Προμηθέας – Λαύριο 93-84: Με Κένι Ουίλιαμς και μεγάλη δυσκολία έμεινε αήττητος

Του Κώστα Παρασκευόπουλου / info@eurohoops.net

Ένα πολύ ανταγωνιστικό ματς μέχρι τέλους διεξήχθη στο κεκλεισμένων των θυρών (σ.σ. λόγω τιμωρίας από την περσινή σεζόν) κλειστό «Δημήτρης Τόφαλος» της Πάτρας, όπου ο Προμηθέας δυσκολεύτηκε πολύ, αλλά τελικά πήρε τη νίκη κόντρα στο Λαύριο με 93-84 στο τελευταίο ματς της 2ης αγωνιστικής της Stoiximan GBL. Έτσι, οι Αχαιοί έχουν ρεκόρ 2-0 πλέον και μοιράζονται την κορυφή με την ΑΕΚ, τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα της Λαυρεωτικής έπεσε στο 0-2 από την μεριά της και είναι στην ουρά της βαθμολογίας, μαζί με Κολοσσό, Άρη και Καρδίτσα.

Το επόμενο παιχνίδι του Προμηθέα είναι στο Αλεξάνδρειο με αντίπαλο τον Άρη, το προσεχές Σάββατο (19/10, 17:00), ενώ αντίστοιχα το Λαύριο θα φιλοξενήσει τον Κολοσσό Ρόδου την Κυριακή (20/10, 17:15). Για τους Αχαιούς, εκτός της εξάδας των ξένων έμεινε ο Ντέουαν Χερνάντεζ, οπότε δεν έχει κάνει ακόμα ντεμπούτο με τη νέα ομάδα του.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κένι Ουίλιαμς, έχοντας 21 πόντους με 5/8 τρίποντα και το καλύτερο Efficiency με 23. Ο Τζόρνταν Ουόκερ πρόσθεσε 16 πόντους και 4 ασίστ επίσης. Για το Λαύριο, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπράντον Σλέιτερ (16π., 4ρ.), ενώ βοήθησε και ο Κούντους Ουαχάμπ (15π., 6ρ.).

Ξέφυγε με +11 το Λαύριο, αλλά αντέδρασε στο δεύτερο μέρος ο Προμηθέας

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με… φόρα στο παρκέ και βρέθηκαν να είναι μπροστά με +11, με το υπέρ τους, 22-11 στο 8’, με τζαμπ σουτ του Βον. Η 1η περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 22-16 με μία βολή του Κένι Ουίλιαμς λίγο πριν από την λήξη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Αχαιοί ισοφάρισαν σε 26-26 στο 12’, με τρίποντο του Κέι-Τζέι Ουίλιαμς. Το Λαύριο προηγήθηκε όμως με 45-37 στο 19’, χάρις σε δίποντο του Ουαχάμπ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηξε με buzzer beater τρίποντο του Κένι Ουίλιαμς, που μείωσε σε 45-40 από πλευράς Προμηθέα.

Όσο για το δεύτερο μέρος, οι Πατρινοί προσπέρασαν με 51-50 στο 23’, έπειτα από τρίποντο του Ουόκερ. Το Λαύριο βρέθηκε μπροστά με 61-57 στο 27’, με τρίποντο του Βον. Η 3η περίοδος έκλεισε όμως με 67-66 υπέρ των γηπεδούχων. Το Λαύριο πέρασε ξανά μπροστά με 68-67 με τζαμπ σουτ του Γκρίφιν στο 31’, αλλά μετά οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και δεν έχασαν ποτέ ξανά το προβάδισμα. Οι παίκτες του Μέξα μείωσαν σε 82-79 στο 38’ με 1/2 βολές του Μουράτου στο 38’, αλλά δεν πλησίασαν άλλο και ο Ουόκερ με 2/2 βολές στο τέλος, διαμόρφωσε το τελικό 93-84 υπέρ του Προμηθέα.

Παίκτης – κλειδί

Κορυφαίος του Προμηθέα ήταν ο Κένι Ουίλιαμς, που τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους (4/4β., 1/1δ., 5/8τρ.), 2 ριμπάουντ (1αμ.-1επ.), 1 ασίστ, 3 κερδισμένα φάουλ και το καλύτερο Efficiency με 23.