“Σίφουνας” Ολυμπιακός στο Περιστέρι: Πρώτη άστοχη προσπάθεια μετά από εξίμιση λεπτά (video)

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Αδιαπραγμάτευτος Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά του Game 2 της ημιτελικής σειράς της Stoiximan Basket League κόντρα στο Περιστέρι. Οι “ερυθρόλευκοι” θέλησαν να εξασφαλίσουν την πρόκρισή τους στους Τελικούς από το Σάββατο (1/6), να μην μπλέξουν σε τρίτο παιχνίδι και φρόντισαν να δείξουν με το… καλησπέρα την επιθυμία τους αυτή, η οποία και έγινε πράξη.

Απίστευτο κρεσέντο ευστοχίας από τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τη διακοπή να τους βρίσκει μπροστά με 35-13.

Η επιθετική διαύγεια ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά για τους “ερυθρόλευκους” οι οποίοι στα πρώτα δέκα λεπτά σούταραν με το απίθανο 10/12 δίποντα (83%) και 4/6 τρίποντα (66%). Αδιανόητα ποσοστά από τους Πειραιώτες που ήταν ιδιαίτερα πιεστικοί στην άμυνα, έβρισκαν ανοιχτούς διαδρόμους και με καλή κυκλοφορία είτε “τάιζαν” τον Μιλουτίνοφ είτε εκτελούσαν από την περιφέρεια, για να ξεφύγουν από πολύ νωρίς με διψήφια διαφορά.

Ενδεικτικό το γεγονός της σαρωτικής εκκίνησης του Ολυμπιακού πως μετά από 2’35” αγώνα, ο φωτεινός πίνακας στο Κλειστό Γυμναστήριο Ανδρέας Παπανδρέου “έγραφε” 0-14.

Οι “ερυθρόλευκοι” τα… έσταζαν από παντού. Έπρεπε μάλιστα να περάσουν 6’38” στην αναμέτρηση για να αστοχήσουν σε σουτ εντός πεδιάς.

Μέχρι το σημείο εκείνο μετρούσαν 5/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα και 3/3 βολές. Το σκορ έδειχνε 10-25 όταν ο επιβλητικός Νίκολα Μιλουτίνοφ που δεσπόζει στο ζωγραφιστό, αστόχησε στο hook που επιχείρησε για να πάρει ο ίδιος το επιθετικό ριμπάουντ και να μειώσει. Απίστευτο ξεκίνημα. Η συνέχεια μπορεί να μην ήταν ανάλογη, δεν θα μπορούσε άλλωστε παρόλα αυτά οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν εύκολα στο 2-0 (71-84).

Τεχνική ποινή στον έξαλλο Σπανούλη

Δύο διαφορετικά πρόσωπα είχε τελικά το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με το Περιστέρι να επιστρέφει από το -23, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με το 44-49.

Ο Βασίλης Σπανούλης πάντως στις αρχές της δεύτερης περιόδου τα έβαλε με τους διαιτητές, “μπούκαρε” στο παρκέ όντας έξω φρενών και χρεώθηκε με τεχνική ποινή.