Άρης – Προμηθέας 89-85: Γλίτωσε το έμφραγμα, παράταση στην πρόκριση

2024-05-20T21:45:38+00:00 2024-05-20T22:47:42+00:00.

Μάνος Φυρογένης

20/May/24 21:45

Τα εύκολα πολύ δύσκολα έκανε ο Άρης κόντρα στον Προμηθέα όμως τα κατάφερε έστω και στο έξτρα πεντάλεπτο (89-85). Στο 1-1 η σειρά, περιμένει αντίπαλο ο Παναθηναϊκός.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Ζωντανός έμεινε ο Άρης στο κυνήγι της πρόκρισης στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League αν και έπαιξε έντονα με τη “φωτιά” (είχε προηγηθεί με +26) και παραλίγο να καεί από τον αξιόμαχο Προμηθέα που πήγε να ολοκληρώσει επική ανατροπή (89-85 τελικό σκορ).

Έπαθαν μπλακ άουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς που φλέρταραν εντόνως με αυτοχειρία. Την Πέμπτη (23/5, 20:15) το τρίτο παιχνίδι της σειράς για να γίνει γνωστός και ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού στην 4άδα.

Περιπετειώδης η πρώτη νίκη του Άρη κόντρα στον Προμηθέα μέσα στη σεζόν (0-4 μέχρι τη ΜΑΤΣΑΡΑ του “Παλέ” το βράδυ της Δευτέρας), στη μοναδική σειρά των προημιτελικών που θα κριθεί στο Game 3.

Εκεί που όλα έδειχναν “ρόδινα” για τους “κίτρινους” στο 28′ (68-42), οι Πατρινοί επιχείρησαν αδιανόητο come back με κοντό σχήμα και αφηνιασμένη πίεση στη μπάλα. Η τρίποντη “βόμβα” του Χέιλ από τα δέκα μέτρα έστειλε τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο και εκεί ο Ντε Σόουζε έκανε τη διαφορά με τον παρολίγον μοιραίο Τολιόπουλο να “κλειδώνει” την ισοφάριση (1-1).

Δείτε τα στατιστικά του Αγώνα ΕΔΩ

Ήρθαν τα πάνω κάτω

Τα πολλά λάθη του Άρη στην πρώτη περίοδο (επτά στον αριθμό που ισοδυναμούσαν με έξι κλεψίματα των φιλοξενούμενων) ήταν ουσιαστικά ο λόγος που οι “κίτρινοι” δεν μπόρεσαν να ξεμακρύνουν από νωρίς. Το έκαναν όμως σταδιακά χάρις την δυστοκία των Πατρινών και τον φοβερό και τρομερό Ρόνι Χάρελ που μέτρησε 16 πόντους στο πρώτο μόλις ημίχρονο για το 41-33 της ανάπαυλας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο μία μόνο ομάδα μπήκε στο παρκέ και αυτός ήταν ο Άρης. Η παθιασμένη άμυνα που κέρδισε πολλούς φίλους την φετινή σεζόν ήταν εκεί. Οι “κίτρινοι” έφευγαν στο ανοιχτό γήπεδο εκμεταλλευόμενοι τα κλεψίματα τους και με 19-3 επιμέρους ,ξέφυγαν.

Ο Προμηθέας από την άλλη τα… έσπαγε παρότι έβγαλε μερικά αμαρκάριστα σουτ, ήταν ευάλωτος στη ρακέτα και έτσι η απόσταση έφτασε μέχρι και το +26 (68-42).

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο απελπιστικά άστοχος Προμηθέας στην τρίτη περίοδο πήρε αυτοπεποίθηση από την πιεστική του άμυνα, το κοντό σχήμα του Παπαθεοδώρου έπιασε και πλησίασε κάτω από τους δέκα (72-65) με τρίποντο του Χέιλ. Πάρα πολλά τα λάθη των “κιτρίνων” που είχαν βραχυκυκλώσει.

