Ο Πανιώνιος επιβίωσε από το -15 με δύο βολές του Νόκο κόντρα στον Κολοσσό των προβλημάτων

Του Κώστα Παρασκευόπουλου / info@eurohoops.net

Στο δεύτερο και τελευταίο ματς της σημερινής μέρας (06/10) στην πρεμιέρα της Stoiximan GBL, ο Πανιώνιος μπήκε με το… δεξί στη σεζόν, αφού κέρδισε τον Κολοσσό στη με 67-65, σε ένα ματς με δραματικό φινάλε.

Ο αγώνας διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας, «Μάκης Λιούγκας», λόγω τιμωρίας των «κυανέρυθρων» από την περσινή σεζόν. Οι «νεοφώτιστοι» έστω και έτσι, έφτασαν στη νίκη, με ανατροπή μάλιστα, αφού έχαναν ακόμα και με 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη του Πανιωνίου στην μεγάλη κατηγορία, ύστερα από τις 4 Ιανουαρίου του 2020 και πάλι κόντρα στον Κολοσσό (76-67).

Για την ομάδα της Ρόδου απουσίασαν τρεις παίκτες και συγκεκριμένα ο Γκάμπριελ Γκαλβανίνι λόγω θλάσης και οι Σωτήρης Μπιλλής και Μιχάλης Τσαϊρέλης, που αντιμετωπίζουν κάποια μικροπροβλήματα και έμειναν εκτός αγώνα, περισσότερο για λόγους προφύλαξης.

Μάλιστα, σε αυτούς προστέθηκε και ο βασικός πλέι μέικερ των Ρόδιων,  Λόντον Περάντες, ο οποίος αποχώρησε κατά την διάρκεια του αγώνα, με πρόβλημα τραυματισμού.

Από την άλλη μεριά και ο Πανιώνιος είχε ένα σημαντικό πρόβλημα, αφού ο Ντέβιν Ντέιβις αποχώρησε υποβασταζόμενος, αφού γύρισε το πόδι του.

Πλέον, το επόμενο παιχνίδι του Πανιωνίου για τη 2η αγωνιστική της GBL, θα είναι αυτό στο «Ανδρέας Παπανδρέου» απέναντι στο Περιστέρι την Κυριακή (13/10, 20:15), ενώ ο Κολοσσός αντίστοιχα θα αγωνιστεί στο κλειστό του Αγίου Θωμά, κόντρα στο Μαρούσι, το Σάββατο (12/10, 18:00).

Κυρίαρχος ο Κολοσσός στο πρώτο ημίχρονο – αλλαγή δεδομένων στο δεύτερο

Στο ξεκίνημα, ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 8-5 στο 5’ μετά από δίποντο του Μπράουν, αλλά σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» 11-0 σερί, για να προηγηθούν με 16-8 στο 8’, χάρις σε φλόουτερ του Γκάουντλοκ. Ο Κολοσσός ανέβασε την διαφορά και στο +9, σε 20-11 στο 9’ με δίποντο του Χατζηνικόλα με την 1η περίοδο να λήγει στο υπέρ του, 20-13. Οι «θαλασσί» ανέβασαν και άλλο την απόδοσή τους, στο δεύτερο δεκάλεπτο, με συνέπεια να φτάσουν να προηγούνται και με +15, δηλαδή με 34-19 στο 17’, με τρίποντο του Γκάουντλοκ, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το υπέρ τους, 37-25.

Ο Πανιώνιος έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο μέρος και πλησίασε στους 4 πόντους, μειώνοντας σε 51-47 στο 28’ με 2/2 βολές του Γούλριντζ και έτσι έκλεισε η 3η περίοδος. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και με λέι απ, του Ντέιβις, έκαναν το 59-51 στο 35’, με 12-0 σερί, ενώ έφτασαν και στο +9, με 64-55 στο 36’, με δίποντο του Ντέιβις. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 65-65 με δίποντο του Τόνι στα 37’’ για τη λήξη. Στα 12.6’’, ο Νόκο είχε 2/2 βολές και ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 67-65. Στην τελευταία επίθεση του Κολοσσού, ο Γκάουντλοκ είχε άστοχο τρίποντο στα 4’’ και ο Τόνι έκανε το ίδιο σε εκτός ισορροπίας τρίποντο στην εκπνοή.

Παίκτης – κλειδί

Ο Λάντρι Νόκο ήταν καθοριστικός, αφού διαμόρφωσε το τελικό σκορ με 2/2 βολές στα 12.6’’ για την λήξη, ενώ είχε και το κορυφαίο Index με 22, όντας και ο πρώτος σκόρερ του Πανιωνίου με 15 πόντους (7/10β., 4/5δ.), προσθέτοντας 4 ριμπάουντ (2αμ.-2επ.), 2 ασίστ και 2 λάθη σε 25 λεπτά συμμετοχής (24:57).

Πού κρίθηκε

Ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος στις περισσότερες στατιστικές κατηγορίες και φάνηκε ότι όσο περνούσε η ώρα, τόσο μεγαλύτερη ενέργεια είχαν οι παίκτες του, σε σχέση με εκείνους του Κολοσσού, που ξέμειναν από δυνάμεις. Επίσης, σε ένα κλειστό ματς, ο Πανιώνιος σκόραρε 9 παραπάνω βολές (15/20 έναντι 6/8).

Διαιτητές: Τσαρούχα (Αττικής)-Αγραφιώτης (Θεσσαλονίκης)-Μαγκλογιάννης (Αττικής).

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 25-37, 47-51, 67-65.

Πανιώνιος (Άρης Λυκογιάννης): Σμιθ 12, Γούλριντζ 10, Μιλεντίγιεβιτς 1, Τσαλμπούρης 4, Κακλαμανάκης, Ντέιβις 8 (1), Σαλούστρος 2, Μπράουν 9 (1), Κάναντι 4, Νόκο 15, Γκίκας 2.

Κολοσσός (Γιώργος Σιγάλας): Γκάουντλοκ 16 (2), Τόνι 2, Νέλσον 1, Σλαφτσάκης 2, Κολοβέρος 7, Οκορό 2, Πετρόπουλος 3 (1), Χατζηνικόλας 6 (1), Κουρουπάκης 3, Περάντες 4, Ντανουσεβίτσιους 19 (3).