ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 73-89: Άνετο… φινάλε στην Πυλαία και απόλυτος εκτός έδρας

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Κάποιο σερί θα μεγάλωνε (τρεις σερί οι ήττες μεν, τρεις σερί νίκες οι δε) και εν τέλει το ροζ φύλλο αγώνα κατέληξε στο “πράσινο στρατόπεδο”. Απόλυτος εκτός έδρας ο Παναθηναϊκός για δεύτερη φορά στην ιστορία του μετά την περίοδο 2017-18 (13/13) αφού ολοκλήρωσε το 11/11 στο “Παλατάκι” κόντρα στον ΠΑΟΚ (73-89) και θα κλείσει στην πρώτη θέση την κανονική διάρκεια της Stoiximan Basket League, ό,τι και να γίνει στην τελευταία στροφή (με τον Προμηθέα στο ΟΑΚΑ).

Το πάθημα της περσινής περιόδου (είχε ηττηθεί στη Θεσσαλονίκη ο Παναθηναϊκός με 81-73) έγινε μάθημα για τους “πράσινους” λίγες μέρες μετά το “ντέρμπι αιωνίων” στην Ευρωλίγκα και λίγο πριν στρέψουν την προσοχή τους στην άκρως κομβική για εκείνους “διαβολοβδομάδα” που ακολουθεί στην Ευρώπη (20/3 με τον Ερ. Αστέρα στο Βελιγράδι και 22/3 κόντρα στη Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ).

Άλλη μία σπουδαία εμφάνιση από τον παρ’ ολίγον “διπλό” Τζέριαν Γκραντ, κομβικός και ο Μάριους Γκριγκόνις με τα μακρινά του σουτ. Έκανε ροτέισον στο μέτρο του δυνατού ο Εργκίν Αταμάν. Έλειψε ο Άλστον από τον “Δικέφαλο” που είδε και τον ΜακΝίς να χρεώνεται γρήγορα με τρία φάουλ. Αποχαιρέτησαν τα όνειρα της 6άδας οι “ασπρόμαυροι”.

Πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης, η ΚΑΕ ΠΑΟΚ βράβευσε τη “χρυσή” ομάδα του Κυπέλλου Κόρατς, τριάντα χρόνια και μία μέρα έπειτα από την επιτυχία εκείνη.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Ντέρμπι από το ξεκίνημα

Τα συνεχόμενα παιχνίδια του Παναθηναϊκού σε Ελλάδα και Ευρώπη δεν του επέτρεψαν να πιάσει υψηλό βαθμό ενέργειας και έντασης σε κανένα σημείο του αγώνα, γεγονός που εκμεταλλευόταν για 30′ ο ΠΑΟΚ ακολουθώντας τον πιστά στο σκορ.

Ενώ το παιχνίδι ξεκίνησε με μικρή παραγωγικότητα (5-5 στο πρώτο τρίλεπτο), το σκορ έπαιρνε συνεχώς την ανιούσα. Οι Θεσσαλονικείς έπαιρναν πολλά από το μακρινό τους σουτ (11-7 στο 5′ με τρία “ασπρόμαυρα” τρίποντα) ενώ ο Παναθηναϊκός με ένα μίνι-ξέσπασμα της τάξεως του 0-9, πήρε τα ηνία (11-16) με μακρινό σουτ του Μήτογλου.

Ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ για μια σπασμωδική αντίδραση που τον έφερε σε θέση οδηγού (25-24) με τις τρεις βολές του Μίχαλακ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου.

Ο Γκραντ ήταν εξαιρετικός, Γκριγκόνις και Ερνανγκόμεθ έδιναν βοήθειες όμως οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να είναι “καυτοί” από απόσταση (7/12 στο πρώτο μέρος) μην επιτρέποντας στο “τριφύλλι” να ξεμακρύνει.

