Ολυμπιακή λάβα έκαψε τον Παναθηναϊκό κι έφερε καθαρό προβάδισμα Τίτλου!

2024-06-07T22:30:06+00:00 2024-06-07T22:33:46+00:00.

gadamopoulos

07/Jun/24 22:30

Milutinov-Olympiacos-Panathinaikos (2)

Μία νίκη μακριά από το τρίτο διαδοχικό νταμπλ είναι ο Ολυμπιακός, ο οποίος πέτυχε το 2-0 στη σειρά των τελικών της Basket League σε ντέρμπι με ένταση και νέα αποβολή Αταμάν και έχει τρία… “ματς-μπολ” για τον τίτλο.

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Το απόλυτο αφεντικό στη σειρά των τελικών της Basket League έγινε το βράδυ της Παρασκευής (7/6) ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε με  τον Παναθηναϊκό με 92-86 στο ΣΕΦ και πέτυχε το 2-0!

Οι «ερυθρόλευκοι» απέχουν πλέον μία νίκη από το τρίτο διαδοχικό νταμπλ και θα έχουν την πρώτη ευκαιρία (και για «σκούπα») την ερχόμενη Δευτέρα στο ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, αν και ήταν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, κυριάρχησε στο δεύτερο και έφτασε στην επικράτηση.

Το αρχικό 22-7 της τρίτης περιόδου την έφερε στο +14 (60-46) και οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι και στις δύο απόπειρες επιστροφής των πρωταθλητών Ευρώπης. Αρχικά στο 62-55 του 30΄ και μετά το 74-62 του 33΄ (κι ένα εκπρόθεσμο λέι απ του Κάνααν για το 78-70 στο 4:38 για τη λήξη), στο 79-74 του 37΄.

Σε εκείνο το σημείο, όμως, τα τρίποντα των Κάνααν (16π.) και Ουίλιαμς-Γκος (19π.) «έγραψαν» το 85-76 αλλά και την ιστορία του 2ου τελικού! Εκτός των δύο Αμερικανών, σπουδαίο ματς για τους «κόκκινους» έκαναν και οι Μιλουτίνοφ (17π., 9ριμπ.), Πίτερς (15π.) και Παπανικολάου (11π.).

Ο Εργκίν Αταμάν, όπως και στον πρώτο τελικό, αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές και στο ΣΕΦ, για τις έντονες διαμαρτυρίες στο τελευταίο λεπτό… Για το «τριφύλλι», πήγε χαμένο το μεγάλο ματς του Λεσόρ με 21π., ενώ Ναν (13π., 1/8τριπ.) και Σλούκας (11π.) είχαν «ήσυχο» βράδυ.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Μία σου και μία μου…

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ του ΣΕΦ με αλλαγμένη τη βασική πεντάδα του 1ου τελικού κατά τα 4/5 (μόνο ο Ναν ήταν στο αρχικό σχήμα). Οι «πράσινοι» πάτησαν καλύτερα και με 5π. του Σλούκα προηγήθηκαν 8-2, πριν οι γηπεδούχοι απαντήσουν με επιμέρους 10-2 και προσπεράσουν με 12-10  στο 5΄, με 6π. του Μιλουτίνοφ.

Νέα απάντηση του «τριφυλλιού», που δεν είχε κανένα λάθος (!), βρήκε λύσεις με 5π. του Λεσόρ, ενώ με τρίποντο του Σλούκα ξέφυγε 24-17 στο 9΄. Οι «κόκκινοι», με επτά γρήγορους πόντους του Ουίλιαμς-Γκος από τον πάγκο πλησίασαν στο 24-21 του 10΄.

Ουίλιαμς-Γκος: Ο μόνιμος… μπελάς του Παναθηναϊκού στα φετινά ντέρμπι

Λάθη και τρίποντα

Ο ρυθμός στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου δεν ήταν ίδιος, με επιμέρους 7-5 στο 15΄ για το 29-28 του Παναθηναϊκού. Οι φιλοξενούμενοι, με σερί 7-0, βρέθηκαν στο +8 στο 16΄ και έδειχναν να έχουν τον έλεγχο, καθώς αν και είχαν έξι λάθη στην περίοδο, είχαν και 6/12τριπ. (4/15 ο Ολυμπιακός). Οι Πειραιώτες, όμως, με σερί 10-0 πήραν προβάδισμα 38-36, πριν το δεύτερο τρίποντο του Γκριγκόνις φέρει τον Παναθηναϊκό μπροστά με 39-38 στο ημίχρονο.

Σόου Κάνααν και άμυνα

Τη στιγμή που ο Κέντρικ Ναν προσπάθησε να «ζεσταθεί», με 4π. στην τρίτη περίοδο, ο Αϊζάια Κάνααν είχε μία εμφατική απάντηση. Ο Αμερικανός, αν και άποντος στο πρώτο 20λεπτο, σκόραρε εννέα σερί πόντους και έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά με 50-43 στο 23΄!

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, μάλιστα, με ένα νέο επιμέρους 10-1, ξέφυγαν στο +14 (60-46) του 27΄, πριν ο Παναθηναϊκός καταφέρει να μειώσει στο μισό τη διαφορά με το 62-55 του 30΄, που δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Πού κρίθηκε: Στην άμυνα του Ολυμπιακού στα πρώτα επτά λεπτά της τρίτης περιόδου, όταν επιμέρους 22-7 ξέφυγε με 14π. και μπήκε στη θέση του οδηγού.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίλιαμς-Γκος ήταν και πάλι εξαιρετικός σε «αιώνιο» ντέρμπι με 19π., ο Μιλουτίνοφ ήταν καθοριστικός και κυρίαρχος στις δύο ρακέτες, όμως ο Κάνααν είχε 11π. στο τρίτο δεκάλεπτο και κρίσιμα καλάθια στην τέταρτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 38-39, 62-55, 92-86.