Περιστέρι: Ξανά στην 3η θέση, με “σκούπα” επί του ΠΑΟΚ! (videos)

2023-06-10T20:09:32+00:00 2023-06-10T20:36:47+00:00.

gadamopoulos

10/Jun/23 20:09

Fransisco-vs-PAOK
BASKET LEAGUE 2022-2023 / PLAY OFF / ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΠΑΟΚ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Το Περιστέρι στο “βάθρο” της Basket League για 3η+1 φορά στην ιστορία του, νικώντας με 73-51 τον “Δικέφαλο”.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Για χρόνια, υπήρχε μία χαρακτηριστική ατάκα στην Α1 για τις ομάδες της «μεσαίας» ταχύτητας, «κάτω» από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό. Τους αποκαλούσαν «πρωταθλητές εκτός “αιωνίων”». Το Περιστέρι πήρε φέτος αυτό τον ιδιότυπο «τίτλο».

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε το απόγευμα του Σαββάτου (10/6) του ΠΑΟΚ με 73-51 και με 3-0 νίκες στους αγώνες για τις θέσεις 3-4, τερμάτισε 3η στη Basket League, τυπικά για τρίτη και ουσιαστικά για τέταρτη φορά στην ιστορία της.

Το Περιστέρι ήταν 3ο το 2001, όταν είχε καταταγεί 2ο στην κανονική περίοδο, όμως στα ημιτελικά, παρά το πλεονέκτημα έδρας, είχε αποκλειστεί από τον Ολυμπιακό. Οι αποκαλούμενοι και «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» ήταν και πάλι 3οι το 2003, νικώντας τον Ολυμπιακό στους αγώνες των θέσεων 3-4 και ήταν στην ίδια θέση στη βαθμολογία και το 2020, στη σεζόν 2019-20, η οποία δεν είχε ολοκληρωθεί λόγω του κορονοϊού.

Οι γηπεδούχοι δεν συνάντησαν πολλά προβλήματα από τον «Δικέφαλο» και έχοντας έξι παίκτες με 7+ πόντους, έφτασαν στη νίκη, που ήταν η 6η φετινή επί της ομάδας της Θεσσαλονίκης σε ισάριθμα ματς (σερί 8-0 από πέρσι)! Το Περιστέρι έπαιξε εξαιρετική άμυνα στην δεύτερη και την τρίτη περίοδο, στις οποίες δέχθηκε συνολικά 20 πόντους.

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι «πλήρωσαν» την αστοχία τους, καθώς είχαν 23/70 σουτ (32%), με 20/47 δίποντα και 3/23 τρίποντα (13%)… Ο κόουτς του ΠΑΟΚ, Φώτης Τακιανός, είχε περιορισμένες λύσεις για τον αγώνα, καθώς ο Σαλούστρος έμεινε εκτός λόγω ενοχλήσεων στον ώμο και ο Σάιμπερτ, αν και ήταν στη 12αδα, δεν αγωνίστηκε αφού είχε ένα πρόβλημα στη μέση. Στο μεταξύ, ο Ράιλι έπαιξε 12 λεπτά, εμφανώς επηρεασμένος από την απώλεια συγγενικού προσώπου του, μερικές ώρες νωρίτερα…

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, ο αρχηγός του ΠΑΟΚ και άλλοτε παίκτης του Περιστερίου, Βαγγέλης Μαργαρίτης, τιμήθηκε από τους οργανωμένους οπαδούς των γηπεδούχων.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη του αγώνα

«Ζεστός» Φρανσίκο

Μετά το… «μηδέν» στην πρεμιέρα της σειράς, ο Σιλβέν Φρανσίσκο πέτυχε 13π. στο δεύτερο ματς, στην Πυλαία. Στο Game 3, μάλιστα, είχε ισάριθμους μόνο στο πρώτο ημίχρονο! Ο Γάλλος γκαρντ άρχισε με 3/3τριπ. και είχε 9π. στο αρχικό 13-9 του 6΄, επιτρέποντας στο Περιστέρι να διατηρήσει το προβάδισμα με 24-19 στο δεκάλεπτο.

«Μίλησε» η άμυνα

Με τον Φράνκε να φτάνει τους 10π., ο «Δικέφαλος» πλησίασε στο 24-22 στο 11΄, όμως έμεινε κοντά στο σκορ μόνο μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου. Μετά το 28-27, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη πέτυχαν ένα σερί 12-0 στα τελευταία 5:11 του ημιχρόνου και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα 13π. (40-27). Οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι από όλα τα σημεία του παρκέ, με 8/25διπ., 3/11τριπ. και 2/6βολ..

Κοινή δυστοκία…

Το Περιστέρι κράτησε τον ΠΑΟΚ στους 8π. στη δεύτερη περίοδο, όμως το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κακό και για τους δύο αντιπάλους. Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν σχεδόν τέσσερα λεπτά για να βρουν σκορ, αλλά δύο σερί τρίποντα του Μωραΐτη «έγραψαν» το 46-31 στο 25΄. Ο ΠΑΟΚ, πάντως, βρήκε κάποιες λύσεις και μείωσε στο 50-39 του 30΄, για το επιμέρους 10-12 της περιόδου, που πάντως δεν άλλαξε τα δεδομένα ως το φινάλε, με το Περιστέρι να φτάνει και στο +22 (69-47) στο 37΄…

Πού κρίθηκε: Στην εξαιρετική άμυνα του Περιστερίου, το οποίο δέχθηκε 8π. στη δεύτερη περίοδο και από 12 στις δύο τελευταίες.

Παίκτης-κλειδί: Μπορεί ο Φρανσίσκο να έβαλε το «νερό στ’ αυλάκι» με τους 13π. στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο Δημήτρης Μωραΐτης έδωσε τον ρυθμό στο δεύτερο μέρος, έχοντας 9 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-27, 50-39, 73-51.

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπιλάλης 2, Μπίλαν 11 (5/8διπ., 8ριμπ.), Φρανσίσκο 16 (3/5τριπ.), Κόουλμαν, Μωραΐτης 9 (3/8τριπ., 6ασ., 5ριμπ.), Ραντάνοφ 2, Πουλιανίτης 4, Ντένμον 9 (2/4διπ., 5ριμπ., 4ασ.), Κασελάκης 4, Περσίδης, Χουγκάζ 7 (2/2διπ., 9ριμπ.), Χάμερ 9 (1).

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 16 (5/8διπ., 2/6τριπ., 7ριμπ.), Ράιλι 2 (1/2διπ., 0/5τριπ.), Τσιακμάς 2, Χαντς 12 (6/15διπ., 0/4τριπ.), Μαργαρίτης 5, Πόλεϊ 5, Κωνσταντινίδης, Κακλαμανάκης 4 (2/6διπ., 9ριμπ.), Καμπερίδης 3 (1), Ρένφρο 2 (1/5διπ., 6ριμπ., 5ασ.).