Άλωσε και το Ζηρίνειο ο Κόροιβος

Της Eurohoops Team/info@eurohoops.net

Ένα μεγάλο ντέρμπι, με κυρίαρχο στοιχείο τις δυνατές άμυνες έγινε στο Ζηρίνειο, με τον Κόροιβο να κάμπτει στις λεπτομέρειες την αντίσταση της Κηφισιάς με 61-60.

Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου είχε μεγάλα ψυχικά αποθέματα και παρά τις διαρκείς ανατροπές που έκαναν οι γηπεδούχοι, άντεξε μέχρι τέλους και πήρε το διπλό, το οποίο είναι το τρίτο, τη στιγμή που πέρυσι είχε δύο σε ολόκληρη τη χρονιά. Πέμπτο συνεχόμενο διπλό σε αγώνα κανονικής περιόδου για τον Κόροιβο, που πέρυσι είχε ξεκινήσει με 0-11 εκτός Ηλείας και μετά τη νίκη της 24ης αγωνιστικής στην Ελευσίνα δεν χάνει πουθενά!

Οι γηπεδούχοι πλήρωσαν την επιθετική δυστοκία τους, αλλά και την έλλειψη ψυχραιμίας σε κρίσιμα σημεία και είδαν την έδρα τους να αλώνεται για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική.

Η εξέλιξη του αγώνα:
Μεγάλη αστοχία εκατέρωθεν στο ξεκίνημα, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 3′ 6-0 και τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στην ισοφάριση σε 6-6, τρία λεπτά αργότερα. Οι Κασελάκης και Μαυροειδής έκαναν το 14-10 στο 9′, όμως ο Κάουνσιλ απάντησε με τρίποντο και ο Χρυσικόπουλος διαμόρφωσε το 16-13 της πρώτης περιόδου.

Η Κηφισιά ξέφυγε πάλι με έξι πόντους, ο Σλαφτσάκης απάντησε, ο Γκίκας έκανε το 21-15 στην επόμενη φάση, αλλά ο Κόροιβος έμεινε όρθιος και με επιμέρους σκορ 3-11 πήραν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας πάρει το προβάδισμα με 24-26.

Με σερί 6-0 ξεκίνησε η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου το τρίτο δεκάλεπτο για το 30-26, ο Ανδρέας Χριστοδούλου με λέι απ το διέκοψε και οι Ηλείοι δεν άργησαν να περάσουν ξανά μπροστά (34-35), χάρη σε τρίποντο του Τρότερ, 5’13” πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ο Χοτζ απάντησε, με τον Χριστοδούλου να βρίσκει αμέσως το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Μάλιστα, παρά τις προσπάθειες του Κασελάκη και του Μαυροειδή, ο Ντάρελ Χάρις πήρε τα πάνω του στη συνέχεια, έδωσε λύσεις στον Κόροιβο στο “ζωγραφιστό”, που έφτασε στο +5 (42-47) στο τέλος της τρίτης περιόδου, μετά και από τρίποντη βόμβα του Ντουέιν Ντέιβις. Στο ίδιο μοτίβο και το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Νευρικότητα στις βολές οι γηπεδούχοι και ο Χάρις έκανε το 47-52 στο 35′.

Ο Δημήτρης Μαυροειδής συνέχισε να προσπαθεί για τη μείωση του σκορ (48-52), με τον Κάουνσιλ να απαντάει άμεσα για το 48-54, 3’45” πριν το φινάλε.

Η Κηφισιά άντεξε και έκανε σερί 6-0, ισοφαρίζοντας στο 1’51” πριν τη λήξη με τρίποντο του Λεωνίδα Κασελάκη. Ο Ντέιβις απάντησε με ένα μεγάλο τρίποντο για το 54-57 και μετά από εκατέρωθεν καλάθια, ο Χοτζ έκανε παράβαση μεταφοράς της μπάλας στα 19”, με το σκορ στο 58-59. Ο Όμπι Τρότερ ήταν ψύχραιμος στις βολές που εκτέλεσε στα 13”.

Ο Γκίκας μείωσε στα 8” σε 60-61, πατώντας καθαρά τη γραμμή, ο Τρότερ αστόχησε στη συνέχεια και το σουτ της… απελπισίας του Γκίκα δεν βρήκε στόχο, με τον Κόροιβο να φεύγει με το διπλό.

Παίκτης-κλειδί:
Μπορεί ο Ντουέιν Ντέιβις να τέλειωσε το ματς με 2/7 τρίποντα και 5 λάθη, όμως ήταν ο άνθρωπος που οδήγησε τον Κόροιβο στη νίκη. Καταλυτικής σημασίας η τρίποντη βόμβα του στο 1’42” πριν το τέλος, δίνοντας αέρα τριών πόντων στην ομάδα του, μετά την ισοφάριση της Κηφισιάς. Συνολικά είχε 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Πού κρίθηκε:

Αμφότερες οι ομάδες ήταν άστοχες. Ο Κόροιβος κέρδισε στο γεγονός πως ήταν πιο ψύχραιμος και πιο εύστοχος στις βολές στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι όταν πήγαιναν να μειώσουν είχαν συνήθως 1/2 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν και στα ριμπάουντ, έχοντας 38 έναντι 32!