ΑΕΚΑΡΑ στο Παλέ πήρε το ντέρμπι της πρεμιέρας με τον Άρη

Του Κώστα Παρασκευόπουλου / info@eurohoops.net

Η φετινή σεζόν της Stoiximan GBL ξεκίνησε με τον αγώνα στο Αλεξάνδρειο όπου η ΑΕΚ έκανε εντυπωσιακό φινάλε και πήρε σπουδαία νίκη στην πρεμιέρα, επί του Άρη με 70-59. Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έσπασε ένα αρνητικό σερί 5 διαδοχικών ηττών από τους Θεσσαλονικείς, αφού τελευταία φορά είχε νικήσει στην Φυλή με 64-63 στις 23 Οκτωβρίου του 2021, ενώ στο Αλεξάνδρειο είχε κερδίσει τελευταία φορά 73-68 στις 27 Μαρτίου του ίδιου έτους.

Πλέον, ο Άρης έχει νέο ματς την προσεχή Τρίτη (08/10, 19:00) στη Λιθουανία με αντίπαλο τη Λιετκαμπέλις, για την 3η αγωνιστική του 2ου Ομίλου του EuroCup, ενώ στο ελληνικό πρωτάθλημα θα αγωνιστεί ξανά στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό, την Κυριακή (13/10, 17:15). Από την πλευρά της, η ΑΕΚ δεν έχει ευρωπαϊκό αγώνα μέσα στις προσεχείς μέρες και θα παίξει το επόμενο παιχνίδι της, το Σάββατο (12/10, 20:15) στη «SUNEL Arena» της Φυλής, με αντίπαλο την Καρδίτσα, για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Για τον Άρη απουσίασαν και πάλι οι τραυματίες, Νέιτ Λαζέφσκι και ΝτιΜόι Χοτζ, αλλά ούτως ή άλλως η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε κανονικά 6 ξένους στο ματς, μιας και έκανε ντεμπούτο ο Ρόουλ Άλκινς. Όσο για την ΑΕΚ, ο Ναχίμ Αλίν έμεινε εκτός από την εξάδα των ξένων για αυτό τα παιχνίδι.

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ήταν ο Σι-Τζέι Μπράις με 18 πόντους (3/3β., 6/8δ., 1/1τρ.) και 6 ριμπάουντ, με τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας να έχει 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και τον Πρέντις Χαμπ να προσθέτει 10 πόντους και 4 ασίστ. Όσο για τον Άρη, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους με 17 πόντους (4/5τρ.), 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Τρέι Γούντμπερι με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Αξίζει να σημειώσουμε επίσης, ότι πριν από την έναρξη του αγώνα, υπήρξε μία πρωτοβουλία από την χορηγό των δύο ομάδων και του ΕΣΑΚΕ, όπου όλοι οι παίκτες φορούσαν ειδικά σχεδιασμένα t-shirt, τα οποία έφεραν το μήνυμα: «Η έγκαιρη διάγνωση σώζει ζωές» για την πρόληψη του καρκίνου του μαστού, για τον μήνα «Pink October», ο οποίος είναι αφιερωμένος στην ευαισθητοποίηση για το μείζον θέμα υγείας.

Μάχη για τρία δεκάλεπτα, “καθάρισε” στο τέταρτο η ΑΕΚ

Στο ξεκίνημα υπήρχε ισορροπία στο ματς, με το σκορ να είναι ισόπαλο με 9-9 στο 6’, χάρις σε τρίποντο του Χαμπ για την ΑΕΚ. Ο Άρης όμως προηγήθηκε με 17-10 με λέι απ, του Άλκινς στο 9’, για να λήξει η 1η περίοδος με 17-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 24-19 στο 15’, με τρίποντο του Μπράις, αλλά οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 27-24 στο 17’, με λέι απ, του Τολιόπουλου και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 29-26.

Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα βρέθηκαν μπροστά με 40-34 στο 24’, με ένα λέι απ, που πέτυχε ο Χαμπ. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ισοφάρισε σε 40-40 στο 28’, με ένα φλόουτερ από τον Ντε Τζούλιους, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που τελείωσαν την 3η περίοδο μπροστά στο σκορ με 44-41. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Σάκοτα έφτασαν γρήγορα σε διψήφιο προβάδισμα, με 52-42 στο 32’ με γκολ-φάουλ του Γκρέι, ενώ ανέβασαν την διαφορά και στο +15, με 66-51 στο 37’, με 2/2 βολές του Μπράις. Ο Άρης δεν μπορούσε να αντιδράσει και το τελικό σκορ ήταν 70-59 υπέρ της ΑΕΚ.

Παίκτης – κλειδί

Ο Σι-Τζέι Μπράις έπαιξε για περίπου 27 λεπτά (26:51) και ήταν άκρως αποτελεσματικός για την ΑΕΚ, έχοντας 18 πόντους (3/3β., 6/8δ., 1/1τρ.), 6 ριμπάουντ (3αμ.-3επ.), 1 ασίστ, 2 λάθη και 21 Index.

