ΑΕΚ: Με ντεμπούτο Χέιλ και χωρίς Κουζμίνσκας νίκησε τον Πανιώνιο

2024-09-21T20:18:52+00:00 2024-09-21T21:20:37+00:00.

kostaspara

21/Sep/24 20:18

Prentiss-Hubb-AEK-Panionios

Τη νίκη με 81-79 πήρε η ΑΕΚ επί του Πανιωνίου στο πρώτο ματς της, στο 5ο τουρνουά «Νίκος Φάσουρας» στο Περιστέρι.

Του Κώστα Παρασκευόπουλου / info@eurohoops.net

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε δραματικό προς το τέλος και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 81-79 επί του Πανιωνίου, κατά την διάρκεια της δεύτερης μέρας για το 5ο τουρνουά «Νίκος Φάσουρας», στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» του Περιστερίου. Για την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα, ντεμπούτο έκανε ο Χάντερ Χέιλ, που ξεπέρασε τον τραυματισμό του και αγωνίστηκε κανονικά, έχοντας 4 πόντους, με 1/4 βολές και 2/3 σουτ εντός πεδιάς, σε 10 λεπτά συμμετοχής. Αντίθετα, εκτός έμεινε ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, λόγω ενοχλήσεων στη μέση του.

Πρώτος σκόρερ των «κιτρινόμαυρων» ήταν ο Πρέντις Χαμπ με 21 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν επίσης οι Σι-Τζέι Μπράις και Όμηρος Νετζήπογλου, με 14 και 10 πόντους αντίστοιχα. Όσο για τους «κυανέρυθρους», ο Κένταλ Σμιθ εντυπωσίασε, αφού σταμάτησε στους 27 πόντους, ενώ πήρε και την τελευταία επίθεση του αγώνα, αλλά αστόχησε.

Αμφίρροπο το πρώτο ημίχρονο

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 9-4, με δίποντο του Σμιθ, με την Ένωση να κάνει ένα σερί 6-0 και να προσπερνάει με 10-9 με γκολ-φάουλ από τον Χαμπ. Ακολούθως, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την 1η περίοδο να κλείνει ισόπαλη με 18-18.

Ξανά ο Πανιώνιος ήταν η ομάδα που άρχισε πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού βρέθηκε να προηγείται με 28-20, έπειτα από 1/2 βολές από τον Κακλαμανάκη. Η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε σε 30-30 με δίποντο του Πάρκερ, ενώ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με ένα τρίποντο από τον Χαμπ, για να προηγηθεί με 42-37.

Ο Χαμπ «λύγισε» τον Σμιθ

Οι παίκτες του Σάκοτα ξεκίνησαν καλά στο δεύτερο μέρος, με τον Αλίν να πετυχαίνει ένα δίποντο και να δίνει προβάδισμα 8 πόντων στην ομάδα του, με 49-41. Ο Πανιώνιος κατάφερε να μειώσει στο καλάθι, σε 52-50, με ένα δίποντο που πέτυχε ο Νόκο. Η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό και ανέβασε την διαφορά στο +13, με το υπέρ της, 63-50 με δίποντο που έβαλε ο Κουζέλογλου. Τελικά, η 3η περίοδος έληξε με 63-54 υπέρ της Ένωσης, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να μειώνει με 1/2 βολές που πέτυχε ο Κάναντι.

Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν ένα προβάδισμα 12 πόντων, με 71-59 έπειτα από 1/2 βολές που είχε ο Νετζήπογλου. Σταδιακά όμως, οι «κυανέρυθροι» μπόρεσαν να πλησιάσουν στον πόντο, μειώνοντας με 78-77 στο 39’, έπειτα από δίποντο του Μπράουν. Ο Χαμπ πέτυχε δίποντο στα 18.1’’ για το τέλος και έκανε το 80-77 υπέρ της Ένωσης. Στα 13’’ για τη λήξη, η ομάδα της Νέας Σμύρνης μείωσε σε 80-79 με καλάθι του Νόκο. Τελικά, η ΑΕΚ κέρδισε με 81-79 με 1/2 βολές του Χαμπ στα 9.8’’ για το φινάλε. Στην τελευταία επίθεση, ο Σμιθ αστόχησε για τον Πανιώνιο και έτσι έληξε το ματς.

Πλέον, το τουρνουά θα ολοκληρωθεί με τον αγώνα της ΑΕΚ απέναντι στην διοργανώτρια ομάδα του Περιστερίου, αύριο Κυριακή (22/09, 19:00). Επίσης, να θυμίσουμε ότι στον πρώτο αγώνα του τουρνουά, που έγινε το Σάββατο (20/09), ο Πανιώνιος είχε πάρει τη νίκη επί του Περιστερίου με 74-73.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 37-42, 54-63, 79-81.

Πανιώνιος (Άρης Λυκογιάννης): Σμιθ 27, Γούλντριτζ 7, Μιλεντίγεβιτς, Τσαλμπούρης 6, Κακλαμανάκης 5, Ντέιβις 6, Σαλούστρος, Μπράουν 5, Κάναντι 8, Νόκο 14, Γκίκας 1.

AEK (Ντράγκαν Σάκοτα): Σκορδίλης, Χαμπ 22 (2), Καράμπελας, Φλιώνης 2, Μπράις 14, Πάρκερ 8, Νετζήπογλου 7 Αλίν 4, Κουζέλογλου 10 (2), Καματερός 2, Γκόλντεν 8, Χέιλ 4.