Ηρακλής: Άντεξε στην αντεπίθεση και “λύγισε” τον Ιωνικό

2021-12-15T20:35:41+00:00 2021-12-15T23:33:59+00:00.

15/Dec/21 20:35

Ο Ηρακλής πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στον Ιωνικό με 89-84 και μαζί μια υπερπολύτιμη βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας της Stoiximan Basket League.

Στο 3-6 ανέβηκε ο Ηρακλής, με τον Γηραιό να είναι ανώτερος από τον Ιωνικό και να παίρνει τη νίκη με  89-84.

Από την δεύτερη περίοδο και μετά η διαφορά παγιώθηκε πάνω από τους 10 πόντους, με τον Ιωνικό όμως να μπαίνει για τα καλά στο ματς και να μειώνει ακόμα και στον πόντο, λίγο πριν το φινάλε. Σε εκείνο το σημείο ο Ηρακλής ήταν εύστοχος στις βολές, έβγαλε την κομβική άμυνα απέναντι στον Τζέρμαν στο 87-84 και πανηγύρισε εν τέλει τη τρίτη του νίκη στην Stoiximan Basket League.

Ο Ηρακλής είχε σε τρομερή κατάσταση τον Ντάγκλας με 25 πόντους και τον Κουζέλογλου με 23, ενώ από την άλλη η μεγάλη εμφάνιση του Τζέρμαν (27π.) δεν ήταν αρκετή.

Για την 11η αγωνιστική, ο Ηρακλής φιλοξενείται από το Λαύριο (18/12, 20:00), ενώ ο Ιωνικός υποδέχεται τον ΠΑΟΚ (18/12, 17:00).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη:

Ο Ιωνικός μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, αλλά ο Ηρακλής γρήγορα πήρε τα ηνία και με τον Ντάγκλας να βγαίνει μπροστά, έκλεισε την περίοδο στο 21-16. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ηρακλής, με βασικό όπλο τον Κουζέλογλου ανέβασε το προβάδισμά του και έφτασε σε διψήφιες διαφορές, πηγαίνοντας την ανάπαυλα με το υπέρ του 49-32. Ο Ιωνικός βελτιώθηκε μεν, αλλά παρέμεινε πίσω, μη μπορώντας ουσιαστικά να απειλήσει τον Ηρακλή, που κράτησε τον έλεγχο και στο τρίτο δεκάλεπτο (69-54).

Στο τέταρτο οι Νικαιώτες έκαναν την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψουν. Ο Τζέρμαν έριξε τη διαφορά μετά από ώρα κάτω από τους 10 στο 36’ (77-69), όμως ένα μικρό ξέσπασμα του Ηρακλή (80-69) ανέβασε εκ νέου την διαφορά. Αθηναίου και Τζέρμαν ήταν και πάλι εκεί για το 81-77 (39′). Ο Αμερικανός με νέο τρίποντο έκανε το 81-80, με το παιχνίδι να μπαίνει στη ρουλέτα των βολών. Εκεί ο Ηρακλής αποδείχθηκε ψύχραιμος (87-84), ο Τζέρμαν αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης και οι Θεσσαλονικείς πήραν μια τεράστια νίκη. Τελικό σκορ 89-84.

Πού κρίθηκε:

Οι εύστοχες βολές του Ηρακλή στο τέλος… έσωσαν τη παρτίδα για τους Θεσσαλονικείς.

Παίκτης-κλειδί:

Ντάγκλας (25π.) και Κουζέλογλου (23π.) ήταν κομβικοί για τον Ηρακλή.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 49-32, 69-59, 89-84

Ηρακλής: Σταμάτης 7 (1), Γκάρετ 6, Αγραβάνης 7 (1), Κουζέλογλου 23 (5/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντάγκλας 25 (1/3 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γούλριτζ 7 (5 ριμπάουντ), Σκορδίλης 5 (9 ριμπάουντ), Τέιλορ 6 (1), Χαριτόπουλος, Παπαδάκης 3 (1).

Ιωνικός: Μουσταφά 11 (1), Τζέρμαν 27 (7/10 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 5 ασίστ), Αθηναίου 10 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Γόντικας 10 (8 ριμπάουντ), Χουγκάζ 6 (6 ριμπάουντ), Χατζηκυριάκος, Τζόλος, Γκιουζέλης 7 (1), Ράις 13 (3).

Μέξας: “Σημαντική νίκη, κρατάμε την εμφάνιση για 25 λεπτά”

Ο Κώστας Μέξας τόνισε αυτό που κρατά από το παιχνίδι με τον Ιωνικό είναι η πολύ σημαντική νίκη, σε έναν αγώνα, τον οποίο χαρακτήρισε “τελικό” και η πολύ καλή εμφάνιση για 25 λεπτά, προσθέτοντας ότι θα πρέπει να προβληματίσει η εικόνα της ομάδας στα τελευταία 15 λεπτά.

