Μπαρτζώκας: Μαινόμενος, έφτασε μέχρι το κέντρο και χρεώθηκε με τεχνική ποινή (video)

2024-09-28T20:48:33+00:00 2024-09-28T21:08:17+00:00.

Μάνος Φυρογένης

28/Sep/24 20:48

Βγήκε από τα… ρούχα του ο Γιώργος Μπαρτζώκας σε διαμαρτυρία του προς τους διαιτητές στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου του ημιτελικού του Super Cup και δέχθηκε τεχνική ποινή.

Αποστολή στη Ρόδο, Μιχάλης Γκιουλένογλου/ info@eurohoops.net

Τεχνική ποινή σε… νεκρό χρόνο δέχθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας λίγο πριν Ολυμπιακός και Περιστέρι πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Οι “Πρίγκηπες της Δυτικής όχθης” αντιστάθηκαν στο φαβορί στα πρώτα 20 λεπτά μένοντας κοντά στο σκορ (41-34) και ενώ οι “ερυθρόλευκοι” δεν ήταν λίγες οι φορές που λειτουργούσαν κάπως επιπόλαια τόσο στην άμυνά όσο και στην επίθεσή τους στο πρώτο ημίχρονου του δεύτερου χρονικά ημιτελικού του Super Cup, κάτι που δεν άρεσε στον προπονητή τους.

Και αφού η… άμμος στην κλεψύδρα του πρώτου ημιχρόνου είχε σχεδόν αδειάσει, προκλήθηκε μία μικρής εστίας ένταση στο κέντρο του γηπέδου.

Τα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου μέρους άνηκαν στους Πειραιώτες μετά το ριμπάουντ που εξασφάλισαν από το άστοχο τρίποντο του Αβδάλα.

Ο Ουόκαπ, στον οποίο κατέληξε η μπάλα επιχείρησε να καλύψει όποιο κομμάτι του γηπέδου προλάβαινε για να πετάξει τη μπάλα από μακριά μήπως και κερδίσει κάποιους πόντους στο τέλος ως είθισται στις περιπτώσεις αυτές.

Ο νεαρός του Περιστερίου τον κυνήγησε και είχε επαφή μαζί του, η οποία δεν σφυρίχτηκε ως φάουλ, με τον Τεξανό γκαρντ να… στάζει από το κέντρο όμως το buzzer beater ήταν φανερά εκπρόθεσμο.

Η μη υπόδειξη της παράβασης έκανε έξω φρενών το Γιώργο Μπαρτζώκα που βάδισε προς το μέρος του διαιτητή Αγραφιώτη για να του διαμαρτυρηθεί και εκείνος από την πλευρά του τον χρέωσε με τεχνική ποινή.