Λαύριο: Πέρασε από τη Ρόδο και έγραψε ΙΣΤΟΡΙΑ! (video)

2021-05-13T16:25:14+00:00 2021-05-13T17:40:43+00:00.

13/May/21 16:25

Το Λαύριο αν και δυσκολεύτηκε περισσότερο από τον πρώτο προημιτελικό από τον Κολοσσό, κατάφερε να “δραπετεύσει” από τη Ρόδο με 88-84 και να προκριθεί για πρώτη φορά στην ιστορία του στα ημιτελικά της Basket League.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επιβεβαίωσε το χαρακτήρα του φαβορί και στα δύο ματς της προημιτελικής σειράς και απόλυτα δίκαια προκρίθηκε στα ημιτελικά του πρωταθλήματος με 2-0 νίκες, κάτι που μέχρι σήμερα δεν είχε καταφέρει ποτέ ο σύλλογος του Λαυρίου.

Πλέον το Λαύριο προκρίνεται δίκαια στα ημιτελικά των playoffs για πρώτη φορά στην ιστορία του και περιμένει τον αντίπαλο από το ζευγάρι Προμηθέας – Περιστέρι (0-1).

Το ματς

Ντέρμπι αλλά και προβάδισμα για Λαύριο στην αρχή

Καλύτερο ήταν το Λαύριο από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και προηγήθηκε με 16-10 (στο 5′) και με 20-14 (στο 8′), ενώ έκλεισε προηγούμενο τη πρώτη περίοδο με 27-21, απέναντι σε ένα κακό αμυντικά Κολοσσό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 13-5 όχι απλά μείωσαν αλλά και προσπέρασαν με 34-32 (στο 14′). Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια και απάντησαν με σερί 7-0 (39-34 στο 17′) και στο φινάλε του πρώτου μέρους πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 43-40.

Πάλεψε ο Κολοσσός αλλά… Λαύριο!

Το δεύτερο ημίχρονο του game 2 των προημιτελικών στη Ρόδο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ και τους γηπεδούχους να προηγούνται και πάλι στο 27′ με 54-52 έπειτα από επιμέρους σκορ 14-9. Η τρίτη περίοδος έληξε με το Λαύριο να προηγείται με 66-60 και να δείχνει σε πιο καλή μοίρα για να πάρει τη νίκη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με μικρό σερί 4-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +10 (70-60 στο 32′) και έγιναν το μεγάλο φαβορί για τη νίκη-πρόκριση. Στο 36ο λεπτό ο Κολοσσός έβλεπε ότι δεν μπορεί να μειώσει σημαντικά τη διαφορά (76-67) και το Λαύριο ήταν αγκαλιά με τη νίκη.

1:34 πριν το τέλος ο Κολοσσός με επιμέρους σκορ 9-3 μείωσε σε 79-76 και έδωσε διαστάσεις “θρίλερ” στο ματς, ενώ ο Καντέρ με ένα καλάθι στα 11” δευτερόλεπτα μείωσε σε 86-84, με τους Ροδίτες να έχουν βρεθεί πίσω και με 86-79! Τελικά οι εύστοχες βολές του Λαυρίου του χάρισαν τη νίκη πρόκριση με 88-84.

Που κρίθηκε: Στην επίθεση του Λαυρίου η οποία ήταν εξαιρετική καθώς είχε 19/31 δίποντα (61%), 13/31 τρίποντα (41%) και 20 ασίστ με 11 λάθη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντέιβις ήταν απίστευτος με 26 πόντους και 7/8 τρίποντα, ενώ μοίρασε και 2 ασίστ. Ακόμα ο Μουράτος ξανά καθόρισε το ματς με 17 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Ντιαλό ήταν πολύ καλός με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 40-43, 60-66, 84-88.