Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 85-88: ΚΑΡΥΔΑΤΟ break και γυρίζει στο ΟΑΚΑ να το σηκώσει!

12/Jun/24 22:28 June 12, 2024

gadamopoulos

12/Jun/24 22:28

Nunn Panathinaikos Olympiacos

Ανατροπή του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ, που ισοφάρισε τη σειρά των τελικών της Basket League στο 2-2 και την οδηγεί σε 5ο ματς στο “σπίτι” του! Σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο του Ναν – 13 χαμένες βολές ο Ολυμπιακός…

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός όχι μόνο… «έζησε» άλλη μία μέρα στους τελικούς της Basket League, αλλά το βράδυ της Παρασκευής (14/6) θα αναπνεύσει το δικό του αέρα, στη δική του έδρα στον 5ο τελικό.

Οι «πράσινοι» πέτυχαν το μπρέικ την Τετάρτη στο ΣΕΦ, νίκησαν τον Ολυμπιακό με 88-85 και ισοφαρίζοντας σε 2-2, στέλνουν τους «αιώνιους» στο ΟΑΚΑ σε 48 ώρες για την ανάδειξη του πρωταθλητή!

Οι πρωταθλητές Ευρώπης «γύρισαν» από το εις βάρος τους 0-2 και ανέκτησαν το αβαντάζ έδρας αλλά και το μομέντουμ, χάρη σε ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά, μετά τους 51π. παθητικό στο 20΄, κράτησαν τους Πειραιώτες σε 13π. στο τρίτο δεκάλεπτο και κυριάρχησαν στην τέταρτη περίοδο.

Με τον Κέντρικ Ναν να σκοράρει τους 19 από τους 25 πόντους μετά την ανάπαυλα, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν πέτυχαν επιμέρους 15-3,  ξέφυγαν με 81-73 στο 36΄ και είχαν καθαρό μυαλό όταν οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο 85-83 του 39΄, καθώς ο Κάνααν αστόχησε σε δύο τρίποντα στα 16΄΄ για την ισοφάριση…