“Κολοσσός” ο Λαρεντζάκης

2015-10-17T17:56:47+00:00 2015-10-17T18:48:38+00:00.

17/Oct/15 17:56

Με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να κάνει θραύση σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, ο Κολοσσός κυριάρχησε απέναντι στο Ρέθυμνο και παρά το κακό του τρίτο δεκάλεπτο, επικράτησε εύκολα με 80-67 για τη δεύτερη αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

“Μελανό” σημείο του ματς ήταν ο τραυματισμός του Μιχάλη Καμπερίδη. Ο 21χρονος πάουερ φόργουορντ, ο οποίος αγωνίζεται σαν δανεικός από την ΑΕΚ στους Κρητικούς, τραυματίστηκε στο αριστερό γόνατο, αποχώρησε υποβασταζόμενος και μένει να δούμε πόσο σοβαρή είναι η κατάστασή του! Η πρώτη εκτίμηση κάνει λόγο για ρήξη πρόσθιου χιαστού.

Η εξέλιξη του αγώνα
Λένε πως η αρχή είναι το ήμισυ του παντός και οι γηπεδούχοι ήταν πραγματικά καταιγιστικοί στο ξεκίνημα. Έβγαλαν φοβερή ενέργεια και πάθος, αναγκάζοντας τους αντιπάλους τους απλά να… παρακολουθούν άναυδοι το διάστημα από το 2ο έως το 9ο λεπτό, όπου ο Κολοσσός έκανε επιμέρους σκορ 22-6, μετατρέποντας το αρχικό 4-2 σε 26-8!
Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 27-16. Οι Ροδίτες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και στη δεύτερη περίοδο. Ο Άρης Λυκογιάννης έβρισκε λύσεις απ’ όλους και η διαφορά “έπαιζε” διαρκώς ανάμεσα στους 11 και στους 15 πόντους.
Μόνο στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν κανονικά στο ματς. Με τον Κλουφ και τον Κορόλεφ έκαναν τον αγώνα ντέρμπι και άρχισαν για πρώτη φορά να αγχώνουν τον Κολοσσό. Η τρίτη περίοδος έληξε 56-52, με τον Ματαλών να χάνει την ευκαιρία να μειώσει κι άλλο. Τελικά, όμως ντέρμπι ουσιαστικά δεν είχαμε ποτέ, καθώς οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη συνήλθαν στο φινάλε και πήραν με άνεση αυτό που ήθελαν.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης τρέλανε κόσμο με την παρουσία του στο ντέρμπι με το Ρέθυμνο. Σταμάτησε στους 25 πόντους, μαζεύοντας 9 ριμπάουντ και μοιράζοντας 3 ασίστ. Φοβερή εμφάνιση από τον νεαρό.