Περιστέρι – ΠΑΟΚ: Ντένμον & Φρανσίσκο “έσωσαν” το ελληνικό ντεμπούτο του Σπανούλη (videos)

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη παρέμεινε αήττητο!

Οι Πρίγκιπες, μετά τη νίκη για το BCL, επικράτησαν και του ΠΑΟΚ (85-77), με τον “Kill Bill” να κάνει έτσι το ντεμπούτο του στην Basket League με τον καλύτερο τρόπο!

Τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά, με το Περιστέρι να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, να βγάζει τις κρίσιμες άμυνες και να φτάνει έτσι στη νίκη.

Η εξέλιξη:

Το Περιστέρι μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και πήρε τα ηνία, με τον ΠΑΟΚ όμως να μην αφήνει τους πρίγκιπες να ξεφύγουν. Ο Κασελάκης έκανε το 15-9 στο 8’, με την κατάσταση να μην αλλάζει μέχει το τέλος του δεκαλέπτου (19-13).

Η διαφορά ανέβηκε μέχρι και τους 8 (21-13, 11’), με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να παραμένει σε ρόλο οδηγού για αρκετή ώρα (37-29, 15’), χωρίς όμως να ξεφύγει με μεγαλύτερη διαφορά. Σεεκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ έκανε ένα μικρό ξέσπασμα και μπόρεσε να επιστρέψει, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 44-42.

Ντένμον και Ντέιβις έφεραν ξανά το Περιστέρι στο +8 (52-44, 23’), όμως κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ μπήκε για τα καλά στο ματς! Ο Δικέφαλος, παρότι έχασα από πολύ νωρίς τον Χρηστίδη με 5 φάουλ, όχι μόνο δεν κατέβασε ταχύτητα, αλλά αντιθέτως πάτησε γκάζι, με το επιμέρους μέχρι το 30’ να είναι στο 7-16 και το σκορ να γίνεται 59-60.

Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και έφτασαν στο +4 (61-65, 31’), με το ματς να γίνεται κανονικό θρίλερ στη συνέχεια! Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο και κρατούσε το προβάδισμα, όμως το Περιστέρι δεν του επέτρεπε να ξεφύγει, με το σκορ να είναι 69-73 στο 36’. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (72-73, 38′), ενώ ο Ντένμον έφερε ξανά μπροστά την ομάδα του (74-73), με τον Φρανσίσκο να κάνει το 76-73 (39′) και βάζει φωτιά στο ματς! Κασελάκης και Μωραΐτης ήταν ψυχραιμοι από τη γραμμή των βολών, ο Φρασίσκο ευστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα και κάπως έτσι η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 85-77 για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη.

Παίκτης κλειδί:

Ο Ντένμον έκανε τη διαφορά για το Περιστέρι με 23 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ από κοντά και οι Φρανσίσκο (12) και Μπίλαν (18).

Πού κρίθηκε:

Το Περιστέρι ήταν πίσω με 69-73, όμως ένα σερί  9-0 έφερε τούμπα το παιχνίδι στα τελευταία δευτερόλεπτα!

Δεκάλεπτα: 19-13, 44-42, 59-60, 85-77.

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 18 (4/5 δίποντα, 10/14 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πουλιανίτης 3 (1), Ντένμον 23 (4/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/3 βολές), Κασελάκης 10 (3/6 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Ντέιβις 5, Τζούστον 4, Φρανσίσκο 12 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Μωραΐτης 8 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ραντάνοβ 2, Γκιουζέλης

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 23 (3/3 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 2/2 βολές), Χαντς 24 (8/14 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαργαρίτης, Χρηστίδης, Σαλούστρος 2, Ράιλι 6 (1/7 σουτ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Τσιακμάς 3 (1), Πόλι, Σλαφτσάκης 5, Κωνσταντινίδης, Καμπερίδης, Ρένφρο 14 (6/7 δίποντα, 2/6 βολές, 7 ριμπάουντ)

Λυκογιάννης: “Αυτοκτονήσαμε, το παιχνίδι χάθηκε στις άστοχες βολές του Ράιλι”

Όσα δήλωσε στην κάμερα της ΕΡΤ ο προπονητής του ΠΑΟΚ:

«Κάναμε μεγάλη προσπάθεια σήμερα. Είμαι στεναχωρημένος και απογοητευμένος, αυτοκτονήσαμε γιατί ήμασταν στο 1’03” πίσω με έναν πόντο και είχαμε δύο επιθέσεις.

Πιστεύω πως το παιχνίδι χάθηκε στις 2 βολές του Ράιλι που θα πηγαίναμε στους 4 πόντους. Δεν μας ήθελε η τύχη και συνεχίζουμε».

Για τη διαφορά με την περσινή ομάδα: «Δεν έχουμε καμία σχέση. Πέρσι υπήρχε πολλή ποιότητα, αλλά δεν βρήκαμε την κατάλληλη χημεία. Φέτος έχουμε μια ρούκι ομάδα, που μαθαίνει διαρκώς».

Αναλυτικά τα όσα είπε και στη συνέντευξη Τύπου:

«Συγχαρητήρια στο Περιστέρι για τη νίκη του. Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα. Είμαι ικανοποιημένος από την εικόνα των παικτών. Είναι νευριασμένος μαζί τους γιατί αυτοκτονήσαμε. Κάναμε εξαιρετικό παιχνίδι, βγάζοντας τα 7 πρώτα λεπτά που ήμασταν νευρικοί. Μέχρι και το τελευταίο λεπτό πήγαμε εκεί που θέλαμε το παιχνίδι, παίξαμε σκληρά στην άμυνα, περιορίσαμε τα λάθη, ελέγξαμε τα ριμπάουντ, κάναμε μεγάλες επιθέσεις και την κατάλληλη στιγμή πήραμε το μομέντουμ. Σε εκείνο το σημείο χάσαμε 2 πολύ κρίσιμες ελεύθερες βολές και είναι το σημείο που χάνουμε το ματς. Αυτοκτονήσαμε στην επίθεση και το Περιστέρι πήρε προβάδισμα που το μεγάλωσε στα 48 δευτερόλεπτα».

Ενώ πρόσθεσε: «Ο Ράιλι είχε μεγάλη καταπόνιση από το ματς στην Ευρώπη. Το Περιστέρι είχε 4 μέρες ρεπό, έπαιξε ένα παιχνίδι εύκολο όπως εξελίχθηκε και είχε περισσότερο χρόνο. Μετά το 7λεπτο η ομάδα μας πάτησε καλύτερα στο παρκέ και δικαιούμασταν τη νίκη. Τη νίκη την παίρνεις στα 40 λεπτά και έτσι παίρνεις τη νίκη. Το Περιστέρι άντεξε στο τέλος».