Γλίτωσε το… κρυοπάγημα

2016-01-23T19:05:20+00:00 2016-01-23T19:55:05+00:00.

23/Jan/16 19:05

Το Λαύριο έκανε ντέρμπι το ματς στο ΟΑΚΑ αλλά η ΑΕΚ “λύγισε” 90-82 τους μαχητικούς “νεοφώτιστους” και παρέμεινε στην τρίτη θέση της Basket League.

Του Βαγγέλη Πάτα/ info@eurohoops.net

Λίγο ο καιρός, λίγο η απογοήτευση για την ήττα από τον ΠΑΟΚ κι η ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ ήταν “κρύα”, με την ΑΕΚ να γλιτώνει στο τέλος το… κρυοπάγημα ενός κάζου. Τελικά, ο Δημήτρης Μαυροειδής αλλά κι η κούραση των φιλοξενούμενων που έπαιξαν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα zone press έκρινε την αναμέτρηση που ήταν ντέρμπι ως το φινάλε.

Ο Έλληνας σέντερ έδωσε πολλές λύσεις μέσα στο “ζωγραφιστό” σε καθοριστικά σημεία, ενώ πολύ καλός, ειδικά στο πρώτο μέρος ήταν ο Ντι Τζέι Κούπερ, ο οποίος έπαιξε για τελευταία φορά με τη φανέλα της ΑΕΚ που δεν απέδωσε καθόλου καλά στην άμυνα με αποτέλεσμα να δεχθεί 42 πόντους μέσα στη ρακέτα και 27 από αιφνιδιασμούς. Στα αξιοσημείωτα είναι χωρίς αμφιβολία και τα 12 κλεψίματα των φιλοξενούμενων.

Ο Κούπερ έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι στο πρώτο μέρος, σημειώνοντας 5/6 τρίποντα σε λιγότερο από 9 λεπτά συμμετοχής. Επίσης, η ΑΕΚ βρήκε πόντους στο “ζωγραφιστό” με τους Μαυροειδή και Μαυροκεφαλίδη κι ως εκ τούτου διατηρούσε με σχετική ευκολία μια διαφορά ασφαλείας.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +13 (42-29) αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να δείχνουν ανταγωνιστικό πρόσωπο καθώς βρήκαν την ευκαιρία να τρέξουν (11π. από αιφνιδιασμούς), ενώ πολλές φορές είδαν τους αντιπάλους τους να τους παίζουν άμυνα με τα… μάτια.

Η ΑΕΚ μπήκε νωθρά στο παρκέ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και το Λαύριο με διαδοχικές καλές άμυνες έτρεψε στον αιφνιδιασμό και βρήκε εύκολους πόντους. Η zone press άμυνα των παικτών του Σερέλη δημιούργησε πολλά προβλήματα στους “κιτρινόμαυρους”, οι οποίοι δυσκολεύονταν να περάσουν ακόμα και το κέντρο. Αποτέλεσμα; Το Λαύριο να ξεκινήσει με 10-0, περνώντας μπροστά με 46-44 (22′) και η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι.

Ένα αντιαθλητικό του Χάμιλτον αποτέλεσε την αρχή ενός μικρού ξεσπάσματος της ΑΕΚ (63-57) αλλά οι παίκτες του Λαυρίου έβρισκαν με απίστευτη ευκολία ρήγματα προς το καλάθι της “Ένωσης” (σ.σ. είχαν 28π. στο “ζωγραφιστό” ως το 30′). Γενικότερα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βάλουν τους παίκτες του Ζντβοτς στον ρυθμό τους και με τις ατομικές ενέργειες των ξένων τους, παρέμειναν στη διεκδίκηση της νίκης (66-65 στο 32′).

Οι Σάκοτα και Μιλόσεβιτς έδωσαν “ανάσες” στην ΑΕΚ που με σερί 9-0, ξέφυγε με 75-65 (35′) αλλά τα λάθη, οι τραγικές επιστροφές στην άμυνα και φυσικά η καλή δουλειά του Λαυρίο, το κράτησαν στο παιχνίδι (79-75 στο 38′) αλλά κάπου η κούραση έκανε την εμφάνιση της. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν “καθαρό” μυαλό σε κρίσιμες φάσεις κι η ΑΕΚ με τρίποντο του Μιλόσεβιτς στα 34”, έκανε το 88-80, σφραγίζοντας τη νίκη για την ΑΕΚ.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ, Γιώργος Χαλβατζάκης βράβευσε τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη για την ανάδειξη του σε MVP του πρώτου γύρου της Basket League.