Ο Ολυμπιακός είχε ΚΕΦΙΑ και την… πλήρωσε ο Άρης με κατοστάρα!

2024-10-13T18:04:50+00:00 2024-10-13T18:56:11+00:00.

mikegiou

13/Oct/24 18:04

Ο Ολυμπιακός έδωσε μία εκπληκτική παράσταση στο ΣΕΦ, διέλυσε τον Άρη με σκορ 102-72 και πρώτο σκόρερ τον Ράιτ (23π.).

Του Μιχάλη Γκιουλένογλου / info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός ήταν ένας… οδοστρωτήρας. Στο διάβα του “έλιωσε” τον Άρη (102-72). Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης στο ΣΕΦ, για τη 2η αγωνιστική της GBL, μέχρι το τελευταίο.

Παρά την εντυπωσιακή νίκη, μόλις τέσσερις παίκτες του Ολυμπιακού είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο και καλύτερο τον Μόουζες Ράιτ (23π.) και τους Σάσα Βεζένκοφ (22π.) και Εβάν Φουρνιέ (11π.), Τάιλερ Ντόρσεϊ (10π.) να ακολουθούν.

Ωστόσο, από τους 11 που αγωνίστηκαν, οι 10 σκόραραν (μηδέν είχε μόνο ο Ουόκαπ).

Ο Άρης προηγήθηκε με 2-3 και εκεί ξεκίνησε ένα απίθανο σόου από τους “ερυθρόλευκους”. Επί μέρους 17-2 για το 19-5, με εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Με τον Γιάννη Καστρίτη να γίνεται έξαλλος και να το δείχνει σε ένα τάιμ άουτ, εκφράζοντας τα παράπονά του προς τους παίκτες του.

Με 14 ασίστ και πόντους από λάθη

Και μετά τη μείωση του σκορ σε 26-12 από τον Νόλεϊ, το δεκάλεπτο έκλεισε με σερί 9-0 για το 35-12. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε 14 ασίστ, ενώ ο Άρης μόλις 9 σουτ και 8 λάθη!

Το ίδιο… έργο συνεχίστηκε και στη 2η περίοδο. Ακόμη και όταν στην ίδια πεντάδα του Ολυμπιακού ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης και ο Ναζ Μήτρου Λονγκ, δύο παίκτες, οι οποίοι στην αρχή της σεζόν στην Ευρωλίγκα δεν έχουν χρόνο συμμετοχής.

Το +26 του ημιχρόνου (57-31) είχε 16 ασίστ, 33 σουτ, 6 μπλοκ, 24 πόντους από τα 13 λάθη του Άρη και μόλις 6 λάθη για τους παίκτες του Μπαρτζώκα. Και τους 11 από τους 12 (πλην του Πετρούσεφ) να έχουν πατήσει το παρκέ.

Ο Άρης αντιστάθηκε, όπως είναι λογικό, στην 3η περίοδο, παρά την εντολή του Γιάννη Καστρίτη στον Λευτέρη Μαντζούκα να πάει στα αποδυτήρια! Προηγήθηκε με επί μέρους 16-7, αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός ήταν ασταμάτητος και δεν είχε διάθεση για αστεία. Νέο σερί 12-0 για να κλείσει το δεκάλεπτο με 76-49.

Το μοναδικό ερωτηματικό για την 4η περίοδο ήταν αν ο Ολυμπιακός θα συνδύαζε την εμφάνιση και με 100 πόντους. Κάτι που πέτυχε ένα λεπτό πριν το τέλος, με δίποντο του Ναζ Μήτρου Λονγκ.

Τα δεκάλεπτα: 35-12, 57-31, 76-49, 102-72.

Ολυμπιακός (Γ.Μπαρτζώκας): Ουόκαπ (4 ασίστ), Φαλ 9, Βεζένκοφ 22 (1), Παπανικολάου 6 (1), Φουρνιέ 11 (3), Ράιτ 23 (1/1 τριπ., 8 ριμπ.), Μήτρου Λονγκ 9 (1), Λαρεντζάκης 6, Βιλντόζα 2, Ντόρσεϊ 10 (2), Πίτερς 4.
Άρης (Γ.Καστρίτης): Μπανκς 4, Νόλεϊ 21 (1), Ντε Τζούλιους 17 (1), Μποχωρίδης 1, Μαντζούκας 6 (2), Άλκινς, Τολιόπουλος 6 (2), Χατζηδάκης 6, Γκιουζέλης 3 (1), Ρόμπερτς 4, Χοντζ 4.