14 14:41

Συνέβη μια φορά (κόντρα στη Νέα Ζηλανδία), συνέβη δεύτερη (κόντρα στη Φινλανδία), συνέβη και τρίτη φορά (κόντρα στην Αυστραλία)! Οι Τούρκοι είναι οι ειδικοί των ανατροπών κατά τη διάρκεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου δείχνοντας εκπληκτικό πάθο και μεγάλη καρδιά!

Του Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Συνέβη μια φορά (κόντρα στη Νέα Ζηλανδία), συνέβη δεύτερη (κόντρα στη Φινλανδία), συνέβη και τρίτη φορά (κόντρα στην Αυστραλία)! Οι Τούρκοι είναι οι ειδικοί των ανατροπών κατά τη διάρκεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου δείχνοντας εκπληκτικό πάθος, πείσμα, προσήλωση και μεγάλη… καρδιά!

Η Τουρκία κέρδισε τέσσερα παιχνίδια μέχρι τώρα στην Ισπανία και μόνο η νίκη επί της Δομινικανής Δημοκρατίας ήταν εύκολη. Οι άλλες τρεις ήταν θρίλερ και όλες τελείωσαν με τους Τούρκους να πανηγυρίζουν μετά από καθοριστική φάση που εξελίχθηκε υπέρ τους.

Τουρκία-Ν. Ζηλανδία
Όλα ξεκίνησαν απέναντι στη Νέα Ζηλανδία στην πρώτη αγωνιστική. Ο Σαβάς ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο, η Τουρκία επέστρεψε στο ματς με 24-17 στο τελευταίο δεκάλεπτο επιμέρους σκορ και κέρδισε μετά από κλέψιμο του Τουντσερί στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Τουρκία-Φινλανδία
Μετά την ήττα από τις ΗΠΑ και την Ουκρανία, η Τουρκία ήταν στο χείλος του αποκλεισμού, καθώς η Φινλανδία προηγούνταν 41-27 στο ημίχρονο της τέταρτης αγωνιστικής. Ο Ασίκ ήταν ο πύργος της ομάδας, αλλά ο καθοριστικός παίκτης ήταν ο Ακιόλ. Ισοφάρισε το παιχνίδι με τρίποντο, τέσσερα δεύτερα πριν το τέλος και οδήγησε το ματς στην παράταση. Εκεί η Τουρκία κυριάρχησε στο παιχνίδι και σχεδόν εξασφάλισε την πρόκριση της στους «16».

Τουρκία-Αυστραλία
Το πιο μεγάλο θρίλερ ήταν το νοκ άουτ ματς με την Αυστραλία. Η Τουρκία ήταν 5 πόντους πίσω στο σκορ 62 δεύτερα πριν το φινάλε. Ο Γκιουλέρ ήταν εκπληκτικός μέχρι τότε, αλλά ο ήρωας του τελευταίου λεπτού ήταν ο Πρέλντζιτς που πέτυχε δυο τρίποντα, 48’’ και 5’’ πριν τη λήξη!