Παπανικολάου: “Κυρίαρχος ο Μιλουτίνοφ, η άμυνα ήταν το κλειδί” (video)

Ο Κώστας Παπανικολάου μίλησε στην κάμερα της ΕΡΤ για το 1-0 του Ολυμπιακού και το break στο ΟΑΚΑ, ενώ τόνισε τη σημαντικότητα του Νίκολα Μιλουτίνοφ και σχολίασε για ακόμη μία φορά το πλεονέκτημα έδρας που δεν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο.

Ο αρχηγός των “ερυθρολεύκων” ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ αλλά και 1 λάθος σε 30 λεπτά που αγωνίστηκε κι έδωσε τον ρυθμό στην ομάδα του, σημειώνοντας μερικά κρίσιμα σουτ.

“Σε τέτοια παιχνίδια ντέρμπι, η άμυνά μας ήταν το κλειδί. Μας έδωσε την αυτοπεποίθηση, μας έδωσε καλές φάσεις και κάναμε το πρώτο βήμα που θέλαμε. Το ματς άνοιξε πιο πολύ στο τέλος.

Πέντε λεπτά πριν τελειώσει το ματς οι ομάδες ήταν κάπου στους 70 πόντους. Ακόμη και τα καλάθια που βρήκαν ήταν δύσκολα. Βάζαμε τα χέρια μας σωστά και τα κορμιά μας δυνατά, τους κάναμε να δουλέψουν για κάθε πόντο που πήρανε στο γήπεδο.

Προφανώς όταν είσαι τόσο σκληρός πίσω στην άμυνα, βρίσκεις αυτοπεποίθηση και μπροστά στην επίθεση. Ο Τόμας κι ο Νάιτζελ οργάνωσαν καταπληκτικά. Ο Νίκολα ήταν κυρίαρχος. Όλα τα παιδιά έβαλαν το λιθαράκι τους. Ο Σακ βοήθησε πολύ κυρίως στο πρώτο μέρος. Είναι το πρώτο βήμα. Για να γίνει η δουλειά πρέπει να φτάσεις στις τρεις νίκες.

Δεν υπάρχουν έδρες πλέον έτσι όπως έχει γίνει το μπάσκετ. Σε δύο μέρες θέλουμε στο γήπεδό μας με τον κόσμο μας να κάνουμε το δεύτερο βήμα”.