Μάλιστα, 2’41” για την ανάπαυλα βρίσκονταν και μπροστά στο σκορ με 40-37 για έναν Παναθηναϊκό που δεν ήταν και τόσο προσεκτικός στην άμυνα. Με τον σχεδόν “διπλό” όμως Γκραντ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο (11π. και 7 ασίστ) οι πράσινοι προσπέρασαν για το 42-46 του 20′.

Ανέβασε ένταση στην άμυνα και το… καθάρισε

Η καταιγίδα του πρώτου μέρους (88 πόντοι συνολικά) έδωσε τη θέση στο πιο προσεκτικό στην άμυνα παιχνίδι. Ο πιο πλήρης Παναθηναϊκός με το σαφώς περισσότερο επιθετικό ταλέντο γνώριζε πως αν κυνηγήσει περισσότερο τον αντίπαλο στην άμυνά του, κάνοντας πιο δύσκολη την κυκλοφορία και την εκτέλεση στους “ασπρόμαυρους” τότε θα γίνει αυτομάτως το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Και σταδιακά, αυτό έπραξε.

Το “τριφύλλι” που είχε το προβάδισμα σταθερά και αμετάκλητα από το τέλος του ημιχρόνου, είδε τον Μίχαλακ με μακρινό σουτ να μειώνει στον πόντο (47-48 στο 23′). Καλαϊτζάκης όμως και Γκριγκόνις δις, απάντησαν στον Πολωνό που έβαλε και ένα ζευγάρι βολών διατηρώντας το “πράσινο” προβάδισμα.

Ο ΠΑΟΚ δεν έλεγε να παραιτηθεί (55-57 με καλάθι του Τάουνς) σε ένα ματς που μέχρι το 30′ ήταν στην κόψη του ξυραφιού αφού η ύψιστη τιμή της απόστασης, ήταν οι έξι πόντοι (51-57 και 58-64 με το δεύτερο τρίποντο του Ερνανγκόμεθ που βοηθούσε αρκετά και στην άμυνα).

Στην τελευταία περίοδο ωστόσο, οι πρωτοπόροι δεν ήθελαν να μπλέξουν αφού από πολύ νωρίς με τρίποντο του Σλούκα ανέβηκαν στα πρόθυρα της διψήφιας τιμής (58-67).

Το 62-69 με τις βολές του Φρίντρικσον ήταν ό,τι πιο κοντινό μπόρεσε ο ΠΑΟΚ στο φινάλε. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα 0-9 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ναν για το 63-78 που έβαλε τέλος στη… σεμνή τελετή. Μέχρι το φινάλε οι “πράσινοι” έφτασαν και στο +18 (66-84) με τρίποντο του Μωραΐτη, 2’35” πριν το τελικό 73-89.

Που κρίθηκε

Στη διάθεση να παίξουν άμυνα οι “πράσινοι” στο δεύτερο ημίχρονο αλλά και το υψηλό ποσοστό με το οποίο εκτελούσαν από απόσταση (46%).

Παίκτης Κλειδί

Εξαιρετικός ο Τζέριαν Γκραντ που άγγιξε από το πρώτο ημίχρονο το double-double (13π., 8 ασίστ) και δεν το έκανε πράξη γιατί δεν χρειάστηκε να παίξει πολύ στο δεύτερο μέρος.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 42-46, 58-64, 73-89

ΠΑΟΚ (Νεραντζάκης): Τάουνς 7 (1), ΜακΝίς 7 (3/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Σχίζας 6 (2), Φρίντρικσον 13 (3/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαργαρίτης 3 (1), Γκίλμορ 7 (1), Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 9 (2/6 δίποντα, 5/6 βολές), Ουίλιαμς 7 (1), Σωτηρίου, Μίχαλακ 14 (2)

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 5 (1), Μπαλτσερόφσκι 2, Γκραντ 15 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 8 ασίστ), Ναν 11 (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 8 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μωραΐτης 5 (1), Σλούκας 10 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Παπαπέτρου 2, Λεσόρ 7 (2/3, 3 κλεψίματα), Γκριγκόνις 14 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Μήτογλου 7 (1/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Μαντζούκας 3 (1)