Ο προπονητής των “κυανόλευκων” επεσήμανε αρχικά: “Για μας ήταν ένα παιχνίδι πολύ σημαντικό. Ουσιαστικά ήταν “τελικός” και νομίζω ότι οι παίκτες μας στα πρώτα 25 λεπτά το αντιμετώπισαν ακριβώς έτσι. Με πολύ μεγάλη διάθεση, με ενέργεια, με αυτοπεποίθηση, με καλές επιλογές, με καλό μπάσκετ γενικότερα και στις δυο πλευρές. Αλλά κάπου εκεί για κάποιον λόγο σταματήσαμε να παίζουμε, όπως έπρεπε και στις δυο πλευρές. Αφήσαμε τα παιδιά του Ιωνικού, που έχουν ικανότητα να βρουν ρυθμό. Κάναμε πολλά λάθη στην επίθεση, δώσαμε πολλούς πόντους από λάθη. 26 πόντους από λάθη και 14 δεύτερης ευκαιρίας. Και μπορεί να είναι και παραπάνω η δεύτερη ευκαιρία. Τα νούμερα αυτά είναι δύσκολα αντιμετωπίσιμα στο τακτικό κομμάτι. Χάσαμε πάρα πολλά ριμπάουντ και προκλήθηκε εκνευρισμός, πρώτα απ’ όλα σ’ εμένα και μετά στην ομάδα. Στο τέλος δείξαμε χαρακτήρα, βάλαμε τις βολές και δυο μεγάλα σουτ σε κρίσιμα σημεία και πήραμε το παιχνίδι.

Είναι μια σημαντική νίκη και αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες. Είχαμε δυο συνεχόμενα δύσκολα ματς στην έδρα μας. Τα παιδιά κατάφεραν δυο πολύ σημαντικές νίκες, με βάση τη βαθμολογική θέση της ομάδας και την πίεση, που υπάρχει για αποτελέσματα αυτή τη στιγμή, με δεδομένο ότι και το -3 είναι ακόμη στον αέρα. Κρατάμε την καλή εικόνα των πρώτων 25 λεπτών και πρέπει να μας προβληματίσουν πολύ τα τελευταία 15, όσον αφορά τη νοοτροπία μας και τον τρόπο προσέγγισης των πραγμάτων μέσα στο παρκέ για 40 λεπτά. Δεν έχουμε τη δυνατότητα και την ικανότητα σαν ομάδα να μην παίζουμε 40 λεπτά με τον ίδιο τρόπο, όσον αφορά το πως παλεύουμε, το πως μαχόμαστε και το πως παίζουμε ο ένας για τον άλλον. Νομίζω αυτό πρέπει να το καταλάβουν τα παιδιά, αν θέλουμε να έχουμε τύχη στη συνέχεια. Καλή συνέχεια στον Ιωνικό. Είναι μια ομάδα, που έχει δύο-τρία παιδιά, τα οποία όταν θα βρουν ρυθμό, είναι πολύ δύσκολο, ακόμη και με καλή άμυνα να τους σταματήσεις. Εμείς ως έναν βαθμό τα καταφέραμε, στο τέλος δεν τα καταφέραμε, η αλήθεια είναι αυτή. Γι’ αυτό πήγε το ματς, όπως πήγε. Ελπίζω να έχουμε καλύτερη συνέχεια στο κομμάτι αυτό το πνευματικό”.

Σε ερώτηση για το ενδεχόμενο ενίσχυσης, απάντησε: “Μέχρι το Σάββατο δεν υπάρχει περίπτωση να έχουμε παίκτη. Αυτό είναι δεδομένο. Μετά το Σάββατο θα συζητήσουμε ξανά με τη διοίκηση,  να δούμε ακριβώς που βρισκόμαστε και θα δούμε πως θα κινηθούμε. Όλοι καταλαβαίνουν ότι η ομάδα χρειάζεται σίγουρα ένα παιδί ακόμη με ποιότητα. Αυτό είναι δεδομένο. Αυτή τη στιγμή, μετά από δυο νίκες, που έκαναν οι παίκτες μας, δεν χρειάζεται να συζητάμε αυτό το πράγμα. Σήμερα (15/12) και το Σάββατο (11/12) έδωσαν ό,τι καλύτερο μπορούσαν. Έκαναν δυο πολύ μεγάλες νίκες, με όλα τα προβλήματα, που έχουμε και γι’ αυτό πρέπει να είμαστε μαζί τους παρά πολύ ικανοποιημένοι κι ευχαριστημένοι γι’ αυτό, που έκαναν”.