Μαρούσι – Κολοσσός 70-67: Πήρε το θρίλερ και την πρώτη νίκη στη Basket League

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Το Μαρούσι – που είχε το ψυχολογικό αβαντάζ μετά τη νίκη στο Europe Cup επί της Νόρκεπινγκ – επέστρεψε από το -10 και πήρε την πρώτη του νίκη στη Stoiximan GBL, επικρατώντας του Κολοσσού με 70-67 στο κλειστό του “Αγίου Θωμά”. Deja Vu όπως και στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος για την ομάδα της Ρόδου, καθώς όπως και στο ματς της 1ης αγωνιστικής με τον Πανιώνιο, που βρισκόταν μπροστά στο σκορ, έτσι κι απόψε, ηττήθηκε έχοντας την ευκαιρία στο τέλος να στείλει το ματς στην παράταση.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές οι Στόουβ (19π., 5 ριμπ., 5 ασ.) και Ρέινολντς (19π., 5 ριμπ.).

Όσο για τους ηττημένους, ο Γκάουντλοκ μέτρησε 17 πόντους (5 ριμπ., 2ασ.).

Τον πρώτο λόγο οι Ροδίτες, μέχρι που Στόουβ & Ρέινολντς αποφάσισαν το ντέρμπι

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν καλύτερα στο παρκέ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με δικό τους σερί (11-21), κυρίως με καλάθια των Γκάουντλοκ και Κολοβέρου, ξεφυγαν με +10 λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του ημιχρόνου.

Από εκεί και πέρα, στο δεύτερο μέρος, η ισορροπία ήρθε ξανά, φέρνοντας στα μέσα της τρίτης περιόδου το Μαρούσι και πάλι μπροστά στο σκορ, με τον Στόουβ και τον Φρίντρικσον να βάζουν το λιθαράκι τους.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε, με την ομάδα του Νίκου Βετούλα να έχει σε εξαιρετική μέρα τον Στόουβ και τον Ρέινολντς, οι οποίοι πήραν μπρος στα κρίσιμα και με δικά τους καλάθια έδωσαν ένα μαξιλαράκι ασφαλείας στο Μαρούσι, την οποία και διασφάλισε μέχρι το φινάλε, παρά την ευκαιρία των Ροδιτών με το άστοχο σουτ του Γκάουντλοκ στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 29-37, 50-52, 70-67

Βετούλας: “Ήμασταν τραγικοί στο πρώτο ημίχρονο”

Σίγουρα, νομίζω δεν υπήρχε άλλο αποτέλεσμα για εμάς. Η εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου ήταν τραγική, δεν είχαμε ρυθμό. Ο Κολοσσός είχε επικρατήσει και στις δύο μεριές του παρκέ, έπαιζε πιο δυνατά. Εμείς ήμασταν παθητικοί. Στο δεύτερο μέρος άλλαξε η εικόνα μας. Φάνηκε πως στην επίθεση βάλαμε 41 πόντους νομίζω, πήγαμε στο αμυντικό ριμπάουντ, κλέψαμε μπάλες και τρέξαμε. Κάναμε πολλά λάθη και χωρίς πίεση από τους χειριστές μας. Χρειαζόμαστε και δεύτερο χειριστή να βοηθήσει τον Έλβαρ.

Κερδίσαμε ένα παιχνίδι που θα έπρεπε. Χωρίς rotation στο δεύτερο ημίχρονο, με ελάχιστες αλλαγές. Θα συνεχιστεί αυτό. Αυτή τη στιγμή πρέπει να συνδυάσουμε τα παιχνίδια που πρέπει να κερδίσουμε το αποτέλεσμα και την εμφάνιση. Σε κάποια το έχουμε καταφέρει, σε άλλα δεν έχουμε συνέπεια στην απόδοσή μας. Το βασικό είναι ότι νικήσαμε σήμερα γιατί είχαμε ένα μεγάλο “πρέπει” μπροστά“.

Σιγάλας: “Πρέπει να αναλάβουμε τις ευθύνες μας”

Ακολουθήσαμε τους κανόνες μας στην άμυνα και το σκορ δείχνει ότι στο ημίχρονο ήμασταν πετυχημένοι, βγάλαμε έξω τα ατού του Αμαρουσίου. Αυτό που χρειάζεται είναι να κάνουμε ένα step-up μέχρι να μπορέσουν κάποιοι τραυματίες που έχουν έρθει πίσω να βρουν τον ρυθμό τους.

Το κυριότερο θα είναι να μειώσουμε τα λάθη μας, να έχουμε πιο καθαρή εικόνα. Εννοείται ότι για μεγάλο διάστημα ακολουθήσαμε τους κανόνες μας, αλλά δε φτάνει. Πρέπει να αναλάβουμε τις ευθύνες μας. Μας λείπει ένας από τους ηγέτες μας, αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα. Προχωράμε και θα το διορθώσουμε“.