Σερβία εναντίον ΗΠΑ στον τελικό

2014-09-13T00:54:44+00:00 2014-09-13T02:00:48+00:00.

13/Sep/14 00:54

Η ομάδα του Τζόρτζεβιτς θα συναντήσει στον τελικό τις ΗΠΑ και θα προσπαθήσει να τελειώσει το τουρνουά με εντυπωσιακό τρόπο κόντα στο μεγάλο φαβορί μετά από έναν επικό ημιτελικό. Aπίστευτο παιχνίδι από τους Τεόντοσιτς και Μπατούμ και ένα ματς που θα θυμούνται όλοι

Του Ρήγα Δάρδαλη/ dardalis@eurohoops.net

Ο Μίλος Τεόντοσιτς έκανε ένα ακόμα απίστευτο ματς και η Σερβια πήρε τη νίκη με 90-85 επί της Γαλλίας στον δεύτερο ημιτελικό του παγκοσμίου κυπέλλου. Η ομάδατου κόουτς Σάσα Τζόρτζεβιτς θα συναντήσει στον τελικό τις ΗΠΑ και θα προσπαθήσει να τελειώσει το τουρνουά με εντυπωσιακό τρόπο κόντα στο μεγάλο φαβορί μετά από έναν επικό ημιτελικό.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Σέρβοι είχαν προβάδισμα με 14 πόντους (46-32). Η Γαλλία έμοιαζε άδεια μετά την μεγάλη νίκη στον προημιτελικό κόττρα στην Ισπανία, αλλά αυτό άλλαξε στην τελευταία περίοδο όταν μείωσε σε 82-79 με ένα λεπτό να απομένει. Η μεγάλη επιστροφή, όμως, ποτέ δεν ολοκληρώθηκε με τους νικητές να έχουν 6/6 βολές στο πιο κρίσιμο σημείο.

O Tόμας Ερτέλ πλησίασε στους δύο πόντους με 1/2 βολές και 17.7 δεύτερα στο χρονόμετρο (84-82). Ο Νίκολα Κάλινιτς απάντησε με 2/2 βολές (86-82), ο Ερτέλ αστόχησε στο επόμενο σουτ και το ματς τελείωσε με τον Νεμάνια Μπιέλιτσα να έχει επίσης 2/2 βολές. Ο Νίκολα Μπατούμ ευστόχησε σε τρίποντο (88-85), αλλά δύο δεύτερα πριν τη λήξη τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει και ο Μάρκο Σιμόνοβιτς επίσης με 2/2 βολές σφράγισε το τελικό αποτέλεσμα. Ο Τεόντοσιτς είχε 18 πόντους και 3 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ τελείωσε το ματς με 24 πόντους και 5/7 τρίποντα. Ο Μπατούμ έκανε το καλύτερο που μπορούσε με 35 πόντους και 8/12 τρίποντα, όμως η εκπληκτική του εμφάνιση δεν ήταν αρκετή. Πολύ σημαντικός στο τέλος, με κρίσιμους πόντους από προσωπικές φάσεις ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς.

Μετά το τέλος του ματς και την μεγάλη πρόκριση ο Μίλος Τεόντοσιτς είπε για την ομάδα και τον εαυτό του: “Όταν ήμουν μικρότερος, σκεφτόμουν την κριτική των άλλων και με ενδιέφερε. Τώρα, με νοιάζει μόνο η γνώμη του προπονητή μου και των ανθρώπων που αγαπάω. Αποδείξαμε πως είμαστε πραγματική ομάδα και είμαι περήφανος για αυτό. Είναι αλήθεια πως υπάρχει καλή χημεία μεταξύ μας με τον κόουτς Τζόρτζεβιτς. Εκεί, πήρε τον λόγο ο προπονητής του και απέδωσε τα εύσημα στον Μίλος: “Ο Τεόντοσιτς είναι ξεχωριστός παίκτης. Είναι ο πολυτιμότερος σε όλο το τουρνουά. Μας οδήγησε στην νίκη. Δεν θα τον συγκρίνω με μένα, αλλά είναι μοναδικός παίκτης”.

Ο Nίκολα Μπατούμ από την πλευρά του ελπίζει σε ένα καλύτερο φινάλε: “Δεν κάναμε καλή αρχή. Επρεπε να κάνουμε ότι με την Ισπανία και δεν το κάναμε. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι θα το ξεχάσουμε, έχουμε μεγάλο ματς αύριο και θα προσπαθήσουμε να δώσουμε τα πάντα για να τα καταφέρουμε”. Ο κόουτς Βενσάν Κολε παραδέχθηκε: “Δεν μπορώ να ξεχάσω την προσπάθεια μας στο δεύτερο ημίχρονο. Είχαμε χαρακτήρα, η Σερβία, όμως, είχε τον έλεγχο μέχρι το τέλος με τον Κριστις, τον Ραντούλιτσα, τον Μπογκντάνοβιτς και τον Τεόντοσιτς. Σε ένα τέτοιον ημιτελικό πρέπει να παίξεις και τα δύο ημίχρονα και εμείς δεν το κάναμε”.