Λαύριο: Κέρδισε και προσπέρασε την Καρδίτσα, πήρε και την διαφορά

2024-03-02T18:49:38+00:00 2024-03-02T19:45:10+00:00.

02/Mar/24 18:49

mouratos-lavrio-karditsa

Το Λαύριο πήρε σημαντική νίκη επί της Καρδίτσας με 76-57 και την προσπέρασε στην βαθμολογία της Basket League.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Το Λαύριο δυσκολεύτηκε, όμως κέρδισε την Καρδίτσα με 76-57, μετά από ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, για την 19η αγωνιστική της Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι για μεγάλο μέρος του αγώνα, όμως στο δεύτερο μέρος ”μίλησαν” οι γηπεδούχοι με +22 και επιμέρους 48-26.

Θόρντον, Καστανέδα και Χόρκλερ έδειξαν τον δρόμο στους νικητές, που πλέον μετρούν μία παραπάνω νίκη από την Καρδίτσα, έχοντας ρεκόρ 7-12.

Αυτό ήταν το πρώτο εκτός έδρας ματς των ηττημένων μετά τις 23/12/23 (επτά ματς). Ουάιτ και Μακ οι μοναδικοί διψήφιοι με 15 και 13 πόντους.

Στο πρώτο ματς, η Καρδίτσα είχε επικρατήσει με 84-68, επομένως σε περίπτωση ισοβαθμίας των δυο ομάδων, το Λαύριο έχει το πλεονέκτημα.

Για την 20ή αγωνιστική, το Λαύριο φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό (9/3), ενώ η Καρδίτσα υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (10/3).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Το Λαύριο μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 9-2. Την ίδια ώρα, η Καρδίτσα ήταν άστοχη με 1/9 σουτ, πριν ανεβάσει στροφές και με 4/5 σουτ στην συνέχεια, όχι απλά μείωσε στο σκορ, αλλά προσπέρασε και έκλεισε τη πρώτη περίοδο στο 13-14.

Η συνέχεια ανάλογη για τις δυο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να μένουν σε ρόλο οδηγού, καθώς Μακ και Δίπλαρος έδωσαν αρκετές επιθετικές λύσεις. Όσο για τους γηπεδούχους, ο Θόρντον προσπάθησε να δώσει κάποιες απαντήσεις, για το 28-31 στο ημίχρονο.

H εικόνα του ματς άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Το Λαύριο βρήκε σκορ και ξέφυγε με 7 (46-39), πριν η Καρδίτσα επιστρέψει με 46-45. Μπορεί να μην κράτησε για πολύ την ελάχιστη δυνατή διαφορά, όμως είχε κάνει την δουλειά εν όψει τέταρτης περιόδου (49-45).

Ο Καστανέδα μπήκε στην εξίσωση για το Λαύριο. Εκείνος ήταν που υπέγραψε το 11-0 της ομάδας του μέχρι το 32′ για το 60-45. Η απόσταση έμελλε να μεγαλώσει στα τελευταία λεπτά και μάλιστα να καλύψει την διαφορά του πρώτου ματς, για το τελικό 76-57.

Πού κρίθηκε

Το 46-45 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου έγινε 60-45 στο 32′ και κάπου εκεί το Λαύριο έβαλε γερές βάσεις για την επικράτηση.

Ο Καστανέδα με 12 πόντους και 4 ασίστ έβαλε κομβικά καλάθια στην τέταρτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 28-31, 49-45, 76-57

Λαύριο (Μέξας): Φλάτεν 4, Μουρ 11, Μουράτος 10, Γκρόμοβς 8, Θόρντον 13, Τσάμης 2, Καστανέδα 12, Ζάρας 4, Χόρκλερ 12, Δεϊμέζης, Βαζούκης

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Ουάιτ 15, Μπιουκάναν 8, Καμπερίδης, ΜακΚάλουμ 3, Μακ 13, Μενέγκα 2, Πηλίτσης, Δίπλαρος 6, Χρηστίδης 1, Τσούκας, Σίμπερτ 6, Γιάνκοβιτς 3

Κώστας Μέξας: ”Αφιερωμένη στον Γόντικα η νίκη”

mexas-lavrio

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Λαυρίου:

”Είμαστε πολύ κοντά, ωστόσο επειδή έχουμε δυο παιχνίδια με τον Απόλλωνα πρέπει να κερδίσουμε ένα από τα δυο προκειμένου να πετύχουμε τον στόχο μας. Συγχαρητήρια στους παίκτες έκαναν συγκλονιστική εμφάνιση κυρίως στην άμυνα και στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλοί και στην επίθεση, βάλαμε κάποια σουτ ξεμπλοκάραμε και πετύχαμε μια σπουδαία νίκη που την αφιερώνουμε στον Γόντικα που είχε τον τραυματισμό στο φιλικό με τον Κολοσσό. Όλοι δώσαμε το κάτι παραπάνω σήμερα και πετύχαμε μια πολύ μεγάλη νίκη. Τα παιδιά έχουν δείξει χαρακτήρα όλη τη χρονιά με εξαίρεση ένα μήνα που ήμασταν κακοί. Οι προσθήκες που έγιναν βοήθησαν πάρα πολύ και παρόλο τις ατυχίες έβγαλαν χαρακτήρα και σήμερα και τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια”