Παναθηναϊκός: Οι νέοι ήταν… ωραίοι στην εύκολη βραδιά με Ιωνικό! (videos)

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας δεν ήταν καλή ειδικά στην άμυνα για τρία δεκάλεπτο, όμως ένα καλό πεντάλεπτο και στις δύο πλευρές του παρκέ στη τέταρτη περίοδο έφτανε για να έρθει το τελικό 98-74 κόντρα στον Ιωνικό και πλέον άπαντες ετοιμάζονται για την εντός έδρας αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα (19/3).

Πλέον ο Παναθηναϊκός έχει 13-2 και διατηρεί το καλύτερο ρεκόρ σε ολόκληρη τη λίγκα, ενώ ο Ιωνικός με 6-11 θα παλέψει για τη παραμονή του.

Το ματς

“Έκλεψε” τη παράσταση στο πρώτο μέρος ο Ιωνικός

Καλύτερος ήταν ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε χάρη στην επίθεση του με 17-13 (στο 7″), όμως ο Ιωνικός αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 8-3 έκλεισε τη πρώτη περίοδο μπροστά με 21-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ (35-35 στο 15′), με τους φιλοξενούμενους να είναι πραγματικά πολύ ανταγωνιστικοί κόντρα στο “τριφύλλι”. Ο Παναθηναϊκός έχοντας 6/13 τρίποντα κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα με 41-37 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο κρίθηκαν όλα…

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό συνεχώς να είναι μπροστά στο σκορ (62-56 στο 26′) αλλά να χάνει με τραυματισμό τον Σαντ-Ρος, αλλά τον Ιωνικό να παραμένει συνεχώς κοντά και να μην τον αφήνει να ξεφύγει παίζοντας καλά στην επίθεση. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το “πράσινο” 68-64, αλλά τίποτα να μην έχει κριθεί ακόμα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι πράσινοι μπήκαν με στόχο να “καθαρίσουν” την υπόθεση νίκη και με επιμέρους σκορ 14-5 και τον Μπρέι να φτάνει τους 20 πόντους η διαφορά “εκτοξεύτηκε” στους 14 (82-68 στο 35′) και ο Ιωνικός φάνηκε να βγαίνει “νοκ-άουτ”. 3′ λεπτά πριν το φινάλε όλα είχαν κριθεί με τη διαφορά πλέον στους 16 (86-70) και στο τέλος ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε τη νίκη με 98-74.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου ο Παναθηναϊκός μπήκε προηγούμενος με 68-64 και με επιμέρους σκορ 14-5 σε 5′ λεπτά “καθάρισε” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπρέι ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους (6/10 τρίποντα) και 5 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Χεζόνια στο ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα με 16 πόντους (4/8 τρίποντα) και 3 ριμπάουντ και ο Μακ με 14 πόντους, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 41-39, 68-64, 98-74.