Το εύστοχο τρίποντο του Σταρκ έδωσε ανάσα (75-68) παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι το είχαν πιστέψει. Δύο στις δύο βολές από τον Χέιλ, γκολ-φάουλ από τον Χάμιλτον, 1/2 από τον “Τολιό” στα 4’2” και ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ σουτ-μαχαιριά του Χέιλ από τα 10 μέτρα (προλαβαίνοντας στο δέκατο του δευτερολέπτου το χρόνο), έφτιαξαν το αφήγημα του τελευταίου δίλεπτου και έστειλαν το ματς στην παράταση.

Εκεί ο Ντε Σόουζα ήταν κυρίαρχος μέσα στη ρακέτα αν και ο Προμηθέας πέρασε και μπροστά με τον Κάουαν (82-83 στο 43′). Ο Καραγιαννίδης ισοφάρισε στ0υς 85 πόντους, ο Κάουαν τράβηξε τον Τολιόπουλο πριν η μπάλα παιχθεί και το απλό φάουλ αναβαθμίστηκε σε αντιαθλητικό. Αυτή τη φορά ο αρχηγός τις έβαλε και έγραψε τον επίλογο για το τελικό 89-85 αφού προηγήθηκε και ένα κομβικό κλέψιμο του Γκάλινατ.

Που Κρίθηκε

Παρότι δεν είχε το μονέντουμ και έκανε 21 λάθη για τόσες ασίστ, ο Άρης ήταν ψύχραιμος στην παράταση και ισοφάρισε

Παίκτης-Κλειδί

Τρομερός και κομβικός ο Ντε Σόουζα που είχε 23 πόντους και κατέβασε 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-33, 68-45, 76-76, 89-85

Καστρίτης: “Οι παίκτες δεν βιάζονται να φύγουν”

Την ικανοποίησή του παρά τη λαχτάρα που δεδομένα βίωσε, εξέφρασε ο Γιάννης Καστρίτης στις δηλώσεις τους στην ΕΡΤ μετά το φινάλε του δραματικού αγώνα με τον Προμηθέα.

“Για εμάς οι τελευταίοι μήνες ήταν πολύ δύσκολοι, εξαιτίας των πολλών διακοπών στο πρωτάθλημα. Ειδικά στην διαδικασία των playoffs οι αθλητές δυσκολεύονται πολύ να ανταποκριθούνε με αυτή την έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού. Αυτό που με κάνει ευτυχισμένο αυτή τη στιγμή είναι πως οι παίκτες δεν βιάζονται να φύγουν και θέλουν να παίξουν όσο περισσότερα παιχνίδια. Το σημερινό παιχνίδι έδειξε την δύναμη της ομάδας, που μπορεί να αντιδράσει σε δύσκολες καταστάσεις. Θα πάμε στην Πάτρα να τα δώσουμε όλα και να κερδίσουμε την σειρά. Ευχαριστώ για ακόμη μια φορά τον κόσμο, για την βοήθεια που μας έδωσε”.

Παπαθεοδώρου: “Καλύτερος ο Άρης στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα”

Οι Πατρινοί μπορεί να έκαναν “τιτάνια” προσπάθεια στα τελευταία δώδεκα λεπτά του προημιτελικού στη Θεσσαλονίκη επιστρέφοντας από το -26, παρόλα αυτά ο Ηλίας Παπαθεοδώρου παραδέχθηκε πως ο αντίπαλος ήταν καλύτερος.

“Ήταν ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος. Ο Άρης ήταν καλύτερος από εμάς στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά όταν χαμηλώσαμε το σχήμα και αλλάξαμε τον τρόπο παιχνιδιού μας και βρήκαμε κάποια εύστοχα σουτ, επιστρέψαμε στο σκορ, βγάλαμε και καλές άμυνες, αλλά στο τέλος δεν τα καταφέραμε. Τώρα πρέπει να παίξουμε καλύτερα στο επόμενο παιχνίδι, για να πάρουμε εμείς την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο λόγος που ο Άρης πήρε μεγάλη διαφορά στη διάρκεια του παιχνιδιού, ήταν επειδή έπαιξε πολύ δυνατά και επιθετικά και εμείς ήμασταν πολύ νευρικοί και άστοχοι και μάλιστα σε ελεύθερες βολές”.