Ολυμπιακός: Έκανε “αγγαρεία” στο Λαύριο και… καθάρισε στο φινάλε

Του Κώστα Παρασκευόπουλου / info@eurohoops.net

Στο κλειστό της Λαυρεωτικής έπεσε η αυλαία στην 1η αγωνιστική της Stoiximan GBL, με τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται για περίπου 35 λεπτά, αλλά να παίρνει τη νίκη επί του Λαυρίου με 93-75 στο τελευταίο ματς της πρεμιέρας, μπαίνοντας έτσι με το… δεξί στο πρωτάθλημα. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν ουσιαστικά «αγγαρεία», αλλά δεν το πλήρωσαν, έχοντας μεγάλη αστοχία, ενώ δεν είχαν ενέργεια στο παιχνίδι τους. Τελικά… καθάρισαν στα τελευταία 5 λεπτά με σερί 18-0 και από το εύθραυστο υπέρ τους, 73-71 στο 35’, έφτασαν να προηγούνται με 91-71 στο 39’.

Το Λαύριο από την μεριά του, πάλεψε χωρίς να έχει να χάσει κάτι και κέρδισε τις εντυπώσεις. Πλέον, συνολικά οι πέντε από τους έξι φιλοξενούμενους της αγωνιστικής, πήραν τις νίκες, μιας και μόνο ο Πανιώνιος υπερασπίστηκε την έδρα του, κερδίζοντας τον Κολοσσό στην Γλυφάδα.

Για τους «ερυθρόλευκους», ο Σακίλ ΜακΚίσικ παρέμεινε εκτός εξάδας των ξένων για τις ελληνικές διοργανώσεις, όπως είχε γίνει και στο Super Cup, ενώ θυμίζουμε ότι παραμένουν εκτός δράσης οι τραυματίες, Νίκολα Μιλουτίνοφ και Μουσταφά Φαλ, αλλά και ο Κίναν Έβανς. Επίσης, ο Τόμας Ουόκαπ ήταν στην 12άδα, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε για λόγους ξεκούρασης και ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος αισθάνθηκε ενοχλήσεις (σφίξιμο στο ισχίο), χωρίς πάντως να δείχνει κάτι σοβαρό.

Σε μόλις 20 λεπτά (20:20’’) ο Σάσα Βεζένκοφ «άγγιξε» το νταμπλ-νταμπλ με 25 πόντους (9/11β., 8/9δ., 0/2τρ.), 9 ριμπάουντ (6αμ.-3επ.), 2 ασίστ, κανένα λάθος και 8 κερδισμένα φάουλ με 39 Index. Διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Φίλιπ Πετρούσεφ (16π., 5ρ., 3ασ., 2τάπ.), Άλεκ Πίτερς (13π., 5ρ.) και Μόουζες Ράιτ (10π., 4ρ.). Για το Λαύριο, οι Ταζ Σέρμαν και Σαμ Γκρίφιν πέτυχαν από 13 πόντους έκαστος, ενώ ο Ρασάντ Βον πρόσθεσε 11 πόντους.

Πλέον, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στρέφει την προσοχή της, στον πρώτο εντός έδρας ευρωπαϊκό αγώνα, με αντίπαλο την Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΣΕΦ, την Παρασκευή (11/10, 21:15) για την 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Όσο για την Ελλάδα, το επόμενο παιχνίδι για τον σύλλογο του Πειραιά, είναι και πάλι στο Φάληρο, κόντρα στον Άρη την Κυριακή (13/10, 17:15) για την 2η αγωνιστική της GBL. Από την άλλη μεριά, το Λαύριο θα αντιμετωπίσει τον Προμηθέα στην Πάτρα, την Δευτέρα (14/10, 20:15).

