2024-09-29T22:08:46+00:00 2024-09-29T22:41:34+00:00.

gadamopoulos

29/Sep/24 22:08

olympiacos-super-cup

Οι Πειραιώτες θριάμβευσαν επί του “τριφυλλιού” με 86-85 και πέτυχαν το three-peat στο Super Cup. Τρομερό ματς από Πετρούσεφ και Βεζένκοφ και φανταστικό πρώτο ημίχρονο από τον Ντόρσεϊ.

Αποστολή στη Ρόδο: Σταύρος Μπαρμπαρούσης / info@eurohoops.net

Στο ΣΕΦ, όπως και το 2022 και 2023 θα πάει ο πρώτος τίτλος της φετινής μπασκετικής σεζόν στην Ελλάδα, μετά το πρώτο μεγάλο ντέρμπι της χρονιάς, που γέμισε με προσδοκίες τους δύο “αιώνιους” για τη συνέχεια σε Ευρωλίγκα και GBL.

Ο Ολυμπιακός νίκησε το βράδυ της Κυριακής (29/9) τον Παναθηναϊκό με 86-85 στον τελικό της Ρόδου και κατέκτησε το Super Cup για τρίτη διαδοχική χρονιά!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πανηγύρισε το τρόπαιο παρά το γεγονός ότι οι απουσίες των Μιλουτίνοφ και Φαλ έδειχναν ξεκάθαρη «πράσινη» υπεροπλία στις ρακέτες.

Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στα δύο καλάθια, με καταπληκτικό τον Φίλιπ Πετρούσεφ (18), εξαιρετικό στο δεύτερο ημίχρονο τον MVP του αγώνα Σάσα Βεζένκοφ (20π.) και θετικό – όπως συνήθως στα «αιώνια» ντέρμπι – τον Μόουζες Ράιτ (9π.).

Οι Πειραιώτες, οι οποίοι είχαν έναν φανταστικό Τάιλερ Ντόρσεϊ στο πρώτο μέρος (16 από τους 19π. του), έχασαν μεν στο τρίτο δεκάλεπτο προβάδισμα 8π., αλλά βρέθηκαν στο +6 (79-73) στα 2:25 για τη λήξη και δεν κοίταξαν πάλι πίσω, παρά τη μάταιη αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, που απλώς μείωσε στο τελικό 86-85 στην εκπνοή,,,

Οι Βεζένκοφ και Πετρούσεφ πέτυχαν τους 12 από τους 14 πρώτους «κόκκινους» πόντους στην τέταρτη περίοδο και ο πρώτος έβαλε την υπογραφή του στο ματς με τρίποντο για το 84-75 στο τελευταίο λεπτό!

Για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, δεν έφτανε το σπουδαίο παιχνίδι των Γκριγκόνις (19π.) και Σλούκα (18π.), αφού ο φορτωμένος με τρία φάουλ από το 20λεπτο Ναν “ξύπνησε” αργά και τελείωσε τον τελικό με 15π..

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Το δεκάλεπτο… μισάωρο του Ντόρσεϊ!

Η πρώτη περίοδος του τελικού είχε διάρκεια… ημιχρόνου, καθώς στο 4΄ ο Ράιτ διαμόρφωσε το 12-6 υπέρ του Ολυμπιακού με κάρφωμα που στράβωσε τη στεφάνη.

Μόουζες Ράιτ: Κάρφωσε με μανία και… στράβωσε τη στεφάνη (video)

Η διακοπή που απαιτήθηκε έφτασε σχεδόν τα 30΄ (δεν υπήρχε άλλη μπασκέτα), όμως δεν επηρέασε τον Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο οποίος είχε δύο τρίποντα πριν και άλλα τόσα μετά και αρχίζοντας με 4/4 από τα 6,75μ., έφερε τους «κόκκινους» στο +7 (21-14) στο 8΄! Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν 5/9τριπ. ως το 10΄, ενώ ο Παναθηναϊκός 3/9.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα

Η εικόνα στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε, αν και ο Παναθηναϊκός βρήκε σκορ από Σλούκα (9π.), Ναν, Γκριγκόνις (από 7π.) και Γκραντ (6π.), αλλά ο πρώτος είχε και τρία φάουλ από το 16΄. Τόσο οι «πράσινοι» όσο και οι Πειραιώτες, πάντως, είχαν μικρή δημιουργία, με το «τριφύλλι» να έχει μόλις τέσσερις ασίστ και τον Ολυμπιακό μία περισσότερη. Οι Πειραιώτες, εκτός του Ντόρσεϊ (16π. ως την ανάπαυλα) είχαν λύσεις από Πετρούσεφ (9π.) και με το πρώτο καλάθι (τρίποντο) του Βεζένκοφ ξέφυγαν με 41-33 στο 18΄.

Απάντηση στην απάντηση

Τη στιγμή που ο Ολυμπιακός έδειχνε να διατηρεί τον έλεγχο, με το +8 (52-44) του 23΄, ο Παναθηναϊκός έδειξε κάτι παραπάνω από «σφυγμό». Με τον Γκριγκόνις να σκοράρει 8π. στην τρίτη περίοδο (15π. ως το 30΄), οι «πράσινοι» κατόρθωσαν να προσπεράσουν με 62-57 στο 29΄, με επιμέρους 18-5!

Στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου, όμως, οι «κόκκινοι» είχαν δικό τους σερί 6-0, για το υπέρ τους 63-62 στο 30΄ και την επιβεβαίωση του ντέρμπι ως το τέλος.

Πού κρίθηκε: Στο 40% του Ολυμπιακού στο τρίποντο (10/25) – μία μετά το 21% στον ημιτελικό με το Περιστέρι – και στα μόλις επτά «κόκκινα» λάθη. Οι νικητές είχαν και 19π-. από επιθετικά ριμπάουντ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σάσα Βεζένκοφ δεν ήταν απλώς πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, δεν έβαλε μόνο το μεγάλο σουτ που ουσιαστικά έκρινε τον τελικό, αλλά είχε τους 15π. από τους 20π. του στο δεύτερο ημίχρονο!

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-45, 62-63, 85-86.

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Σλούκας 18 (4/4διπ., 3/5τριπ.), Παπαπέτρου 6, Γκραντ 12, Ναν 15 (3/8διπ., 3/5τριπ.), Λεσόρ 11, Γκριγκόνις 19 (4/6τριπ.), Ερνανγκόμεθ 2, Μήτογλου, Γιουρτσεβέν 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 4, Ουίλιαμς-Γκος 3 (1/1τριπ., 4ασ.), Ράιτ 9 (2/5διπ., 6ριμπ.), Βιλντόζα 4, Βεζένκοφ 20 (3/4διπ., 3/8τριπ.), Παπανικολάου, Ντόρσεϊ 19 (4/6τριπ.), Πίτερς 2, Πετρούσεφ 18 (6/10διπ., 1/2τριπ., 8ριμπ.), Φουρνιέ 7 (1/5διπ., 1/3τριπ.).