Πανιώνιος – ΠΑΟΚ 73-62: Με οδηγό την άμυνα στη βραδιά του “Βούδα” (video)

Του Μιχάλη Γκιουλένογλου / info@eurohoops.net

Ένα κανονικό ντέρμπι. Και ο Πανιώνιος θριαμβευτής απέναντι στον ΠΑΟΚ (73-62)!Για τη δεύτερη νίκη των Νεοσμυρνιωτών στη GBL, αλλά την πρώτη με τον κόσμο στο πλευρό τους. Στη βραδιά που τιμήθηκε ο “Βούδας” του ελληνικού μπάσκετ, ο Μάκης Δενδρινός.

Ο Πανιώνιος στηρίχθηκε στην άμυνά του. Και όταν χρειάστηκε πόντους, γιατί αυτοί στο τέλος κερδίζουν τα ματς, είδε τον Χρήστο Σαλούστρο να δίνει λύσεις (11π.) και να βρίσκεται στο πλευρό των Μπράουν (15π.) και Ντέιβις (10π.).

Όσο για τον ΠΑΟΚ; Απέδειξε για ένα ματς ότι θα είναι ένας δύσκολος αντίπαλος, αλλά η ήττα, είναι ήττα. Ο Μπάρτλεϊ ήταν και πάλι ο πρώτος σκόρερ (15π.), ενώ τον ακολούθησε ο Άπσον με 12. Ενώ ο Ρέινολντς αποτέλεσε το επιθετικό πρόβλημα, καθώς μέτρησε 4 πόντους με 2/13 σουτ!

Ντέρμπι και Δεδρινός

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, απλά επιβεβαίωσε ότι για να αναδειχθεί ο νικητής θα απαιτηθεί κόπος.

Το 34-31, μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά, απέδειξε ότι οι επιθέσεις δεν θα είναι εκείνες που θα κρίνουν το ματς. Και όμως, στο δεύτερο ημίχρονο, η αφήγηση διαφοροποιήθηκε.

Ο Πανιώνιος, στο πρώτο φετινό ματς με τον κόσμο στο πλευρό του, αφού στην πρεμιέρα ήταν τιμωρημένος και με την αύρα της φανέλας του Μάκη Δενδρινού στην οροφή του κλειστού της Γλυφάδας, είχε περισσότερες λύσεις από τον ΠΑΟΚ.

Την αρχή την έκανε στο τέλος της 3ης περιόδου, αφού προηγήθηκε με 54-50. Αμέσως ο Σαλούστρος, με τρίποντο, τον έφερε στο +7 (57-50), ενώ το σερί των “κυανέρυθρων” συνεχίστηκε μέχρι το 60-50!

Ο Πανιώνιος βρήκε τον τρόπο

Ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να αντιδράσει, πότε με τον Χέντερσον και πότε με τον Κρούζερ, αλλά ο Πανιώνιος είχε βρει τον τρόπο. Ο Μπράουν φρόντισε να αποκαταστήσει το προβάδισμα σε διψήφιο επίπεδο με το ματς να μπαίνει στο τελευταίο τρίλεπτο.

Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ έδειξε ότι είναι μία σκληρή ομάδα. Κατάφερε να μειώσει σε 67-61, με τρίποντο του Χέντερσον, μία εξέλιξη που έφερε το τάιμ άουτ του Λυκογιάννη.

Μόλις οι παίκτες του Πανιωνιου πάτησαν ξανά παρκέ, ο Σαλούστρος που εξελίχθηκε σε κεντρική μορφή της ομάδας του, έκανε το 69-61.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στις βολές, ο Πανιώνιος ήταν εύστοχος και όταν ο Παπαδάκης επιχείρησε με τρίποντο να κάνει ξανά το ματς ντέρμπι, αστόχησε.

Ο Σαλούστρος τελείωσε το ματς 20 δεύτερα πριν το φινάλε με δίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 34-31, 54-50, 73-62.

Πανιώνιος (Α.Λυκογιάννης): Τσαλμπούρης 2, Σαλούστρος 11 (1), Κάναντι 8 (1), Νόκο 9, Γκίκας 3 (6 ασίστ), Σμιθ 9 (1), Γούλριτζ 2, Μιλιντίγεβιτς 3 (1), Κακλαμανάκης 1, Ντέιβις 10, Μπράουν 15.

ΠΑΟΚ (Μ.Κανσελιέρι): Άπσον 12, Παπαδάκης 3 (1), Μπάρτλεϊ 15 (1), Ρέινολντς 4 (2/13 σουτ), Κρούζερ 9 (1), Χέντερσον 6 (1), Περσίδης 5 (1), Κατσίβελης 5.

“Η πίεση ήταν στη μεριά μας”

Ο Άρης Λυκογιάννης στάθηκε στην άμυνα της ομάδας του, αλλά και στην παρουσία των φιλάθλων.

“Σαφέστατα ήταν η άμυνά μας. Παρά το γεγονός πως στο 2ο ημίχρονο δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες για ξεκάθαρο σουτ, φαινόταν πως είχαμε πίεση για να ευστοχήσουμε. Αμυντικά ήμασταν εξαιρετικοί γιατί ο ΠΑΟΚ είναι μία πολύ καλά δουλεμένη ομάδα, η οποία είναι σε φόρμα γιατί έχει παίξει περισσότερα επίσημα παιχνίδια. Έπαιζε χωρίς άγχος, οπότε η πίεση ήταν στη μεριά μας. Κρατάμε τη νίκη και προχωράμε”, είπε ο προπονητής του Πανιωνίου.

Και συνέχισε, αναφορικά με τον κόσμο: “Δε χρειάζεται να το πω πως μας έσπρωξαν στη νίκη με πολύ δύναμη, παλμό. Ήταν συνέχεια δίπλα στην ομάδα, τους ευχαριστούμε. Μακάρι να είναι συνέχεια το γήπεδο με αυτή την ατμόσφαιρα”.

Τέλος, μίλησε και για τη βελτίωση της ομάδας του: “Βήμα βήμα, είμαστε νέα ομάδα. Η ιστορία του κλαμπ είναι μεγάλη, είμαστε καινούργιοι εδώ, στην Α1. Βήμα βήμα με υπομονή θα φτάσουμε εκεί που θέλουμε”.

“Κακή ημέρα για την επίθεσή μας”

Από την πλευρά του, ο Μάσιμο Καντσελιέρι στάθηκε στα κακά στατιστικά της ομάδας του. «Ό,τι και στο πρώτο. Βλέπω τα στατιστικά μας, είχαμε 18/54 σουτ. Με αυτά τα στατιστικά δεν μπορείς να κερδίσεις παιχνίδια ακόμα και αν παίξεις καλή άμυνα. Πολύ κακή μέρα για την επίθεσή μας, μπορεί να γίνει με αυτό το physicality, και πρέπει να μάθουμε από αυτό”, είπε ο Ιταλός προπονητής.

Και συνέχισε για το επιθετικό κομμάτι: “Με 33% ποια ομάδα μπορεί να κερδίσει; Χάσαμε όλα τα σουτ, χάσαμε εύκολα σουτ, είχαμε λάθη που τους έδιναν αντεπιθέσεις. Αυτό ήταν το παιχνίδι. Ήμασταν εκεί, το παλέψαμε, αλλά δεν ήμασταν αρκετά καλοί”.