ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 93-96: Με ζόρια και “καυτό” Ναν πέρασε από την άδεια Πυλαία

Του Μιχάλη Γκιουλένογλου / info@eurohoops.net

Ο ΠΑΟΚ αντιστάθηκε για σχεδόν 35 λεπτά απέναντι στον Παναθηναϊκό. Τελικά, η ανωτερότητα του Κέντρικ Ναν (27π., με 9/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 λάθος, 1 μπλοκ σε 35:11), αλλά και τα πέντε τρίποντα που σημείωσαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού στην 4η περίοδο, ήταν ικανά για να κάμψουν την αντίσταση του μαχητικού ΠΑΟΚ (96-93), ο οποίος μετά τη νίκη στο Περιστέρι έδειξε εκ νέου θετικά στοιχεία.

Και οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε ένα ματς υψηλού τέμπο και απαιτήσεων, προκειμένου οι πρωταθλητές να αποχωρήσουν νικητές από τη Θεσσαλονίκη.

Για τον ΠΑΟΚ η τριάδα των Μπάρτλεϊ (20π.), Ρέινολντς (20π.) και Άπσον (12π.) έκανε τα πάντα, αλλά στο τέλος δεν ήταν αρκετά.

Η εκκίνηση του αγώνα στην άδεια Πυλαία (λόγω τιμωρίας), έφερε τον ΠΑΟΚ απέναντι στον Κέντρικ Ναν! Ο Αμερικανός γκαρντ του Παναθηναϊκού ήταν μία ομάδα μόνος του στην 1η περίοδο της αναμέτρησης, έχοντας 11 πόντους, δίχως να χάσει σουτ (4/4 διπ., 1/1 τριπ.).

Ο ΠΑΟΚ του… Περιστερίου

Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ είχε τις λύσεις απέναντι στον Παναθηναϊκό. Ο Λεσόρ περιορίστηκε, τουλάχιστον στην αρχή του αγώνα, με τους πρωταθλητές να αδυνατούν να περάσουν μπροστά στο σκορ.

Η είσοδος του Μήτογλου άλλαξε το παιχνίδι, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε μία τριάδα παικτών, η οποία οδηγούσε το σκορ: Άπσον, Ρέινολντς και Μπάρτλεϊ ήταν πρόβλημα για την έτσι και αλλιώς κακή άμυνα του Παναθηναϊκού, ένα από τα συνηθισμένα θέματα συζήτησης στα τάιμ άουτ του Αταμάν.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να προηγείται με διαφορά 7 πόντων κατά τη διάρκεια της 3ης περιόδου, η οποία αυξήθηκε και στους 8 μισό λεπτό πριν ολοκληρωθεί το 3 δεκάλεπτο (70-62), χάρη σε τρίποντο του Παπαδάκη.

Και ενώ ο Ναν συνέχιζε το δικό του ρεσιτάλ, μετρώντας 24 πόντους σε 24:54 χωρίς να χάσει σουτ! Αλλά το +6 άνηκε στον ΠΑΟΚ. Όπως συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις, η ομάδα με τις περισσότερες λύσεις αντέχει μέχρι το τέλος.

Αυτή δεν ήταν ο ΠΑΟΚ, αλλά ο Παναθηναϊκός. Ο Ναν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ας έχασε το απόλυτο, αρκετοί “πράσινοι” πρόσφεραν σκορ, αλλά το σημαντικότερο, πρόσφεραν και στην άμυνα.

Που κρίθηκε

Με επί μέρους 20-8 στην 4η, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 84-78, λίγο μετά τα μέσα της 4ης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια. Σερί 5-0 με τρίποντο του Χέντερσον και δίποντο του Μπάρτλεϊ και το ντέρμπι καλά κρατεί (83-84).

Και λίγο αργότερα, ο Μπάρτλεϊ παρέσυρε τον Γκριγκόνις και ισοφάρισε (85-85), με το ματς να μπαίνει στο τελευταίο δίλεπτο. Ο Γκραντ με τρίποντο από τη γωνία έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (85-88). Και αφού ο ΠΑΟΚ αστόχησε, ήρθε ένα νέο τρίποντο – από τον Γκριγκόνις – για να δώσει προβάδισμα νίκης στην ομάδα του Αταμάν (85-92).

Το.. πρόβλημα στην επίθεση του Παναθηναϊκού, το τρίποντο, ήταν αυτός που τον οδήγησε στη νίκη, αφού στην 4η περίοδο σημείωσε πέντε τρίποντα!

Ακόμη και όταν ο ΠΑΟΚ μείωσε ξανά στους 2 (90-92) ο Γκραντ ήταν εκεί (δίποντο για το 90-94) και ο Μήτογλου από τις βολές (2/2 για το 90-96) έκλεισε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-44, 70-64, 96-93.

ΠΑΟΚ (Μ.Κανσιελιέρι): Άπσον 12, Περσίδης 3 (1), Μπάρλεϊ 20 (2/6 τριπ., 7 ριμπ.), Ρέινολντς 20 (5 ριμπ., 5 ασίστ), Κρούζερ 10, Χέντερσον 8 (2), Φόρεστερ 2, Κατσίβελης 9 (1), Παπαδάκης 9 (3).

Παναθηναϊκός (Ε.Αταμάν): Μπράουν 2, Παπαπέτρου 7 (1), Ναν 27 (3), Λεσόρ 17 (9 ριμπ.), Γκριγκόνις 8 (2), Καλαϊτζάκης 2, Σλούκας 4 (0/7 τριπ.), Γκραντ 9 (1), Ερνανγκόμεθ 7, Μήτογλου 13.