Άρης – Περιστέρι 69-73: Με Αβδάλα πρωταγωνιστή στην τρίτη θέση (video)

2024-09-29T17:43:38+00:00 2024-09-29T19:04:19+00:00.

mikegiou

29/Sep/24 17:43

Neoklis-Avdalas-Aris-Peristeri-Super-Cup

Το Περιστέρι πήρε την 3η θέση στο Super Cup, επικράτησε με 73-69 του Άρη στον μικρό τελικό.

Αποστολή στη Ρόδο, Μιχάλης Γκιουλένογλου/ info@eurohoops.net

Το Περιστέρι πήρε τη νίκη στον τελικό της… παρηγοριάς στο Super Cup της Ρόδου απέναντι στον Άρη (73-69), με τον Νεοκλή Αβδάλα (17π., 3 ριμπ., 5 λάθη) να είναι ο πρωταγωνιστής και τον Σωτήρη Σταυρακόπουλο να φωνάζει “παρών” σε κομβικά σημεία του αγώνα.

Ο Άρης χρησιμοποίησε τον μικρό τελικό, για να αποδείξει τη βελτίωσή του. Ενώ το Περιστέρι (εκτός οι Χάρις, Ξανθόπουλος) για να δώσει συνέχεια στο παραλίγο… θαύμα απέναντι στον Ολυμπιακό.

Η εκκίνηση του Άρη τον έφεραν μπροστά με σκορ 12-3 (2/2 τρίποντα) σε λιγότερα από πέντε αγωνιστικά λεπτά.

Στα προβλήματα του Περιστερίου προστέθηκαν τα δύο φάουλ του Πάτον, τα οποία έφεραν την είσοδο του Ζούγρη.

Με τον διεθνή σέντερ στο παρκέ το Περιστέρι βελτιώθηκε και με την… τρέλα του Πάπας, η ομάδα του Λιμνιάτη μείωσε από τους 12 πόντους, στους 4.

Και από εκεί, με τον Αβδάλα (17π.) να προσθέτει λύσεις και τους Έντι, Σταυρόπουλου σκορ, η διαφορά έκλεισε στους 2 στο τέλος του ημιχρόνου.

Ντέρμπι και στην 3η περίοδο

Τ0 ντέρμπι συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο, με το Περιστέρι (παρά τα τέσσερα φάουλ που συμππλήρωσε ο Πάτον με τεχνική ποινή και αντιαθλητικό φάουλ σε μία φάση) πλέον να παίρνει, μικρό, προβάδισμα (55-57).

Ο Βασίλης Τολιόπουλος, μολονότι δεν ήταν στην αρχική πεντάδα, αξιοποίησε στον απόλυτο βαθμό το χρόνο του: Με 15:38 συμμετοχής, λίγο μετά τα μέσα της 3ης, έφτασε στους 19 και το ματς ήταν ισόιπαλο (63-63).

Στο φινάλε της αναμέτερησης, το Περιστέρι είχε την ψυχραιμία στις βολές, ο Σταυρακόπουλος αποτέλεσε άξιο συμπαραστάτη του Αβδάλα (κομβικό κλέψιμο στο 66-70) και η ομάδα του Λιμνιάτη πήρε, όπως και πέρσι, την 3η θέση στο θεσμό.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 41-39, 55-57, 69-73.

Άρης (Γ.Καστρίτης): Μπανκς 5, Νόλεϊ 5, Τολιόπουλος 22 (3), Ντε Τζούλιους 11 (2), Χατζηδάκης 2, Γκιουζέλης, Μποχωρίδης 5 (1), Γούντμπερι 6 (1), Ρόμπερτς, Μαντζούκας 7 (1/6 τριπ.).

Περιστέρι (Γ.Λιμνιάτης): Κόφεϊ 4, Πάπας 9 (3), Πουλιανίτης 7 (1), Αβδάλας 17 (3/7 διπ., 1/3 τριπ., 8/11 βολές, 3 ριμπ., 1 ασίστ, 5 λάθη), Πάτον 8, Κάρμπερι 2, Έντι 13 (2), Ζούγρης 4 (4 ριμπ.), Τσουργιάννης.