Γκραντ ο Game Changer: Με ΑΠΙΘΑΝΟ τρίποντο ψυχολογίας & ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ μπλοκ… τάπωσε τον Ολυμπιακό!

2024-06-12T23:11:34+00:00 2024-06-12T23:11:34+00:00.

12/Jun/24 23:11

Grant - Panathinaikos - SEF

Ο Τζέριαν Γκραντ είναι ο εξολοθρευτής του Παναθηναϊκού κι ο άνθρωπος που έβαλε τα θεμέλια για μία μεγάλη ανατροπή, με τη σπουδαία εμφάνισή του στο Game 4.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός το ‘κανε όπως ο Ολυμπιακός πριν μερικές μέρες στο ΟΑΚΑ. Έφυγε με το… break απ’ το ΣΕΦ και πήρε εκ νέου το πλεονέκτημα έδρας και πάει φουριόζος την Παρασκευή (14/6, 21:15, ΕΡΤ3) για να σηκώσει το πρωτάθλημα.

Ενορχηστρωτής, μαέστρος, πείτε το όπως θέλετε. Ο Τζέριαν Γκραντ ήταν ο άνθρωπος που μεταμόρφωσε τον Παναθηναϊκό από το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου και μετά, βγαίνοντας μπροστά για την ομάδα του.

Ο Τζέριαν Γκραντ που μετάλλαξε τον Παναθηναϊκό από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά με το τεράστιο buzzer-beater απ’ το σπίτι του, έδωσε πνοή στους “πράσινους” που μπήκαν εντελώς αλλαγμένοι στο δεύτερο ημίχρονο, με την άμυνα να παίζει κυρίαρχο ρόλο στο παιχνίδι τους.

Η Grant(ε) εμφάνισή του, ήταν ο κινητήριο μοχλός για να “ξυπνήσουν” κι οι υπόλοιπο συμπαίκτες του, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και να βρει το “τριφύλλι” το σκορ που ήθελε στην επίθεση για να μπορέσει να ξεφύγει στο σκορ.

Η άμυνα όμως κερδίζει… τίτλους και ο γνωστός εξολοθρευτής Γκραντ απέδειξε για ακόμη μία φορά πως δεν… παίζει. Στο 1:35 πριν το φινάλε του θρίλερ, ο Ναν χάνει το τρίποντο, ο Ολυμπιακός τρέχει στον αιφνιδιασμό (με τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά στο σκορ με +2), ο Κώστας Παπανικολάου φτάνει στο λέι απ, αλλά ο “σωτήρας” Γκραντ με τα τεράστια άκρα του, του πήρε τα βήματα και μ’ ένα μεγαλοπρεπέστατο μπλοκ έδωσε την ευκαιρία στο “τριφύλλι” να φτάσει ακόμη πιο κοντά στο μεγάλο διπλό.

Ο Τζέριαν Γκραντ έκανε (ίσως) το μπλοκ της χρονιάς και σαφώς ήταν το πρόσωπο του αγώνα μαζί με τον Κέντρικ Ναν, αφού οι δυο τους ήταν αυτοί που ουσιαστικά γύρισαν το παιχνίδι από το -11 του Ολυμπιακού.

Ο Γκραντ ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 15 πόντους (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές), έχοντας επίσης 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 31:03 λεπτά που αγωνίστηκε.