Περιστέρι – Πανιώνιος 82-72: Έχασε το +19, αλλά δε… χάθηκε με clutch Αβδάλα

2024-10-13T21:16:11+00:00 2024-10-14T00:00:47+00:00.

mikegiou

13/Oct/24 21:16

avdalas

Το Περιστέρι έκανε τα… εύκολα, δύσκολα, είδε τον Πανιώνιο να ανατρέπει το -19, αλλά πήρε τη νίκη στο τέλος (82-72).

Του Μιχάλη Γκιουλένογλου / info@eurohoops.net

Κάθε δεκάλεπτο και ένα διαφορετικό ματς στο Περιστέρι και την αναμέτρηση της ομώνυμης ομάδας με τον Πανιώνιο. Το τελικό σκορ και ο νικητής δεν έχει καμία σχέση με όσα προηγήθηκαν.

Οι γηπεδούχοι πήραν την πρώτη νίκη στη φετινή GBL (82-72) και ας είδαν να εξανεμίζεται μία διαφορά 19 πόντων. Την ίδια στιγμή, ο Πανιώνιος επιχείρησε να κερδίσει δεύτερο διαδοχικό ματς, προερχόμενο από μεγάλη διαφορά (στην πρεμιέρα νίκησε τον Κολοσσό από το -15).

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές ο Τζάρελ Έντι με 24 πόντους και 5/7 τρίποντα, ο Κρις Κόφεϊ με 9 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά και ο Νεοκλής Αβδάλας με 16 πόντους (αρκετοί σε κρίσιμο σημείο του αγώνα) με 3/5 τρίποντα.

Σημαντική και η προσφορά του Σι Τζέι Χάρις, με 9 πόντους και 8 ασίστ!

Φουλ επίθεση

Το Περιστέρι ξεκίνησε εντυπωσιακά, με 9/10 δίποντα και 4/6 τρίποντα (4/4 είχε ο Έντι), μη επιτρέποντας στον Πανιώνιο να πάρει ούτε ένα ριμπάουντ! Κάπως έτσι το 33-16 μοιάζει ως φυσιολογικό.

Ο Πανιώνιος, με αιχμή τον Κάναντι (μέτρησε 12 σερί πόντους στη 2η) δεν θα μπορούσε μόνο να αστοχεί και να κάνει λάθη. Βελτίωσε την εικόνα του, εκμεταλλευόμενος και το ροτέισον του Περιστερίου και μέχρι το ημίχρονο είχε μειώσει σε 53-40.

Αυτό που ακολούθησε στην 3η, δεν το είχε φανταστεί κανείς. Το Περιστέρι έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, η άμυνα του Πανιωνίου έσφιξε και περιόρισε τον αντίπαλό του στους 8 πόντους. Με το επί μέρους 8-22, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν, από το -19, στο +1 (59-58) και στη συνέχεια στο +3 (59-62).

Αβδάλας και Έντι το έκριναν

Στην 4η, το προβάδισμα άλλαζε χέρια σχεδόν σε κάθε κατοχή, μέχρι το 63-64. Εκεί το Περιστέρι θυμήθηκε την 1η περίοδο. Ένα σερί 10-0 μετά το 67-66, έφερε την ομάδα του Λιμνιάτη στο +10 (76-66). Και όταν ο Πανιώνιος επιχείρησε να κάνει άλλη μία ανατροπή (δίποντο Ντέιβις) ήρθε ο Έντι με ένα ακόμα τρίποντο για το 79-68, 2:23 πριν το φινάλε.

Στο κρίσιμο σημείο βροντοφώναξε “παρών” και ο Αβδάλας. Είχε έξι σερί πόντους από το 70-66 μέχρι το 76-66, δίνοντας σημαντική λύση στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 33-16, 53-40, 61-62. 82-72

Περιστέρι (Γ.Λιμνιάτης): Κόφεϊ 9 (10 ριμπ.), Πουλιανίτης 3 (1), Χάρις 9 (8 ασίστ), Πάτον 13 (1), Έντι 24 (5/7 τριπ.), Πάπας 1, Αβδάλας 16 (0/2 διπ., 3/5 τριπ., 7/8 βολές), Κάρμπερι 2, Ζούγρης 5.

Πανιώνιος (Α.Λυκογιάννης): Σμιθ 10 (2), Ντέιβις 18, Μπράουν 5, Νόκο 14, Γκίκας 2 (6 ασίστ), Γου΄λριτζ, Μιλιντίγεβιτς 5 (1), Κακλαμανάκης 1, Σαλούστρος, Κάναντι 14 (3).