Μαρούσι – Περιστέρι 73-79: Στον… αστερισμό του Ζούγρη άλωσε τον “Άγιο Θωμά”

2024-10-19T19:03:22+00:00 2024-10-19T22:48:21+00:00.

kostaspara

19/Oct/24 19:03

Το Περιστέρι έφυγε με το «διπλό» από το Μαρούσι με 79-73, με τον Βαγγέλη Ζούγρη να κάνει “όργια” με ρεκόρ καριέρας, έχοντας 24 πόντους και 30 Index.

Του Κώστα Παρασκευόπουλου / info@eurohoops.net

Το Περιστέρι κατάφερε να πάρει το «διπλό» στο κλειστό του Αγίου Θωμά, απέναντι στο Μαρούσι με 79-73 για την 3η αγωνιστική της Stoiximan GBL. Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη έχει πλέον ρεκόρ 2-1, ενώ αυτό ήταν το πρώτο εκτός έδρας ματς που έδωσε στην Ελλάδα. Από την άλλη μεριά, οι γηπεδούχοι έχουν ρεκόρ 1-2 και όλα τα παιχνίδια στο πρωτάθλημα, τα έχουν δώσει εντός έδρας μέχρι στιγμής.

Στην συνέχεια, οι δύο ομάδες στρέφουν την προσοχή τους, στην Ευρώπη. Την Τρίτη (22/10, 19:00) το Περιστέρι παίζει εκτός έδρας, με την τουρκική Μανίσα, για την 3η αγωνιστική του Group H του Basketball Champions League, ενώ την Τετάρτη (23/10, 21:30) το Μαρούσι αντιμετωπίζει την Σαρλερουά στο Βέλγιο, για την 3η αγωνιστική του Group G του FIBA Europe Cup. Όσο για την GBL και για την 4η αγωνιστική, το Μαρούσι θα παίξει το Σάββατο (26/10, 20:15) στο «Μάκης Λιούγκας» της Γλυφάδας κόντρα στον Πανιώνιο, ενώ το Περιστέρι θα αγωνιστεί την Δευτέρα (28/10, 20:15) στο «Ανδρέας Παπανδρέου», με το Λαύριο.

Για το Μαρούσι, ντεμπούτο έκαναν οι Λευτέρης Μαντζούκας και Τζος Άνταμς, ενώ απουσίασαν ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα (σ.σ. έμεινε εκτός εξάδας των ξένων) και Αλέξανδρος Νικολαΐδης (σ.σ. τραυματίας στο χέρι). Όσο για το Περιστέρι, έλειψε ο Βασίλης Ξανθόπουλος λόγω θλάσης, ενώ ο Αλέξης Φαλέκας βρέθηκε στον πάγκο για πρώτη φορά, ως συνεργάτης του Γιώργου Λιμνιάτη, αντί του Ισίδωρου Κουτσού, που πήγε στην Κίνα. Ο Βαγγέλης Ζούγρης έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση για το Περιστέρι και ρεκόρ καριέρας, έχοντας 24 πόντους και 30 Index, ενώ ο Κάμερον Ρέινολντς είχε 18 πόντους για το Μαρούσι. Να προσθέσουμε ότι στις εξέδρες βρέθηκαν επίσης ο Μόουζες Ράιτ του Ολυμπιακού και ο Χάντερ Χέιλ της ΑΕΚ.

Έφτασε και στο +18 το Περιστέρι, που πήγε να αγχωθεί στο τέλος, αλλά τα κατάφερε

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 9-2 στο 4’, με τρίποντο από τον Ρέινολντς, με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και να «τρέχουν» σερί 8-0, για να προηγηθούν με 10-9 στο 5’ με τρίποντο του Χάρις, ενώ έκλεισαν και την 1η περίοδο μπροστά με 19-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Μαρούσι πέρασε μπροστά αρκετές φορές, όπως με το υπέρ του, 29-27 στο 16’ με τζαμπ σουτ του Φρίντρικσον. Ωστόσο, το Περιστέρι έκανε δυνατό φινάλε και με κάρφωμα του Αβδάλα στον αιφνιδιασμό, ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 43-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Μαρούσι μπήκε δυνατά και με σερί 9-0, ισοφάρισε σε 43-43 με τρίποντο του Ρέινολντς στο 24’. Οι φιλοξενούμενοι όμως έκλεισαν πολύ καλά την 3η περίοδο, με 11-0 σερί και μετά από 2/2 βολές του Χάρις, προηγήθηκαν με 63-47. Η μέγιστη τιμή της διαφοράς ήταν το +18, με 65-47 για τους φιλοξενούμενους, με λέι απ, του Ζούγρη στο 31’. Το Μαρούσι αντεπιτέθηκε και πλησίασε σε 78-73 στα 51.6’’ για την λήξη, με τρίποντο του Μαντζούκα. Το Περιστέρι κέρδισε με 79-73, με 1/2 βολές του Πάπας στα 31.6’’, αφού μετά ο Ζούγρης έριξε τάπα στο τρίποντο που επιχείρησε ο Άνταμς. Να προσθέσουμε ότι στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ο Νεοκλής Αβδάλας των φιλοξενούμενων, γύρισε το πόδι του.

Παίκτης – κλειδί

Προφανώς και ο Βαγγέλης Ζούγρης του Περιστερίου, έκανε… όργια σε αυτό το παιχνίδι, τελειώνοντας το ματς με 24 πόντους (4/4β., 10/11δ.), 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.), 4 τάπες, 2 ασίστ, 3 λάθη, 4 κερδισμένα φάουλ και το κορυφαίο Index με 30, σε 23 λεπτά συμμετοχής (23:18).

Πού κρίθηκε

Το Περιστέρι έδωσε 9 ασίστ περισσότερες (21 έναντι 12), έκανε 8 κλεψίματα παραπάνω (10 έναντι 2) και έβαλε 14 περισσότερες βολές (23/29 με 79% έναντι 9/14 με 64%).

Διαιτητές: Πουρσανίδης (Θεσσαλονίκης)-Τσιμπούρης (Κεντρικής και Νότιας Πελοποννήσου)-Καλογριάς (Αττικής).

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 34-43, 47-63, 73-79.

Μαρούσι (Νίκος Βετούλας): Σανόγκο 4 (1), Ρέινολντς 18 (3), Καρακώστας 5 (1), Φρίντρικσον 5, Άνταμς 1, Στόουβ 13 (1), Γιαννόπουλος 5 (1), Τανούλης 11 (2), Λάτζεβαϊν 6, Μαντζούκας 5 (1).

Περιστέρι (Γιώργος Λιμνιάτης): Κόφι 13, Πάπας 6 (1), Πουλιανίτης 6 (2), Αβδάλας 4, Χάρις 13 (2), Πάτον 9 (1), Κάρμπερι 2, Έντι 2, Ζούγρης 24.

Ηττήθηκε η Μανίσα πριν από το Περιστέρι

Εν τω μεταξύ, η Μανίσα, που είναι η επόμενη αντίπαλος του Περιστερίου στο BCL, υπέστη εντός έδρας ήττα από την Πετκίμ (2-1) με 74-67 (Τα δεκάλεπτα: 17-6, 28-28, 46-50, 67-74) στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Τουρκίας και μάλιστα δεν έχει καταφέρει ακόμα να πάρει καμία νίκη, έχοντας ρεκόρ 0-3. Πρώτος σκόρερ της Μανίσα ήταν ο Ούγκο Μπεσόν με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Μαρτίνας Εχόντας έκανε νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά, ο Πέιτον Όλντριτζ είχε 16 πόντους για την Πετκίμ.