Super Cup: Οι νικητές του θεσμού (πίνακας)

2024-09-29T22:11:58+00:00 2024-09-29T22:27:29+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

29/Sep/24 22:11

olympiacos-panathinaikos

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το τρίτο Super Cup της ιστορίας του και το Eurohoops συγκέντρωσε όλους τους μεγάλους νικητές του θεσμού.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Το Super Cup 2024 ολοκληρώθηκε, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει στον τελικό τον “αιώνιο” αντίπαλο Παναθηναϊκό και να σηκώνει το 3ο του τρόπαιο στον θεσμό.

Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν καλύτερες επιλογές στην επίθεση και επιβλήθηκαν στο τέλος του “αιωνίου” αντιπάλου, για να φτάσουν να κάνουν το three-peat στο Super Cup και να μπουν με το… δεξί στη νέα αγωνιστική περίοδο, λίγο πριν ταξιδέψουν για την Κωνσταντινούπολη για την πρεμιέρα της Ευρωλίγκα (2024-25) όπου θα κοντραριστούν με τη Φενέρ (4/10, 20:30).

Η “σκουριασμένη” αυτή διοργάνωση αναβίωσε εν μία νυκτί την περίοδο που ο κορονοϊός μεσουρανούσε και οι ομάδες είχαν μία ευκαιρία να ξαναπατήσουν παρκέ και να ξεμουδιάσουν από τη μεγάλη αγωνιστική αποχή.

Η αρχή έγινε τη σεζόν 1986-87, αφού η νεοσύστατη διοργάνωση, το Super Cup, πήρε σάρκα και οστά, με διπλούς ωστόσο αγώνες ανάμεσα στον πρωταθλητή και τον Κυπελλούχο.

Εκείνη την περίοδο, ο Άρη που… έβγαζε μάτια, είχε επιβληθεί δύο φορές του Παναθηναϊκού, για να έρθει μετά από 34 ολόκληρα χρόνια ο Προμηθέας να σηκώσει το τρόπαιο, κερδίζοντας το Περιστέρι, σ’ έναν τελικό… αουτσάιντερ.

Το Eurohoops συγκέντρωσε τους τροπαιούχους του θεσμού και τους παρουσιάζει

ΕΤΟΣ ΟΜΑΔΕΣ ΓΗΠΕΔΟ MVP
1986 Άρης – Παναθηναϊκός 117-85, 104-88 Αλεξάνδρειο
2020 ΠρομηθέαςΠεριστέρι 82-74 ΣΕΦ Ντάνι Αγκμπελίς
2021 Παναθηναϊκός – Προμηθέας 92-83 «Ανδρέας Παπανδρέου» Γιώργος Παπαγιάννης
2022 Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 67-52 «Δημήτριος Τόφαλος» Μουστάφα Φαλ
2023 Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 75-51 Κλειστό Καλλιθέας (Ρόδος) Γιαννούλης Λαρεντζάκης
2024 Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 85-86 Κλειστό Καλλιθέας (Ρόδος)  Σάσα Βεζένκοφ