Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 84-89: Θρυλικό break και πλεονέκτημα Τίτλου

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

”Διπλό” με το ”καλημέρα” στην σειρά των Τελικών της Basket League!

Ο Ολυμπιακός έκανε το παιχνίδι του στο ΟΑΚΑ και έφυγε νικητής με 84-89, κάνοντας το 0-1 στην σειρά που θα κρίνει τον τίτλο.

Οι νικητές είχαν το πάνω χέρι σε όλη σχεδόν την διάρκεια του ματς, ακόμα και όταν οι πράσινοι επέστρεψαν από το -14, έστω και για λίγο στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Μιλουτίνοφ έκανε κυριαρχικό ματς, ο MVP Ουόκαπ είχε 17 πόντους στο δεύτερο μέρος, ενώ πολλές βοήθειες έδωσαν οι Πετρούσεφ, ΜακΚίσικ, Ουίλιαμς-Γκος, Παπανικολάου.

Από πλευράς ηττημένων, ο Λεσόρ ήταν ο πιο αξιόπιστος επιθετικός πόλος της ομάδας του, με τον Ναν να έχει 21 πόντους, αλλά και 8/20 σουτ. 16 πόντοι-5 ασίστ από τον Σλούκα.

Η συνέχεια της σειράς θα δοθεί την Παρασκευή (7/6, 21:30) στο ΣΕΦ, πριν αυτή επιστρέψει ξανά στο ΟΑΚΑ για το Game 3 (10/6, 21:15).

Δείτε εδώ τα στατιστικά

Η εξέλιξη

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και πιο εύστοχα το ματς, για να προηγηθεί με 7-15, με τον Πίτερς να έχει 8 πόντους και τον Παναθηναϊκό 2/9 σουτ. Η είσοδος του Σλούκα άλλαξε την εικόνα του ματς, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 15-18 (από 9-18), πριν ο Λεσόρ ”γράφει” το 17-19 του πρώτου δεκαλέπτου στο φινάλε.

Το ματς έγινε ντέρμπι και με την βούλα, με τον Μήτογλου να σκοράρει συνεχόμενα για το 28-25 και το προσπέρασμα του Παναθηναϊκού με επιμέρους 19-7. ΜακΚίσικ, Ουίλιαμς-Γκος και Πετρούσεφ έδωσαν λύσεις στον Ολυμπιακό για το 31-40 με σερί 11-0 και ακολούθως για το 34-44, με το ημίχρονο να κλείνει στο 37-46.

Η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο ήρθε νωρίς στο τρίτο δεκάλεπτο από πλευράς Ολυμπιακού, με τον Ουόκαπ να ”γράφει” το 41-55 και τον Κάνααν το 44-58, πριν ο Παναθηναϊκός παίξει πιο σκληρή άμυνα και βρει τα σουτ να επιστρέψει για το 56-59, πριν ο Ουόκαπ βάλει μεγάλο τρίποντο για το 56-66 στο 30′.

Ο Ουόκαπ έκανε το 56-69 με τρίποντο και ο Παπανικολάου το 57-72 με τον ίδιο τρόπο στο 32′. Ο Γκραντ μείωσε σε 61-72, με τον Ναν να κάνει το 72-79. Ο Μήτογλου έκανε βήματα στο 38′, ο Αταμάν αποβλήθηκε, με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 74-80 στο 39′, αλλά τον Ολυμπιακό να παίρνει δυο σερί επιθετικά ριμπάουντ, για το τελικό 84-89.

Πού κρίθηκε

Το 56-59 έγινε 57-72 στην μεγαλύτερη διαφορά του Ολυμπιακού, με τον τελευταίο να βρίσκει σκορ με 3/3 βολές στο 72-79.

Ο Ουόκαπ είχε 15 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι που έκανε την διαφορά. Ο Μιλουτίνοφ έκανε τρομερή δουλειά με 12 πόντους-13 ριμπάουντ, όπως και ο Ουίλιαμς-Γκος με 16.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 37-46, 56-66, 84-89

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 3, Γκραντ 7, Σλούκας 16, Ναν 21, Παπαπέτρου 2, Γκριγκόνις 6, Μήτογλου 8, Ερνανγκόμεθ 7, Λεσόρ 14, Αντετοκούνμπο, Μαντζούκας

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Λούντζης, Ουόκαπ 17, Κάνααν 4, Ουίλιαμς-Γκος 15, Μήτρου-Λονγκ, Λαρεντζάκης, Παπανικολάου 11, ΜακΚίσικ 11, Πίτερς 8, Πετρούσεφ 10, Μιλουτίνοφ 12, Τανούλης