Αταμάν: “Ο ΠΑΟΚ άξιζε να κερδίσει απόψε”

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο ΠΑΟΚ έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό, ωστόσο οι “πράσινοι” βρήκαν τον τρόπο – κυρίως με τα εύστοχα σουτ τριών πόντων των Γκραντ και Γκριγκόνις – στο φινάλε να φύγουν με το διπλό από το “Παλατάκι” και να κάνουν το 2/2 (και) στη Stoiximan GBL.

Ο Εργκίν Αταμάν μίλησε στο τέλος στην κάμερα της ΕΡΤ για την κάκιστη αμυντική συνοχή του “τριφυλλιού”, ενώ τόνισε τη σημαντικότητα των Ρέινολντς και Μπάρτλεϊ στο παιχνίδι του ΠΑΟΚ, τονίζοντας πως ο Δικέφαλος άξιζε τη νίκη απόψε.

Πρώτα απ’ όλα ο ΠΑΟΚ έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, ειδικά ο Ρέινολντς και ο Μπάρτλεϊ. Παίξαμε απαίσια άμυνα και μας κέρδισαν στο ένας εναντίον ενός. Στην άμυνα δεν ήμασταν καλοί απόψε. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ρέινολντς ήταν έξω με τέσσερα φάουλ, μοιράσαμε σωστά την μπάλα και βρήκαμε ελεύθερα σουτ με τον Γκριγκόνις κι επιστρέψαμε στο ματς.

Είναι σίγουρα μία πολύ σημαντική νίκη αυτή εδώ απόψε, γιατί ο ΠΑΟΚ άξιζε να κερδίσει αυτό το παιχνίδι. Υπάρχει κούραση απ’ τα συνεχόμενα παιχνίδια και πρέπει να βελτιώσουμε τις αδυναμίες που έχουμε. Ήμασταν απαίσιοι στην άμυνα το ξαναλέω, κερδίσαμε μόνο με τρεις πόντους διαφορά. Οι 93 πόντοι που δεχθήκαμε εδώ απόψε ήταν πολλοί για εμάς”.

“Ο Γιουρτσεβέν θα παίξει κανονικά στη ‘διαβολοβδομάδα'”

Λίγο αργότερα, ο Τούρκος τεχνικός μίλησε στη συνέντευξη Τύπου:Τα συγχαρητήρια δεν είναι για την ομάδα μου, αλλά για τον ΠΑΟΚ, άξιζε να κερδίσει. Έπαιξε καλύτερα από εμάς. Όμως ο Ρέινολντς και ο Μπάρτλεϊ κουράστηκαν, είχαν προβλήματα με τα φάουλ στο τελευταίο δεκάλεπτο και εμείς με τα ανοιχτά σουτ του Γκριγκόνις και την επιθετική απόδοση του Ναν προσπαθήσαμε να κερδίσουμε. Εκτός από 2-3 παίκτες, η επίθεσή μας σήμερα ήταν απαίσια από κάποιους άλλους. Δεν θέλω να αναφέρω, αλλά μιλήσαμε στα αποδυτήρια. Στην άμυνα δεν είναι αποδεκτό να δίνουμε 40 πόντους από τα γκαρντ του ΠΑΟΚ. Για εμάς ήταν ένα πολύ κακό ματς, αλλά βρήκαμε τρόπο να κερδίσουμε. Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ”.

Για τον λόγο που ο Παναθηναϊκός ήταν κακός επιθετικά: Σκοράραμε 25 πόντους από τις 31 βολές και από τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ. Τα σουτ εντός παιδιάς ήταν απαίσια. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε γρήγορα, εμείς δεν τα παρατήσαμε. Απαντήσαμε με ίδιο τρόπο αλλά κάναμε αρκετά λάθη”.

Για το γεγονός ότι ο Μπράουν έπαιξε λίγο στο δεύτερο ημίχρονο: Επειδή είχε ένα κακό ματς έπαιξε λιγότερο“.

Για την κατάσταση του Γιουρτσεβέν: Έπαιξε με διάστρεμμα στο τελευταίο ματς της Ευρωλίγκα και οι γιατροί είπαν ότι πριν από τη διπλή εβδομάδα έπρεπε να κάνει θεραπεία. Όμως θα παίξει κανονικά στη διαβολοβδομάδα”.

Κανσελιέρι: “Ξέρουμε το επίπεδο του Παναθηναϊκού, θα έχουμε καλό μέλλον”

Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ, Μάσιμο Κανσελιέρι, μίλησε μετά το τέλος του αγώνα:

Ευχαριστώ πολύ τον κόουτς Αταμάν για τα καλά του λόγια. Εμείς προσπαθήσαμε πολύ για να πάρουμε αυτή τη νίκη, ξέρουμε το επίπεδο του Παναθηναϊκού. Στο τέλος έβαλε κάποια μεγάλα σουτ κι εμείς δεν κάναμε αυτά που θα έπρεπε και χάσαμε. Έτσι όμως είναι το μπάσκετ. Εγώ είμαι υπερήφανος για την ομάδα μου, γιατί μπήκαμε και παλέψαμε ως το τέλος. Αυτό δείχνει ότι θα έχουμε ένα καλό μέλλον“.