Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 83-76: Έδειξε χαρακτήρα και πάει ΣΕΦ να φέρει τούμπα την σειρά!

2024-06-10T22:08:17+00:00 2024-06-10T22:19:41+00:00.

10/Jun/24 22:08

sloukas - panathinaikos

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος του Ολυμπιακού και με 83-76 μείωσε την σειρά των Τελικών της Basket League σε 2-1. Στο ΣΕΦ η συνέχεια (12/6, 21:15).

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Αυτή τη φορά, ήταν η σειρά του!

Ο Παναθηναϊκός έκανε το καλύτερο παιχνίδι του στους φετινούς Τελικούς της Basket League και με 83-76 μείωσε σε 2-1, μετά από ένα φοβερό ντέρμπι γεμάτο αγωνιστική ένταση.

Οι πράσινοι είχαν από την αρχή τον έλεγχο του ματς, με την δεύτερη περίοδο να του δίνει προβάδισμα ακόμα και 14 πόντων (40-26), που όμως έχασε στο δεύτερο ημίχρονο.

Μάλιστα, οι ερυθρόλευκοι πήραν το πρώτο τους προβάδισμα στο 35′ (72-73), με τους νικητές να απαντούν με σερί 9-0 (81-73), στο σημείο που έκρινε και την αναμέτρηση.

Ο Ναν είχε 21 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών, παίζοντας σχεδόν 39′, όμως ο Λεσόρ έκανε πραγματικά μεγάλο ματς με 17 πόντους-6 ριμπάουντ και 7/7 δίποντα.

Η σειρά επιστρέφει στο ΣΕΦ την Τετάρτη (12/6, 21:15, ΕΡΤ3). Αν πάμε σε πέμπτο ματς, τότε αυτό θα γίνει στο ΟΑΚΑ την Παρασκευή (14/6, 21:15, ΕΡΤ3).

Πολύ ωραία και συγκινητική στιγμή τα βίντεο που έπαιξαν στο ΟΑΚΑ πριν το ματς αφιερωμένα στις μνήμες των Παύλου Γιαννακόπουλου και Πάρη Δερμάνη.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Eurohoops Greece (@eurohoops_greece)

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος προηγήθηκε με 11-6, χωρίς όμως το θέαμα να είναι ιδιαίτερα καλό. Ο Ολυμπιακός δεν άργησε να αντιδράσει για το 13-13, πριν ο Λεσόρ το πάρει… προσωπικά για το 19-13. Ο Γάλλος έκανε θραύση στη ρακέτα των ερυθρολεύκων και με 8 πόντους (4/4 δίποντα) έφερε το σκορ στο 23-18 στη πρώτη περίοδο.

Το σκορ ”κόλλησε” για αρκετή ώρα στο 25-20, με τα λάθη και τα φάουλ να μην αφήνουν τον ρυθμό του αγώνα να βελτιωθεί. Ο Ναν ήταν εκεί για να κάνει το +9 για την ομάδα του (29-20), με τον Ολυμπιακό να μένει χωρίς σκορ για πάνω από 3′. Ο Αντετοκούνμπο έδωσε πολλές λύσεις για το +14 (40-26), πριν το ημίχρονο κλείσει στο 43-34 με καλάθι του Κάνααν.

O Παναθηναϊκός συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και προηγήθηκε με 47-34, ενώ είχε (τρίποντες) λύσεις, όταν ο Ολυμπιακός έριξε την διαφορά κάτω από τους 10 (55-46). Ακόμα κι έτσι, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ με Κάνααν και Μιλουτίνοφ για το 55-49. Ο Ναν ήταν ξανά εκεί, όμως οι πράσινοι δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν την καλή διαφορά, για το 61-59 στη τρίτη περίοδο.

Όλα ξεκίνησαν από την αρχή στο 32:30′ με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 64-64. Ακόμα και όταν οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 72-66, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει το πρώτο του προβάδισμα (72-73), πριν ο Παπαπέτρου κάνει το 78-73 και ο Σλούκας το 80-73. Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε ξανά σκορ, το 9-0 του Παναθηναϊκού ήταν αρκετό για τη νίκη του με 83-76.