Πανιώνιος-ΑΕΚ 101-96: Ίδρωσε αλλά στην παράταση νίκησε τους ελλιπείς κυανέρυθρους

2020-02-29T16:39:04+00:00 2020-02-29T17:01:52+00:00.

Stelios Toromanidis

29/Feb/20 16:39

Χρειάστηκε την παράταση, αλλά εν τέλει ΑΕΚ “λύγισε” τον Πανιώνιο με 101-96 εκτός έδρας, έφτασε τις 14 συνεχόμενες νίκες στην φετινή Basket League και έβαλε τους γηπεδούχους σε περαιτέρω μπελάδες, όσον αφορά την προσπάθεια να παραμείνουν στην Α1.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η “ένωση” που είδε τον Λάνγκφορντ να επανέρχεται έπειτα από ένα μήνα και να πρωταγωνιστεί επιθετικά με 23 πόντους έχει πλέον 15-4 ρεκόρ όντας στην δεύτερη θέση, ενώ οι Νεοσμυρνιώτες έπεσαν στο 6-13 και παρέμειναν 12οι στην βαθμολογία.

Διακύμανση αγώνα

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας κυρίως στα τρίποντα (2/3 ο Πανιώνιος, 3/4 η ΑΕΚ), με αποτέλεσμα ο Πανιώνιος να προηγείται με μικρή διαφορά σε ένα αρκετά υψηλό σκορ (15-13) στο 5′. Οι φιλοξενούμενοι με την είσοδο του Λάνγκφορντ “έτρεξαν” ένα επιμέρους 10-2 για να περάσουν μπροστά με 23-17 στο 9′ πριν οι γηπεδούχοι μειώσουν σε 23-21 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Αντιστρόφως ανάλογη η εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, καθώς η αστοχία κυριαρχούσε στα πρώτα έξι λεπτά, ενώ η ΑΕΚ με τον Γιαννόπουλο να βοηθά τον Λάνγκφορντ επιθετικά ξέφυγε εκ νέου με 33-26 στο 16′. Παρόλα αυτά οι Νεοσμυρνιώτες δεν παράτησαν το ματς και παρότι είχαν εννιά λιγότερες επιθέσεις στο πρώτο ημίχρονο μπόρεσαν να μειώσουν σε 42-38 στο 20′ με καλύτερα ποσοστά στα δίποντα (66% έναντι 52% της ΑΕΚ) και πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Σουίτνι.

Το ίδιο σενάριο διατηρήθηκε και στο τρίτο με τους παίκτες του Παπαθεοδώρου να ξεμακραίνουν (52-44 στο 12′ και 57-49 στο 15′) με μπροστάρηδες τους Χρυσικόπουλο και Τολιόπουλο επιθετικά, αλλά οι Νεοσμυρνιώτες δεν άφηναν την διαφορά να ανοίγει περαιτέρω με τους Σουίτνι, Καμαριανό και ΜακΓκίλ να αντιστέκονται σθεναρά (49-52 αρχικά και 60-66 στο 30′).

Η ΑΕΚ ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων (74-63) στο 32′, όμως και πάλι οι παίκτες του Γαβριήλ επέστρεψαν και μάλιστα ισοφάρισαν για το 79-79 με τον Ντουρέν να ηγείται της αντεπίθεσης. Ο Λάνγκφορντ πραγματοποίησε το 81-84 στο 38′, όμως ο ΜακΓκίλ έφερε το παιχνίδι στα ίσια ξανά (84-84) στα 39″ πριν το φινάλε του. Οι δυο ομάδες δεν ξαναευστόχησαν μέχρι την λήξη της κανονικής περιόδου και ο αγώνας οδηγήθηκε σε παράταση.

Παράταση

Με πρωταγωνιστή τον Λάνγκφορντ που έβαλε επτά πόντους για το 90-94 του 43′ και τους Τσάλμερς και Ματσιούλις να κάνουν το 90-98 στο 44′ ουσιαστικά το παιχνίδι έγειρε στην πλευρά της ΑΕΚ που με τις δυο ελεύθερες βολές του Τολιόπουλου έφτασε και τους 100 πόντους (101-96).

Παίκτης Κλειδί

Δεν είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις τον Κιθ Λάνγκφορντ από πλευράς νικητών! Ο Αμερικάνος γκαρντ είχε 23 πόντους με 7-15 σουτ εντός πεδιάς, 3 ασόιστ και 4 ριμπάουντ, ενώ αποτέλεσε τον κορυφαίο και στην παράταση.

Σημείο Κλειδί

Το άστοχο σουτ του Τιρίκ Ντουρέν στο φινάλε της κανονικής περιόδου όπου ο Πανιώνιος έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τον αγώνα και να σταματήσει το αρνητικό σερί των πέντε σερί ηττών. Στην παράταση η ΑΕΚ είχε περισσότερες λύσεις και έφτασε στην νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-23, 38-42, 60-66, 84-84 κ.α., 96-101.