Άκρως ανταγωνιστικό το Λαύριο για 35 λεπτά, “καθάρισε” με 18-0 σερί ο Ολυμπιακός

Το Λαύριο αιφνιδίασε στο ξεκίνημα, μπαίνοντας με όρεξη στο παρκέ και προηγήθηκε με 6-2 και 8-4 στο 3’, με δίποντα των Σλέιτερ και Μουράτου αντίστοιχα. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν με 12-10 στο 5’ με λέι απ, του Βεζένκοφ, αλλά οι παίκτες του Μέξα πέρασαν εκ νέου μπροστά και προηγήθηκαν και με 22-16 στο 9’, με λέι απ, του Γόντικα στον αιφνιδιασμό, ενώ έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά με 22-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, αρχικά οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά στο +6, με 25-19 στο 12’ με τρίποντο από τον Γκρίφιν. Η ομάδα του Πειραιά πέρασε μπροστά με 30-29 στο 14’ με φόλοου του Πετρούσεφ και στο 16’ με 37-36 με γκολ-φάουλ του Πετρούσεφ, αλλά συνέχισε να δυσκολεύεται. Το Λαύριο προηγήθηκε με 43-39 στο 19’ με τρίποντο του Σέρμαν και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 43-40.

Περνάμε στο δεύτερο ημίχρονο, όπου το Λαύριο συνέχισε να εντυπωσιάζει, αφού προηγήθηκε και με 48-40 στο 21’ με 3/3 βολές του Μουράτου, ενώ από την μεριά τους, οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν με 58-57 με 2/2 βολές του Βεζένκοφ στο 25’. Το Λαύριο ήταν μπροστά και με 62-58 στο 27’ με λέι απ, του Γόντικα, ενώ οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα με 63-62 στο 28’ με 1/2 βολές του Ράιτ. Ο Σέρμαν με 2/2 βολές έκανε το 64-63 στο 29’ υπέρ των γηπεδούχων, αλλά η 3η περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 69-64 με τρίποντο του Βιλντόζα στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Το Λαύριο προσπάθησε και στην 4η περίοδο, μειώνοντας σε 73-71 στο 35’ με λέι απ, του Σλέιτερ, αλλά κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν. Κι αυτό διότι οι παίκτες του Μπαρτζώκα πάτησαν… γκάζι και έκαναν 18-0 σερί, για να προηγηθούν με 91-71 στο 39’ με 2/2 βολές του Βεζένκοφ. Το τελικό σκορ ήταν 93-75 υπέρ του Ολυμπιακού.

Παίκτης – Κλειδί

Προφανώς και ο Σάσα Βεζένκοφ έκανε τα… πάντα μέσα στο παρκέ, φτάνοντας στο εντυπωσιακό 39 στο Index, έχοντας 25 πόντους (9/11β., 8/9δ., 0/2τρ.), 9 ριμπάουντ (6αμ.-3επ.), 2 ασίστ, κανένα λάθος και 8 κερδισμένα φάουλ.

Πού κρίθηκε

Ασφαλώς στην διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων, που φάνηκε στα τελευταία 5 λεπτά, όταν ξέμειναν από δυνάμεις οι γηπεδούχοι και πάτησαν… γκάζι οι φιλοξενούμενοι, για το 18-0 σερί. Επίσης, ο Ολυμπιακός έδωσε και 12 ασίστ περισσότερες (28 έναντι 16). Διαφορά έγινε και στις βολές, με την ομάδα του Πειραιά να έχει 22/32 (και 7/25 τρίποντα), ενώ το Λαύριο είχε 5/8 βολές (και 8/31 τρίποντα).

Διαιτητές: Καρπάνος (Αχαΐας-Ηλείας)-Τσώνος (Αττικής)-Τεφτίκης (Αττικής).

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 43-40, 64-69, 75-93.

Λαύριο (Κώστας Μέξας): Τσάμης 4, Γκρίφιν 13  (3), Μουράτος 9 (1), Σέρμαν 13 (3), Ζάρας, Πατρίκης, Γόντικας 8, Βον 11 (1), Ουαχάμπ 8, Φόρεστ, Σλέιτερ 9.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουίλιαμς-Γκος 4, Ράιτ 10, Μήτρου-Λονγκ, Λαρεντζάκης 5 (1), Βιλντόζα 9 (3), Βεζένκοφ 25, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ 4, Πίτερς 13 (2), Πετρούσεφ 16, Φουρνιέ 7 (1).