Παναθηναϊκός – Άρης: Σβηστό 1-0 στο πάρτι για το έβδομο!

2024-05-31T20:58:59+00:00 2024-05-31T20:59:17+00:00.

31/May/24 20:58

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα κόντρα στον Άρη (89-71) και έκανε το 1-0 στα ημιτελικά της Basket League. Φοβερές στιγμές στο ΟΑΚΑ με το έβδομο λάβαρο να ανεβαίνει στον ουρανό του.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Με την αύρα του πρωταθλητή Ευρώπης!

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε χωρίς προβλήματα τον Άρη με 89-71 στο ΟΑΚΑ, έκανε το 1-0 στα ημιτελικά της Basket League και θέλει μία νίκη για να προκριθεί στους Τελικούς.

Από την αρχή, οι νικητές δεν είχαν πρόβλημα να ”χτίσουν” διψήφιες διαφορές, σε ένα κατάμεστο ΟΑΚΑ που είχε συνεχώς πανηγυρικό κλίμα και ένα… ακόμα αστέρι!

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Eurohoops Greece (@eurohoops_greece)

Πριν το τζάμπολ, στήθηκε μία μεγάλη γιορτή και πάρτι, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να παρουσιάζουν το τρόπαιο της Ευρωλίγκας και το έβδομο λάβαρο.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Βιλντόζα δεν ήταν στην 12άδα του Παναθηναϊκού, ενώ ο Σανόγκο υπέστη τράβηγμα στον δικέφαλο και δεν τελείωσε το ματς.

Η συνέχεια της σειράς θα δοθεί στην Θεσσαλονίκη για τον δεύτερο ημιτελικό την Κυριακή (2/6, 16:45), με τον Παναθηναϊκό να θέλει μία ακόμα νίκη για τη πρόκριση.

Δείτε εδώ τα στατιστικά

Η εξέλιξη

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος και.. εύστοχος στο ματς και γρήγορα προηγήθηκε με 20-8, χωρίς να δώσει χώρους και επιπλέον επιθέσεις στον Άρη. Το σκηνικό ανάλογο μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, με το +15 (28-13) να ”μιλάει” από μόνο του. Ο Μπαλτσερόφσκι βγήκε μπροστά με 10 πόντους και ”κράτησε” την ομάδα του, όταν οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να μειώσουν με τον Ντε Σόουσα (39-28). Η διψήφια διαφορά παρέμεινε, όμως, στο ημίχρονο, για το +11 (43-32) μετά από 20′.

Ο Άρης συνέχισε την προσπάθειά του να μειώσει την διαφορά (51-39), όμως ο Παναθηναϊκός είχε πάντα τις απαντήσεις και τις λύσεις με την επιθετική πολυφωνία να είναι το μεγάλο του ”όπλο”. Ο Μήτογλου έκανε το 62-46 στο 27′, ο Άρης μείωσε προς στιγμή σε 67-59, για να κλείσει η τρίτη περίοδος με αυτό το σκορ. Ο Λεσόρ μπήκε στην εξίσωση, όπως και ο Γκριγκόνις με συνεχόμενα σουτ για το +23 (87-64) και πλέον έμενε να μάθουμε το τελικό σκορ της νίκης των πράσινων, που ήταν το 89-71.

Πού κρίθηκε

Ουσιαστικά, ο Παναθηναϊκός είχε ”καθαρίσει” το ματς από την πρώτη κιόλας περίοδο, χωρίς να κινδυνεύσει πραγματικά.

Ο Μπαλτσερόφσκι έκανε πολύ καλό ματς με 15 πόντους (5/5 δίποντα, 5/8 βολές).

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 43-32, 67-59, 89-71

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Μπαλτσερόφσκι 15, Γκραντ 6, Ναν 16, Γκριγκόνις 11, Μήτογλου 14, Καλαϊτζάκης, Μωραϊτης, Σλούκας 7, Παπαπέτρου 6, Λεσόρ 11, Αντετοκούνμπο 3, Ερνανγκόμεθ

Άρης (Καστρίτης): Τολιόπουλος 10, Μπλούμπεργκς 11, Μποχωρίδης 2, Ντε Σόουζα 15, Γκάλινατ 8, Σλαφτσάκης 2, Σταρκ 4, Σανόγκο 2, Κατσίβελης 9, Περσίδης, Καλόγηρος, Ριντ 4