Ο Κολοσσός έφερε “τούμπα” το Λαύριο και πήρε το ντέρμπι ουραγών

Του Κώστα Παρασκευόπουλου / info@eurohoops.net

Αν και βρέθηκε να χάνει με 14 πόντους διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Κολοσσός αντέδρασε και έκανε ανατροπή, κερδίζοντας στο ντέρμπι ουραγών μέσα στο Λαύριο με 82-74 για την 3η αγωνιστική της Stoiximan GBL. Ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας της Ρόδου, που βελτίωσε το ρεκόρ της, στο 1-2, ενώ αυτό ήταν το τρίτο σερί εκτός έδρας ματς που έδωσε στο πρωτάθλημα, λόγω των έργων που γίνονται στο γήπεδό του. Επίσης, η ομάδα του Γιώργου Σιγάλα έκανε αυτό που είχε πάθει στα προηγούμενα ματς, αφού τότε είχε χάσει την διαφορά που είχε. Όσο για το σύνολο του Κώστα Μέξα, ήταν η δεύτερη εντός έδρας ήττα και παραμένει χωρίς νίκη, με ρεκόρ 0-3.

Σχετικά με τις επόμενες αγωνιστικές υποχρεώσεις των δύο ομάδων, είναι για την 4η αγωνιστική της GBL, με τον Κολοσσό να φιλοξενεί τον Άρη το Σάββατο (26/10, 17:00) και το Λαύριο να παίζει στο «Ανδρέας Παπανδρέου» απέναντι στο Περιστέρι την Δευτέρα (28/10, 20:15).

Για ένα ακόμα ματς, ο Κολοσσός εμφανίστηκε με σημαντικές απουσίες, αφού εκτός αγώνα ήταν και πάλι οι τραυματίες, Λόντον Περάντες, Γκάμπριελ Γκαλβανίνι και Νίκος Καμαριανός, ενώ το Λαύριο έπαιξε χωρίς προβλήματα. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Άντριου Γκάουντλοκ με 17 πόντους και 6 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους, ο Βασίλης Μουράτος είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Στο +14 το Λαύριο στο ημίχρονο, αλλά μεγάλη ανατροπή ο Κολοσσός

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και ήταν μπροστά με 10-3 στο 5’, με τρίποντο του Ντανισεβίτσιους, με τους γηπεδούχους να προσπερνούν με 13-12 στο 7’, χάρις σε τρίποντο του Μουράτου. Μετά από συνεχείς αλλαγές στα ηνία του αγώνα, η 1η περίοδος έκλεισε με τους Ροδίτες να προηγούνται με 20-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός προηγήθηκε με 27-26 στο 14’, με φλόουτερ του Γκάουντλοκ, αλλά εκεί άλλαξαν όλα. Ακολούθησε 15-0 σερί για το Λαύριο, με τον Μουράτο να έχει 2/2 βολές στο 18’ και να κάνει το 41-29, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 43-29.

Τα δεδομένα διαφοροποιήθηκαν τελείως στο δεύτερο μέρος. Οι Ροδίτες άλλαξαν την εικόνα τους και πέρασαν μπροστά στο 28’ με 56-53, έπειτα από τρίποντο του Νέλσον, ενώ τελείωσαν και την 3η περίοδο με μικρό προβάδισμα, με 61-58. Οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό πλέον και προηγήθηκαν και με 80-71 στο 39’ με 1/2 βολές του Οκόρο. Το τελικό σκορ ήταν 82-74 υπέρ του Κολοσσού.

Παίκτης – κλειδί

Ο Άντριου Γκάουντλοκ του Κολοσσού έπαιξε για περίπου 28 λεπτά (28:20) και πέτυχε 17 πόντους (3/3β., 7/11δ., 0/2τρ.), 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 επιθετικό ριμπάουντ, 1 λάθος, 1 κερδισμένο φάουλ και 18 Index.