Πού κρίθηκε

Γενικά η ΑΕΚ ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, αλλά τα κυριότερα σημεία που έκριναν το ματς, ήταν ότι έδωσε 5 περισσότερες ασίστ (17 έναντι 12), έκανε 4 λιγότερα λάθη (13 έναντι 17) και πήρε 4 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (12 έναντι 8).

Διαιτητές: Παπαπέτρου (Κεντρικής Μακεδονίας)-Τηγάνης (Αττικής)-Χριστινάκης (Κρήτης).

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 29-26, 41-44, 59-70.

Άρης (Γιάννης Καστρίτης): Μπανκς 2, Νόλεϊ 3, Άλκινς 3, Τολιόπουλος 7, Ντε Τζούλιους 17 (4), Χατζηδάκης, Γκιουζέλης 1, Μποχωρίδης 2, Γούντμπερι 15 (2), Ρόμπερτς 4, Μαντζούκας 5 (1).

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Γκρέι 9, Χαμπ 10 (2), Καράμπελας, Φλιώνης 2, Μπράις 18 (2), Κουζμίνσκας 12 (3), Νετζήπογλου 5 (1), Κουζέλογλου 5 (1), Γκόλντεν 4, Χέιλ 5.

Σάκοτα: “Σπουδαία νίκη, δεν είναι εύκολο να παίζεις εναντίον του Άρη”

Στο τέλος του αγώνα, ο προπονητής της ΑΕΚ, Ντράγκαν Σάκοτα, μίλησε στην κάμερα της ΕΡΤ και σχολίασε τα εξής: «Πιστεύω ότι καταλάβαμε στο δεύτερο ημίχρονο, το πώς πρέπει να παίξουμε στην άμυνα, η οποία και μας κράτησε στο παιχνίδι. Είχε πολλή υγρασία για να παίξεις εδώ και δεν νομίζω ότι τα παιδιά ένιωθαν ελεύθεροι να σουτάρουν. Άρα αλλάξαμε τρόπο παιχνιδιου λίγο πιο μέσα και το πετύχαμε.

Πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι όταν κερδίζουμε. Εμείς έχουμε ομάδα που τελευταία μαζεύτηκε και περιμένουμε και άλλες βελτιώσεις και νομίζω θα τα πάμε και καλύτερα. Θέλουμε καλύτερη χημεία και κυκλοφορία της μπάλας».

Στη συνέντευξη Τύπου, ο Σάκοτα πρόσθεσε: «Πετύχαμε μια σπουδαία νίκη, μπράβο στα παιδιά. Έχουμε μεγάλο σεβασμό για τον Άρη. Εμείς έχουμε το εξής δύσκολο πρόγραμμα, να παίξουμε τα 4 από 5 παιχνίδια εκτός έδρας. Στο 1ο ημίχρονο είχαμε 0/12 σουτ κοντά στο καλάθι και κάναμε προσπάθεια να το αλλάξουμε αυτό, να το βελτιώσουμε. Έπρεπε να το κάνουμε σωστά, πλησιάσαμε και τα καταφέραμε.

Μας ξέφυγαν στο τέλος ΝτεΤζούλιους και Γούντμπερι, αλλά καταφέραμε να μείνουμε μπροστά. Δεν είναι εύκολο να παίζεις εναντίον του Άρη, έχει μια πολύ πιεστική άμυνα. Εμείς βάλαμε κάποια plays κοντά στο καλάθι, ανοίξαμε τους χώρους».

Καστρίτης: “Θα βελτιωθούμε και θα επιστρέψουμε όπως πρέπει”

Στο τέλος του αγώνα, ο Γιάννης Καστρίτης είπε στην κάμερα της ΕΡΤ τα παρακάτω: «Νομίζω ότι από το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου φάνηκε να μην έχουμε μυαλό. Αυτό μας κόστισε σε αποφάσεις σε άμυνα και σε επίθεση. Η ΑΕΚ έχει ποιοτικούς παίκτες, οι οποίοι τιμώρησαν κάθε λάθος μας. Έβαλαν τα σουτ που έπρεπε να βάλουν και το παιχνίδι πήρε τον δρόμο του.

Εμείς κοιτάζουμε κάθε φορά πού βρισκόμαστε στο γήπεδο, να βελτιωνόμαστε. Το ότι υπάρχουν προβλήματα είναι δεδομένο. Δεν ψάχνουμε για δικαιολογίες. Παρ’ όλα αυτά είδατε ότι και σήμερα ξεμείναμε από δυνάμεις. Το σημαντικό αυτή τη στιγμή είναι να μείνουμε όλοι ενωμένοι και αγαπημένοι. Τα παιδιά προσπαθούν, όχι με τον καλύτερο τρόπο κάθε φορά, αλλά η προσπάθεια είναι εκεί. Θα βελτιωθούμε και θα επιστρέψουμε όπως πρέπει».