Καταιγιστικός ΠΑΟΚ ενόψει… Φάρου!

2015-12-23T19:02:09+00:00 2015-12-23T20:06:15+00:00.

Stelios Toromanidis

23/Dec/15 19:02

Εύκολο απόγευμα είχε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με 82-67 στην πυλαία των Τρικάλων φτάνοντας στην δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα και πέμπτη συνολικά σε έντεκα αναμετρήσεις

Εύκολο απόγευμα είχε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με 82-67 στην πυλαία των Τρικάλων φτάνοντας στην δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα και πέμπτη συνολικά σε έντεκα αναμετρήσεις και στρέφει το βλέμμα του πια στον κρίσιμο ημιτελικό κυπέλλου απέναντι στον Φάρο Κερατσινίου την προσεχή Δευτέρα.

Ο “δικέφαλος του Βορρά” μπήκε φουριόζος στην αναμέτρηση, έφτασε την διαφορά στο +23 (29-4) στην αρχή της δεύτερης περιόδου και έβαλε τις βάσεις για μια εύκολη επικράτηση έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση με 10 παίκτες του να σκοράρουν.

Κορυφαίος από πλευράς γηπεδούχων ο Τέπιτς με 18 π., 6 ριμπ. και 3 ασίστ ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σόκο με 21 πόντους.

Διακύμανση αγώνα

Καταιγιστικός ο ρυθμός με τον οποίο μπήκε ο ΠΑΟΚ στον αγώνα. Ο δικέφαλος του Βορρά έχοντας εξαιρετική αμυντική λειτουργία σε συνάρτηση με υψηλή δημιουργικότητα και παραγωγικότητα στη επίθεση προηγήθηκε με 7-0 στο 3’ ενώ η διαφορά έφτασε στο +19 (21-2) στο 7’. Ενδεικτικό του φοβερού ξεκινήματος των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου είναι το γεγονός πως το πρώτο καλάθι εντός πεδιάς των Τρικάλων μπήκε από τον Σόκο 8’17’’ ύστερα από την έναρξη του ματς. Οι Τρικαλινοί υπέπεσαν σε 7 λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και με κορυφαίους τον Τέπιτς (8 π.) και Μαργαρίτη (7 π.) έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +22 (26-4).

Η διαφορά έφτασε και στο +23 (29-4) στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου με τρίποντο του Τσόχλα. Αν και ο κόουτς του ΠΑΟΚ έκανε αρκετές αλλαγές αυτό δεν πείραξε την συνοχή της ομάδας και ο “δικέφαλος” κρατούσε σε υψηλά επίπεδα την απόσταση από τα Τρίκαλα (38-15 στο 17’) με εννιά παίκτες να σκοράρουν. Στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν και με σερί 12-0 έχοντας μπροστάρηδες τους Σόκο και Καραθανάση (8 π. έκαστος) εκμεταλλευόμενοι και τα 4 λάθη του ΠΑΟΚ σε αυτό το διάστημα, πήγαν στο ημίχρονο στο -11 (38-27).

Αν και τα Τρίκαλα μείωσαν στους 9 δύο φορές στην αρχή της επανάληψης ( 38-29 στο 21’ και 41-32 στο 22’) ο ΠΑΟΚ σοβαρεύτηκε στην συνέχεια, έσφηξε εκ νέου την άμυνά του και με σερί 20-7 έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον γκαρντ Μιλένκο Τέπιτς (8 π. σε αυτό το διάστημα) και Βασιλειάδη (6 π.) έκανε το 61-39 στο 27’ και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +19 (65-46). Οι γηπεδούχοι είχαν βάλει το νερό στο αυλάκι για τα καλά και η τελευταία περίοδο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Παίκτης – Κλειδί

Ο Μιλένκο Τέπιτς ήταν ο καλύτερος μεταξύ πολλών διακριθέντων από πλευράς του ΠΑΟΚ. Έπαιξε εκπληκτικά τόσο στην αρχή του αγώνα όσο και στην Τρίτη περίοδο που οι γηπεδούχοι ξεμάκρυναν για τα καλά από τα Τρίκαλα και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Τελείωσε το ματς με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Σημείο – Κλειδί

Το πεντάλεπτο (22’ – 27’) της τρίτης περιόδου όταν οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 41-32 σε 61-39 με σερί 20-7, δίνοντας τέλος ουσιαστικά στην αναμέτρηση.

Δεκάλεπτα: 26-4, 38-27, 65-46, 82-67