Σλούκας ΗΓΕΤΗΣ: Τα έκανε όλα για τον Παναθηναϊκό σ’ ένα ημίχρονο (!) κι έδειξε τον δρόμο του 41ου

2024-06-14T21:06:46+00:00 2024-06-14T23:27:25+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

14/Jun/24 21:06

sloukas-Panathinaikos-Olympiacos (5)

Μαγικός, υπερηχητικός, ηγέτης Κώστας Σλούκας που πήρε απ’ το χέρι τον Παναθηναϊκό κι έδειξε τον δρόμο για το 41ο Πρωτάθλημα.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Κώστας Σλούκας έκανε μυθικά πράγματα στο πρώτο 20λεπτο, αφού είχε πάνω απ’ τους μισούς πόντους του Παναθηναϊκού!

Ο αρχηγός του “τριφυλλιού” έκανε τα πάντα κυριολεκτικά για την ομάδα του, βγήκε μπροστά και με μεγάλα σουτ κι ατομικές ενέργειες έδωσε στους “πράσινους” το πρώτο προβάδισμα αλλά και το boost που ήθελαν σ’ ένα τέτοιο παιχνίδι μπροστά στους φίλους της ομάδας.

Ο μαγικός Σλούκας όχι μόνο είχε 25 πόντους (5/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές) σε 12:18 που αγωνίστηκε, αλλά κατάφερε να δώσει αυτό το κάτι παραπάνω στην ομάδα του, σημειώνοντας 10 συνεχόμενους πόντους! Κι όλα αυτά, ενώ το επιμέρους σκορ είχε φτάσει στο 22-6…

Απίστευτα πράγματα απ’ τον άσο του Παναθηναϊκού, ο οποίος στο τρίτο του τρίποντο γύρισε προς τους οπαδούς κι έκανε νεύμα… δεν σας ακούω, ενώ σε συνολικά 10 προσπάθειες που πήρε έχασε μόλις ένα σουτ τριών πόντων.

Ο “Σλούκι λουκ” που δεν ξεκίνησε… πενταδάτος, με το που πάτησε όμως το πόδι του στο παρκέ, έδειξε και με το παραπάνω την επιρροή που έχει στο παιχνίδι του φετινού Παναθηναϊκού.

Αν και στο δεύτερο ημίχρονο σκόραρε μόνο τέσσερις πόντους, οι 25 του πρώτου μέρους ήταν υπεραρκετοί για να οδηγήσει την ομάδα του στο 41ο Πρωτάθλημα της ιστορίας του.

Συνολικά αγωνίστηκε 29:11 λεπτά και πέτυχε 29 πόντους (6/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/6 βολές), έχοντας 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 λάθη, ενώ μ’ αυτή του την εμφάνιση ισοφάρισε το ρεκόρ του στην Ευρώπη (29 πόντοι κόντρα στη Μακάμπι).