ΠΑΟΚ: Με μεγάλο διπλό “βύθισε” ακόμα περισσότερο τον Ιωνικό! (videos)

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη μπορεί να βρέθηκε να χάνει με διψήφιες διαφορές στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Ιωνικό, κατάφερε με σπουδαία άμυνα και δεχόμενη μόλις 10 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο να πανηγυρίσει το σπουδαίο εκτός έδρας αποτέλεσμα με 69-66.

Πλέον ο ΠΑΟΚ με ρεκόρ 6-7 παραμένει στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης και οδεύει προς playoffs, ενώ ο Ιωνικός με 3 νίκες και 10 ήττες συνεχίζει την προσπάθεια παραμονής στην κατηγορία.

Καλύτερος και μπροστά στο σκορ από νωρίς ο Ιωνικός

Πολύ καλά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ιωνικός και προηγήθηκε με 8-0 (στο 4′), ενώ συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα του (12-6 στο 7′) παρότι ο ΠΑΟΚ είχε “ξυπνήσει. Η πρώτη περίοδος έληξε με 19-15 και το ματς να είναι πολύ σκληρό και με πολλά φάουλ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκα εκ νέου δυνατά και με επιμέρους σκορ 9-1 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +12 (28-16 στο 15′) παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Η διαφορά παρέμενε σε διψήφια επίπεδα (35-24 στο 18′) με τον Ιωνικό να μετράει 4/10 τρίποντα και τον ΠΑΟΚ 7/18 δίποντα. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 40-31.

Ντέρμπι για γερά νεύρα στο τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με την άμυνα της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη να έχει βελτιωθεί κατά πολύ και παρότι επιθετικά δεν έβρισκε τόσο εύκολα λύσεις, κατάφερε δεχόμενη 9 πόντους σε 7 λεπτά να μειώσει σε 49-43 (στο 27′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Θεσσαλονικείς να μειώνουν ακόμα περισσότερο σε 56-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ιωνικός είχε χάσει τη συγκέντρωση του και ο ΠΑΟΚ είχε το πάνω χέρι και με επιμέρους σκορ 7-2 προσπέρασε για πρώτη φορά με 59-58 (στο 33′) συνολικά στο παιχνίδι! Στο 36ο λεπτό το ντέρμπι καλά κρατούσε και το μπασκετικό ξύλο πρωταγωνιστούσε με τον ΠΑΟΚ να κρατάει το ελάχιστο προβάδισμα με 61-60.

Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Πάρκερ με 2/2 βολές έβαλε μπροστά τον Ιωνικό με 62-61, όμως ο ΠΑΟΚ με σερί 5-0 και τρίποντο του Ρίβερς πήρε προβάδισμα νίκης με 66-62 στα 42”. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 66-64 στα 34′‘, αλλά ο Γκριν με ένα τεράστιο και δύσκολο τρίποντο στα 14” τέλειωσε το ματς κάνοντας το 69-64. Στη λήξη ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε το μεγάλο διπλό με 69-66.

Που κρίθηκε: Στο 38′ ο Ιωνικός ήταν μπροστά με 62-61, αλλά ο ΠΑΟΚ με επιμέρους σκορ 8-2 και 2/2 τρίποντα από Ρίβερς – Γκριν έκανε το σκορ 69-64 στα 14” και πήρε το διπλό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκριν με 18 πόντους (5/6 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Τζόουνς με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ έκαναν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-31, 56-52, 66-69.

Αθηναίου: “Μπορεί να προλάβω το ματς με τον Άρη”

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Έλληνα γκαρντ στην ΕΡΤ:

Λυκογιάννης: “Θα πρέπει να διαχειριστούμε και την κούραση και τους τραυματισμούς”

Οι δηλώσεις του προπονητή του ΠΑΟΚ:

“Είχαμε πολύ λίγο χρόνο προετοιμασίας, ενώ είχαμε να διαχειριστούμε την απογοήτευση από την ήττα και τον αποκλεισμό από τον Προμηθέα, την κούραση, αλλά και τον τραυματισμό του Τολιόπουλο. Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μία ομάδα που ξέραμε ότι θα παίξει με όσες δυνάμεις έχει, σημαδεύοντας αυτό το παιχνίδι, για να μπορέσει να φύγει από την θέση που είναι στο τέλος της βαθμολογίας.

Είχαμε ένα κακό πρώτο ημίχρονο, κυρίως επιθετικά. Χάσαμε βολές, χάσαμε καλάθια από κάτω, ενώ δώσαμε αρκετά ξεμαρκάριστα σουτ στον Ιωνικό, που πήγε σε υψηλό σκορ στο διάστημα αυτό. Στο δεύτερο ημίχρονο σφίξαμε την άμυνά μας, δεχτήκαμε ουσιαστικά 24 πόντους, καθώς μπήκε ένα καλάθι στο τέλος κι αυτό ήταν το κλειδί της νίκης. Βρήκαμε και ορισμένα μεγάλα σουτ με τον Ρίβερς και τον Γκριν και πήραμε μία σημαντική νίκη. Έχουμε και πάλι λίγο χρόνο προετοιμασίας για τον αγώνα με τον Προμηθέα και θα πρέπει να διαχειριστούμε και την κούραση και τους τραυματισμούς, για να παίξουμε όσο το δυνατόν καλύτερα σε αυτό το παιχνίδι”.